Kursy walut ? dlaczego wciąż się zmieniają?

Co wpływa na kursy walut ? Kursy walut ? dlaczego wciąż się zmieniają ? Kto ustala kursy walut ?Ceny zakupu walut zmieniają się bardzo szybko, a w ciągu kilku lat waluta potrafi podrożeć nawet o 50% - stało się tak m.in. z frankiem szwajcarskim (CHF). Z czego wynikały problemy kredytobiorców, którzy zdecydowali się na zaciągnięcie kredytu we frankach? Co sprawia, że kursy walut są tak zmienne? W jaki sposób są ustalane? W jakie waluty warto inwestować?

Co wpływa na kursy walut?

Istnieje wiele czynników mających wpływ na kształtowanie się kursów walut. Wśród nich można wyróżnić inflację. Dlaczego? Jeśli dane dobro w Polsce kosztuje 10 zł a w innym kraju 5 jednostek danej waluty, to kurs złotego względem waluty obcej wynosi 10:5, czyli za 10 zł można kupić 5 jednostek waluty zagranicznej.

Innym czynnikiem wpływającym na kursy walut jest wzrost stóp procentowych. Jeśli w Polsce by one wzrosły (względem innego kraju), spowodowałoby to większe dochody z inwestycji i zmniejszenie ilości importowanych zza granicy towarów i usług. Przełożyłoby się to na umocnienie się “złotego”.

Niezwykle ważna jest też konkurencyjność danego kraju, przez co rozumie się m.in. pojmowanie go jako kraju, w którym można zainwestować pieniądze. Gdy konkurencyjność wzrasta, to waluta danego kraju się umacnia.

Im szybciej gospodarka danego kraju się rozwija, tym lepszą dynamikę ma PKB. W efekcie obserwuje się napływy finansowe i umacnianie się waluty. Gdy dynamika PKB jest słaba - brakuje wpływów finansowych, a waluta kraju traci na wartości. Dlaczego? Dobra dynamika PKB skłania inwestorów do inwestycji w danym kraju.

Stopa bezrobocia to kolejny czynnik wpływający na kursy walut. Dlaczego? Im wyższa jest stopa bezrobocia w danym kraju, tym mniej “pewna” jest jego sytuacja gospodarcza. Inwestorzy preferują stabilne rynki, więc wycofują się z krajów z małą stabilnością gospodarczą.

Omawiając czynniki wpływające na wartość waluty, nie sposób nie wspomnieć o spekulacjach i plotkach, sytuacji politycznej, nieprzewidzianych zdarzeniach jak katastrofy, pandemie oraz kryzysy. Wszelkie zawirowania na świecie mają wpływ na ceny walut.

Kto ustala kursy walut?

Ustalenie ceny danej waluty może odbywać się na podstawie kursu zmiennego lub stałego. Kurs zmienny określany jest poprzez popyt i podaż. Im wyższy popyt na daną walutę, tym wyższa jej cena. Analogicznie dzieje się w przypadku niskiego popytu - im mniejszy popyt, tym niższa cena.

Kurs stały jest określany przez rządy oraz bank centralny. Ustala się go w stosunku do innej waluty (najczęściej w stosunku do dolara, euro albo jena japońskiego). Rząd pilnuje także utrzymania kursu waluty - poprzez kupowanie i sprzedawanie własnej waluty za walutę z nią powiązaną.  Kraje, które korzystają z tego rozwiązania to Arabia Saudyjska oraz Chiny.

Obecnie większość kursów jest determinowana przez popyt i podaż na światowych rynkach walutowych.

Frank szwajcarski – przykład umacniającej się waluty

W 2004 roku, czyli wtedy gdy w Polsce zaczęto udzielać kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich, kurs wymiany polskiego złotego na franka by znacznie niższy niż obecnie. Jeszcze w 2008 i w 2009 roku kurs waluty szwajcarskiej oscylował w granicach 2 - 3 zł. W 2010 roku 1 CHF kosztował już ponad 3 zł. Aktualny kurs CHF wynosi ponad 4 zł.

Wnioski? Ci, którzy wzięli kredyty w latach 2008-2009 maja obecnie do spłaty sumę około 50% (!) wyższą, niż początkowo zakładali. Dlaczego frank na przestrzeni lat tak bardzo podrożał?

Przyczyn umacniania się franka szwajcarskiego było wiele, wśród nich można wyróżnić globalny kryzys finansowy w 2007 r. Kryzys ten, choć rozpoczął się w U.S.A., miał wpływ na całą światową gospodarkę. Trwał on 2 lata, ale skutki tego kryzysu były odczuwalne jeszcze po jego zakończeniu. 

By zażegnać zawirowania z frankiem podczas kryzysu, Szwajcarski Bank Narodowy wprowadził niemalże “sztywny” kurs waluty – 1 CHF był wart 1,20 EUR (ok. 3,30-3,60 zł).  Szwajcarski Bank Narodowy w 2015 roku wycofał się z tego rozwiązania powodując kolejne wzrosty ceny franka.

Frank drożał także podczas zawirowań politycznych np. We Włoszech. Dla “frankowiczów” dużym ciosem było także osłabienie kursu polskiego złotego względem dolara oraz euro.

Kryptowaluty

Ciekawostką jest fakt, że kurs kryptowalut określany jest na podstawie ich popytu, podaży i kosztu „wydobycia”. Określana jest też maksymalna cena waluty elektronicznej.

Ilość (podaż) kryptowaluty związana jest z jej „wydobyciem” (nazywanym też „kopaniem”), czyli ilością komputerów lub specjalnie skonstruowanych maszyn pracujących na rzecz zawierania transakcji.

Popyt na kryptowalutę oceniany jest na podstawie ilości zawartej w niej inwestycji i transakcji, natomiast za koszty wydobycia uznaje się ceny sprzętu, prądu etc.- im więcej urządzeń próbuje „kopać”, tym trudniej jest wydobyć walutę przez co jej cena wzrasta.

„Bezpieczne przystanie”

Na dzień dzisiejszy 1 Bitcoin (BTC) jest wart ok. 190 000 zł. Warto pamiętać, że rynek kryptowalut w Polsce nie jest regulowany, a ich kurs nie jest stabilny.  Pamiętając o regulacjach prawnych i historii BTC - nagłych wzrostach i spadkach jego kursu, warto powierzać swoje pieniądze podmiotom mającym odpowiednie licencje i inwestować w waluty, które nie rokują nagłych spadków wartości.

Określenie „bezpieczne przystanie” odnosi się do walut, które mają dość stabilne kursy i nie przewiduje się ich nagłych spadków wartości.

Za najmniej ryzykowne pod tym względem waluty uznane są: dolar amerykański (USD), japoński jen (JPY) oraz euro (EUR). To właśnie te waluty są najchętniej wybierane przez inwestorów.

Jak uzyskać najlepszy kurs wymiany walut?

Zasada jest prosta: sprzedać jak najdrożej, kupić jak najtaniej. Taką opcje oferuje KantorEkspert.pl - kantor internetowy, który odznacza się wygodą transakcji, korzystnymi kursami i szeroką dostępnością walut. W kantorze internetowym KantorEkspert.pl możesz skorzystać także z opcji negocjacji kursów przy wymianie większej ilości środków.

<< Edukacja Finansowa

Aplikacja KantorEkspert

Pobierz aplikację
szybko i wygodnie sprawdzaj kursy
aplikacja kantorekspert.pl google
aplikacja kantorekspert.pl

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.51864.5426
Flaga CHFCHF4.36664.3916
Flaga USDUSD3.98184.0058
Flaga GBPGBP5.40085.4258
Flaga SEKSEK0.43180.4368
Flaga NOKNOK0.44580.4508
2022-01-23 14:13:31
Kurs na żywo: włącz
więcej walut