Nowelizacja prawa o ruchu drogowym

Wyższe kary po nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. 28 lipca 2021 roku rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. Zakłada on m.in. uzależnienie stawek ubezpieczeń od liczby punktów karnych i wykroczeń popełnianych przez ubezpieczającego pojazd. Ministerstwo rozważa  także zapisy dotyczące konfiskaty samochodu - w przypadku gdy kierowca prowadził go pod wpływem alkoholu.

Kary po zmianie przepisów

Prace nad nowelizacją trwały od 8 lipca - wtedy Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że prowadzi prace nad zaostrzeniem kar. Była to odpowiedź na tragiczny wypadek, który zdarzył się 3 lipca na S7 nieopodal Stalowej Woli. Zginęło w nim małżeństwo - 37-letnia kobieta oraz 39 letni mężczyzna, a podróżujące z nimi 2,5 letnie dziecko zostało ranne.

Od momentu wejścia noweli w życie, osobie kierującej pod wpływem alkoholu grozić będzie areszt oraz 2,5 tys. zł kary, w przypadku pojazdu mechanicznego. Gdy będzie ona kierować pojazdem innym niż mechaniczny -  minimalna grzywna będzie wynosić 1 tys. zł. Maksymalna wysokość grzywny wzrośnie z 5 tys. do 30 tys. zł.

Nowela zakłada także, że punkty karne będą kasowane po upływie dwóch lat od zapłaty mandatu za wykroczenie.

Niższe ceny OC i zadośćuczynienie

Skupiono się nie tylko na karach - osoby, które nie łamią przepisów, mają mieć zapewnione niższe stawki  ubezpieczenia OC. Wszystko dzięki zapisom pozwalającym na udostępnienie ubezpieczycielowi danych z CEPiK.

Projekt zakłada wprowadzenie renty dla osób, których bliscy zginęły w wypadkach drogowych spowodowanych przez pijanych kierowców.

Konfiskata auta pijanego kierowcy

W przyjętym projekcie przepisów, które zaczną obowiązywać od 1 grudnia 2021 roku, nie ma wzmianek o konfiskacie samochodu (w dniu 30.07.2021 r.). Rzecznik rządu zapewnia jednak, że takie zapisy się znajdą w ostatecznej wersji dokumentu.

Kara konfiskaty pojazdu miałaby obowiązywać wtedy, gdy nietrzeźwy kierowca doprowadzi przynajmniej do niebezpieczeństwa spowodowania katastrofy w ruchu lądowym.

Konfiskata auta w innych krajach

Samochód może zostać skonfiskowany pijanemu kierowcy w Belgii, Danii, Estonii, Francji, Finlandii, Luksemburgu, na Słowacji, w Słowenii, we Włoszech.

Natomiast m.in. w Bułgarii, Hiszpanii i w Rumunii sąd może orzec czasowe unieruchomienie pojazdu, a we Francji – zakaz używania samochodu. W Grecji kierującym pod wpływem alkoholu zabiera się dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne pojazdu.

<< News