Kryptowaluty jednak nie takie bezpieczne.

Kryptowaluty zyskały w ostatnich latach olbrzymią popularność. Technologia jaka za nimi stoi daje olbrzymie możliwości jednak same w sobie są dużym zagrożeniem.

Kryptowaluty jak już cały świat finansowy się przekonał, dają olbrzymie możliwości. Coraz głośniej mówi się, że technologia blockchain, która stoi za fenomenem walut wirtualnych zrewolucjonizuje większość światowej gospodarki. Jednak kryptowaluty, to nie tylko możliwości, ale i duże zagrożenie dla bezpieczeństwa. Tą nową technologią zaczął interesować się również świat przestępczy, który zorientował się, jak duże możliwości dają wirtualne waluty w zakresie realizacji nielegalnych transakcji albo wprost w zakresie kradzieży, zwłaszcza że nadal trwa duży popyt na kryptowaluty.

Jedna z Firm, zajmujących się bezpieczeństwem blockchain, poinformowała ostatnio, że tylko w pierwszej połowie 2018 r. z giełd skradziono kryptowaluty o wartości ponad 700 mln USD. Z przedstawionego raportu wynika, że przestępcy szybko nauczyli się nowej technologii, zwłaszcza że transakcje dotyczące wirtualnej waluty nie wymagają posługiwania się prawdziwymi danymi osobowymi oraz numerami kont bankowych.

Środki finansowe, które są pozyskiwane przez przestępców z giełd, praktycznie są nie do odzyskania. Bardzo łatwo jest je wymienić anonimowo. To sprzyja ukrywaniu danych odnośnie wielkości transakcji, osób lub podmiotów gospodarczych, które za nimi stoją. To wszystko powoduje, że proces śledzenia działalności przestępczej jest bardzo trudny.

W 2017 roku łączna wartość skradzionych środków pieniężnych (kryptowalut) wyniosła ok. 300 milionów USD. Tak więc już po sześciu miesiącach tego roku odnotowano bardzo duży wzrost wartości kradzieży. Ta sytuacja spowodowała duże zaniepokojenie wśród inwestorów w kwestii systemów bezpieczeństwa dla platform wymiany kryptowalut.

Największe kradzieże w 2018 r. dotyczyły giełd Coincheck i Coinrail, które przechowywały niezwykle dużą ilość aktywów tych walut w swoich Hot Wallet’ach, a powinny przechowywanych w trybie offline. W ten sposób, jak tylko hakerzy uzyskali dostęp do systemu Coincheck i Coinrail, mogli bez problemu ukraść setki milionów dolarów w kryptowalutach. Po włamaniach obie wyżej wspomniane giełdy przyznały, że złamanie zabezpieczeń i kradzież kryptowalut było spowodowane brakiem doświadczonych programistów pracujących nad systemami bezpieczeństwa platform. Japonia i Korea Południowa są krajami, w których nastąpiły w tym roku największe naruszenia bezpieczeństwa. Oba te kraje w związku z kradzieżami rozpoczęły wdrażanie rygorystycznych zasad, które regulują standardy bezpieczeństwa przy transakcjach wymiany wirtualnej waluty.

Powstaje pytanie — w jaki sposób można zapobiec tym włamaniom?
Biorąc pod uwagę przypadki kradzieży, warto zadbać, aby środki powierzać jedynie sprawdzonym, zweryfikowanym i co najważniejsze, zaufanym instytucjom finansowym. Powyższe skłania do wyciągnięcia wniosku, że dokonywanie płatności (rozliczeń) w kryptowalutach nie jest wolne od zagrożeń, chociażby z powodu braku dostatecznego doświadczenia instytucji, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obrotu.

Na dzień dzisiejszy rozliczenia w tradycyjnej walucie są bezpieczniejsze. Warto, przy rozliczeniach z kontrahentami, skorzystać z możliwości wymiany waluty w jednym z kantorów internetowych, które oferują lepsze warunki wymiany niż banki. Internetowy kantor KantorEkspert.pl wyróżnia się na polskim rynku bardzo atrakcyjnymi kursami wymiany walut (bez ukrytych opłat) oraz szybkim czasem realizacji transakcji. Transakcje w tym kantorze realizowane są w zaledwie kilka minut.

<< Blog KantorEkspert.pl

Aplikacja KantorEkspert

Pobierz aplikację
szybko i wygodnie sprawdzaj kursy
aplikacja kantorekspert.pl google
aplikacja kantorekspert.pl apple
aplikacja kantorekspert.pl

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.3902 4.4157
Flaga USDUSD3.9420 3.9665
Flaga GBPGBP4.9274 4.9529
Flaga CHFCHF4.1018 4.1313
Flaga NOKNOK0.4081 0.4141
Flaga SEKSEK0.4193 0.4253
2020-06-01 22:07:16
Kurs na żywo: włącz
więcej walut
zamknij