Symbolika na banknotach

Symbole na banknotach. Jakie mają znaczenie na banknotach. Sprawdź internetowy kantor KantorEkspert.pl Choć dla wielu z nas banknot stanowi jedynie środek płatniczy i niewiele osób zwraca uwagę na szczegóły, to warto wiedzieć co przedstawia jego awers i rewers. Polski złoty, dolar amerykański i euro – czy wiesz, co przedstawiają i co skrywają?

Polski złoty (PLN)

Po PRL zmodernizowano wygląd pieniędzy w Polsce. Postanowiono, że powinny być one „neutralne” politycznie. Właśnie dlatego obecnie banknoty są zdobione podobiznami królów, tj,:

 • 10 zł - Mieszko I
 • 20 zł - Bolesław Chrobry
 • 50 zł - Kazimierz Wielki
 • 100 zł - Władysław Jagiełło
 • 200 zł - Zygmunt Stary
 • 500 zł - Jan III Sobieski

Obok podanych powyżej portretów władców można znaleźć „ukryte” symbole, które różnią się w zależności od nominału.

Przykładowo banknot 50 zł oprócz portretu Kazimierza Wielkiego zawiera też jego królewski monogram (litera „K” w koronie). Na drugiej stronie znajduje się pieczęć króla a pod nią królewskie insygnia oraz panoramy Krakowa i Kazimierza.

Na banknocie 100 zł obok podobizny króla widnieją gotyckie rozety, natomiast przedstawienie orła, który widnieje na rewersie pochodzi z nagrobka króla. Rewers prezentuje też tarczę z orłem, która nawiązuje do Bitwy pod Grunwaldem oraz przedstawienie Zamku w Malborku.

Dolar amerykański (USD)

Banknoty w U.S.A., podobnie jak w Polsce są zdobione portretami postaci, które miały realny wpływ na kraj i zasłynęły w jego historii:

 • 1$ - George Washington
 • 2$ - Thomas Jefferson
 • 5$ - Abraham Lincoln
 • 10$ - Alexander Hamilton
 • 20$ - Andrew Jackson
 • 50$ - Ulysses Grant
 • 100$ - Benjamin Franklin

Na każdym banknocie znajduje się napis „In God we trust” czyli „Bogu ufamy” – dewiza U.S.A., która stanowi jednocześnie ostatni wers hymnu Stanów Zjednoczonych.

Najwięcej kontrowersji związanych jest z banknotem o nominale 1 dolara. Na jego awersie widnieje portret Washingtona, a na rewersie umieszczono Wielką Pieczęć Stanów Zjednoczonych – pieczęć używaną do potwierdzania autentyczności dokumentów, które są wydawane przez władze.

W związku z tym, że Pieczęć zawiera bogatą symbolikę, wokół „jednodolarówki” zaczęły pojawiać się teorie spiskowe. Zaczęto doszukiwać się powiązań niektórych z założycieli Stanów Zjednoczonych Ameryki z tajnymi organizacjami jak Iluminaci, zarzucając, że na banknotach ukryto tajemny przekaz. Jak wygląda Wielka Pieczęć?

Na jednej stronie Pieczęci znajduje się bielik amerykański – ptak, którego każde ze skrzydeł składa się z 13 piór. W szponach trzyma gałązkę oliwną z 13 liśćmi oraz 13 strzał. Motto zapisane na wstędze, którą bielik trzyma w dziobie składa się z 13 liter i jest sentencją łacińską „E Pluribus Unum”, czyli „Jedno uczynione z wielu”. Nad orłem pojawia się też 13 gwiazd na granatowym tle.

Druga strona Pieczęci przedstawia piramidę skonstruowaną z 13 stopni. W miejscu jej szczytu umieszczono Oko Opatrzności – zwane inaczej „Wszechwidzącym Okiem”, czyli symbol boskości patrzącej na Ziemię z góry. Na tej stronie Pieczęci znajdują się także dwie łacińskie sentencje „Annuit Coeptis” czyli „Błogosław nam w naszym przedsięwzięciu” i „Novus ordo seclorum” -  „Nowy Porządek Wieków”. Każda z sentencji złożona jest z 13 liter.

Niektórzy twierdzą, że tajne towarzystwa pojmują „trzynastkę” jako liczbę-symbol rewolucji i szatana. Dopatrują się także jej związku z liczbą stopni wtajemniczenia w Zakonie Iluminatów (jest ich 13). Symbol Oka Opatrzności, według niektórych teorii nawiązuje do egipskiego hieroglifu „złego oka”, które jest używane w okultyzmie przez co jest nazywane także „okiem szatana”.

Teorii spiskowych z udziałem banknotu 1$ pojawia się oraz więcej, ale czy odkrywają one prawdę? Nie wiadomo. Oficjalnie liczba 13 powtarzana dzięki powielaniu różnych elementów graficznych ma nawiązywać do liczby byłych kolonii, z których utworzono Stany Zjednoczone Ameryki. Podobne objaśnienia można znaleźć na temat pozostałych kontrowersyjnych elementów rewersu banknotu.

Euro (EUR)

O ile symbol € posiada dość ciekawą symbolikę – dwie poziome linie mają symbolizować stabilność, a sam symbol pochodzi od litery greckiego alfabetu tj. epsilon (?), to banknot nie wyróżnia się żadnymi szczególnymi symbolami. Każdy awers banknotu jest taki sam, natomiast a rewers to symboliczne przedstawienie danego kraju.

<< News