Funt odrabia straty

Początek tygodnia przyniósł nam wzrost kursu funta szterlinga po informacji o tym,że Wielka Brytania będzie kontynuowała rozmowy dotyczące nowej umowy handlowej obowiązującej po brexicie. Bloomberg podaje informacje o tym, że część zapisów zostanie usunięta przez Izbę Lordów.

Ostatnie dni pokazują determinację obu stron do jak najszybszego ustalenia nowych zasadach handlowych między Unią Europejską a Wielką Brytanią. Boris Johnson powiedział,że UK nie powróci do rozmów w sytuacji gdy na najbliższym szczycie Rada Europejska nie znajdzie sposoby na kompromis w rozmowach. 

Najwięcej kontrowersji budzi inicjatywa legislacyjna rządu Wielkiej Brytanii ponieważ UE uważa, że Internal Market Bill narusza umowę o wystąpieniu Wielkiej Brytanii.Dzisiaj Izba Lordów rozpoczyna obrady nad ustawą i prawdopodobnie kontrowersyjny zapisy zostaną usunięte.

Michael Gove brytyjski polityk powiedział,że wyjście z Unii Europejskiej może przybrać wariant australijski co można rozumieć jak hard brexit. 

"To nie jest mój docelowy kierunek. Ale jeśli wybór jest między układami, które wiążą nasze ręce w nieskończoność, a tym gdzie możemy kształtować swoją własną przyszłość, to nie jest to żaden wybór. A wyjście na australijskich warunkach jest rozwiązaniem, na które jesteśmy coraz lepiej przygotowani." - powiedział Michael Gove w weekend podczas rozmowy z Sunday Times. 

Dzisiaj funt szterling od początku dnia zyskuje w stosunku do dolara i euro, polski złoty również słabnie w stosunku do brytyjskiej waluty. 

<< News