Zaplanuj przelewy wcześniej w okresie świątecznym.

 

Krajowa Izba Rozliczeniowa przypomina, że w świątecznym okresie banki nie będą pracować w trybie standardowym. Podczas dni ustawowo wolnych od pracy (Boże Narodzenie, Nowy Rok) rozliczenia międzybankowe w systemie Elixir nie będą realizowane.

Elixir jest obsługiwany przez KIR elektroniczny system rozliczeń międzybankowych dla transakcji w złotych. Ich rozliczenie następuje w czasie jednej z trzech sesji odbywających się w dni robocze, w godzinach: 9:30, 13:30 i 16:00. W dni wolne od pracy – w czasie świąt (25 i 26 grudnia) oraz w Nowy Rok (1 stycznia) system nie wykonuje żadnych transakcji.

W przypadku Express Elixir - 24 grudnia oraz 31 grudnia w systemie Elixir odbywają się dwie sesje rozliczeniowe. Przelewy zlecone w tych dniach po godz. 13.30 zostaną rozliczone w ramach porannej sesji pierwszego dnia roboczego, tj. odpowiednio 27 grudnia i 2 stycznia. Dokładne terminy przekazywania zleceń klientów do rozliczenia zależą od polityki poszczególnych banków w zakresie księgowania transakcji.

System Euro Elixir, do realizacji transakcji w euro, nie będzie funkcjonował 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Natomiast 24 i 31 grudnia system będzie działał wg standardowego harmonogramu, w ramach sześciu sesji rozliczeniowych.

KIR przypomina jednocześnie, że niezależnie od funkcjonowania systemów Elixir i Euro Elixir, możemy skorzystać z płatności natychmiastowych wykonywanych w systemie Express Elixir, który umożliwia przesyłanie pieniędzy między kontami prowadzonymi w różnych bankach w czasie liczonym w sekundach. System działa całą dobę, przez cały rok, także w weekendy i święta.

Aby zrealizować taki przelew, należy się upewnić, że obydwa banki – bank nadawcy i bank odbiorcy - są uczestnikami systemu Express Elixir. Ponadto, przelewy realizowane w tym systemie są płatne - w zależności od banku kosztują od 3 do 10 złotych.

<< Aktualności kantorekspert.pl