Automatyczne powiadomienia o kwarantannie w Polsce poprzez automat z numeru +22 104 37 05

W piątek rząd przekazał informację o zmianach w kwarantannie. GIS czyli Główny Inspektorat Sanitarny powiadomił o rozpoczęcia powiadania o kwarantannie przy pomocy automatu telefonicznego. Automat ma dzwonić do momentu uzyskania połączenia z wybranym numerem a odebranie oznacza przekazanie informacji. 

Na Twiterze popularnym portalu do wymiany informacji i poglądów Główny Inspektorat Sanitarny umieścił wpis na temat kwarantanny :

“Uwaga ! W ramach digitalizacji inspekcji sanitarnej uruchomiliśmy automatyczne powiadomienia o nałożeniu kwarantanny. + 22 104 37 05 z tego numeru osoby usłyszą dedykowany komunikat dotyczący objęcia kwarantanną  i możliwości pobrania zaświadczenia”

Każda osoba skierowana na testy pod kątem zarażenia Covid-19 od dnia 26 października jest zobowiązana zgodnie z prawem do tego aby pozostać w kwarantannie. Zasady izolacji nie są stosowane wobec osób z grupy ozdrowieńców. Zaświadczenie o przymusowej izolacji będzie można pobrać tylko i wyłącznie ze strony internetowej pacjent.gov.pl . Osoby które zamieszkują wspólnie z zarażoną Covid-19 osobą automatycznie przechodzą na kwarantannę. 

O automatycznej kwarantannie mówił w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski :

“Chcemy,żeby domownicy osoby z dodatnim wynikiem testu nie musiały czekać na telefon z sanepidu. Ich kwarantanna zacznie się automatycznie, od momentu, gdy inny domownik uzyska pozytywny wynik badania. Prosimy, nie wychodźcie z domu, zostańcie. Będzie dopisani do kwarantanny automatycznie” 

Zmieniły się również od 24 października zasady dotyczące odbywania 10-dniowej kwarantanny przez osoby powracające z zagranicy oraz osób współzamieszkujących lokal. Jeżeli powrót jest z krajów Unii Europejskiej to nie ma obowiązku poddania się kwarantannie natomiast, gdy wracamy spoza UE to musimy udać się na 10-dniową kwarantannę. 

 

<< News