Cmentarze zamknięte. Agencje rządowe skupią chryzantemy

Premier Mateusz Morawiecki przekazał w sobotę informację o tym,że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będą skupować chryzantemy i inne rośliny od przedsiębiorców, którzy ucierpieli na zamknięciu cmentarzy z powodu pandemii koronawirusa.

W piątek 30.10 rząd podjął decyzję o zamknięciu bram cmentarza ze względu skalę epidemii w Polsce. Dla wielu osób jest to decyzja zaskakująca i podyktowana potrzebą chwili  z jej skutkami mieliśmy do czynienia jako osoby prywatny a przede wszystkim przedsiębiorcy.

O ile my jako osoby odwiedzające cmentarze byliśmy przygotowani i przełożenie wizyty na cmentarzu nie nastręcza aż tylu problemów to jednak sytuacja handlarzy zniczami i chryzantemami już nie jest taka ciekawa a jeszcze są przecież ogrodnicy uprawiający chryzantemy. 

Premier wychodząc naprzeciw oczekiwaniom powiedział, że rząd pomoże osobom poszkodowanym przez zaistniałą sytuację, szczegóły plany mają być znane w tym tygodniu. 

“Terenowe oddziały ARiMR i KOWR odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny ,które byłyby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami”  - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki jak również dodał, że - “ Z funduszu Covid refundujemy też koszty samorządów, które prowadzą podobną akcję” .

Na zakup kwiatów zdecydowały się takie miasta jak Chełm i Sopot natomiast Warszawa organizuje handlarzom dodatkowe miejsca do sprzedaży chryzantem i promuje akcję pod hasłem “Kup pan chryzantemę”. Znicze i kwiaty kupowane są przez różne osoby prywatne, które później są stawiane pod pomnikami, miejscami pamięci i na ostatnich protestach. 

Premier apeluje kolejny raz o zrozumienie dla obecnej sytuacji, przestrzeganie zasad sanitarnych oraz trzymanie dystansu ponieważ na chwilę obecną to jedyna skuteczna opcja przeciwdziałaniu pandemii COVID-19.

<< News