Wielu z nas lubi raz na jakiś czas wypić dobrej jakości alkohol. Warto więc wiedzieć jak pić by zachować zdrowie i jakie są konsekwencje częstego spożywania napojów procentowych.
Alkohol jest substancją, która dosyć często pojawia się na naszych stołach. W Polsce co roku wypija się ok. 3,3 l napojów spirytusowych, 98,5 l piwa oraz 6,1 l wina na osobę. Nie jest to najwyższy wynik w Europie. Są kraje, w których pije się więcej np. Francja, Austria czy Estonia. Mimo wszystko, przy tak dużym spożyciu warto wiedzieć, jak alkohol wpływa na nasz organizm.
Przyjmuje się, że umiarkowane picie alkoholu nie wywołuje trwałych szkód w organizmie. Za umiarkowane picie uważa się spożywanie ok. 12 gram czystego alkoholu dziennie. Taka ilość znajduje się w jednym piwie, 120 ml wina, a także w 37 ml wódki. Oczywiście należy zaznaczyć, że każdy organizm inaczej reaguje na alkohol i nie można z pewnością stwierdzić, że taka dawka nikomu nie zaszkodzi.
W ciągu kilkudziesięciu lat przeprowadzono wiele badań dotyczących pozytywnego i negatywnego oddziaływania etanolu na zdrowie człowieka. Według niektórych z nich niewielka jego ilość wpływa pozytywnie na układ krążenia zwiększając stężenie dobrego cholesterolu oraz usprawniając proces fibrynolizy. Dzięki temu zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca. Należy przy tym zaznaczyć, że pozytywny efekt zależy w dużym stopniu od polifenoli, które występują w wielu alkoholach, ale ich ilość mająca większy wpływ na zdrowie występuje tylko w czerwonym winie. Polifenole mają działanie przeciwutleniające i hamujące starzenie się komórek ciała. Najlepsze działanie mają, jeżeli spożywa się je razem z posiłkiem.
Zdecydowana większość badań przedstawia jednak negatywny wpływ alkoholu na organizm. Po jego spożyciu pierwszy zostaje zaatakowany układ nerwowy. Neurotoksyczny wpływ alkoholu powoduje zmiany osobowości, zachowania oraz nastroju. W dłuższym okresie uszkodzeniu ulegają także nerwy obwodowe. Jeżeli chodzi o układ krwionośny, mimo paru badań wykazujących na niego pewien dobroczynny wpływ okazuje się, że negatywny jest o wiele większy. Częste picie alkoholu pozostawia po sobie uszkodzenia układu krążenia. Czymś normalnym jest wtedy podwyższone ciśnienie, zaburzenia rytmu serca czy też zwężenie naczyń krwionośnych. Przy regularnym nadużywaniu alkoholu może rozwinąć się choroba mięśnia sercowego. Mitem dotyczącym alkoholu jest jego działanie rozgrzewające. Takie mylące odczucie jest spowodowane rozszerzeniem naczyń krwionośnych tuż po wypiciu co powoduje większy odpływ krwi z wnętrza ciała do okolic podskórnych gdzie ulega ochłodzeniu.
Powszechnie znane są negatywne skutki etanolu dotyczące układu pokarmowego. Regularne używanie tej substancji sprzyja wystąpieniu marskości wątroby. Schorzenie to najczęściej występuje w państwach z tradycjami dotyczącymi picia wina np. Włochy czy Francja. Udowodniono, że u osób nadużywających alkoholu wzrasta ryzyko choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Poza tym do negatywnych skutków picia etanolu należą: większe ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, tchawicy i krtani, większa wrażliwość układu oddechowego co może powodować częste choroby z nim związane oraz zaburzenia hormonalne, w wyniku których u mężczyzn dochodzi do zwiększenia się poziomu estrogenów nad testosteronem i rozwój np. ginekomastii.
Decyzja o piciu lub abstynencji jest kwestią indywidualną. Podstawową zasadą dotyczącą spożywania etanolu jest sentencja przypisywana starożytnemu alchemikowi - Paracelsusowi. Powiedział on, że każda substancja może być trucizną. Decydującą rolę odgrywa dawka, jaką przyjmiemy.
Jeżeli już chce się wypić to najlepiej jest skosztować najlepszej jakości trunku. Oczywiście za jakość trzeba odpowiednio zapłacić. Najdroższe alkohole kosztują miliony. Za koniak Henri IV Dudognon Heritage trzeba zapłacić 2 miliony dolarów. Do jego wytworzenia używa się aż trzech rodzajów winogron a sam koniak przechowywany jest w dębowych beczkach aż 100 lat! Po tym okresie przelewa się go do specjalnych butelek wytworzonych ze złota i platyny. Butelki takie są ozdabiane wieloma malutkimi diamentami. Ostatecznie jedna sztuka waży ok. 9 kg. Jeżeli ktoś ma ochotę spróbować tego wykwintnego trunku i zamierza kupić butelkę, będzie potrzebował pozyskać trochę dolarów. Najtaniej jest to zrobić przez kantor internetowy. Na najlepszy kurs można liczyć w kantorze online Kantor Ekspert.