Bankowa wpadka na prawie 1 miliard dolarów.

Bankowa pomyłkaJeden z największych błędów w historii bankowości w konsekwencji spowoduje, że Citigroup nie odzyska prawie pół miliarda dolarów, które przypadkowo wysłał wierzycielom firmy kosmetycznej Revlon.

Wynika to z wyroku sądu okręgowego w Nowym Jorku. Amerykański gigant bankowy zamierza się odwoływać.

Do tego zdarzenia doszło w ubiegłym roku. Bank przypadkowo przelał 900 mln dolarów wierzycielom firmy kosmetycznej Revlon. Citigroup działając jako agent pożyczkowy Revlon, miał przelać jedynie odsetki w wysokości 8 mln dolarów. Bank tłumaczył, że tak duża nadpłata była spowodowana błędem operacyjnym.

Amerykańska prasa zwróciła uwagę, że prawo zwykle nakazuje w takich sytuacjach zwrot przypadkowo zaksięgowanych środków na kontach. Błędy w przelewach zdarzają się w erze cyfrowej i większość z nich można cofnąć natychmiast. W tym przypadku prawo nowojorskie ma wyjątki od tej reguły. Jeżeli beneficjentowi przysługują pieniądze i nie wiedział, że zostały one przypadkowo przekazane, może je zatrzymać.

Wierzyciele Revlon pożyczyli firmie 1,8 mld dolarów w 2016 roku, aby pomóc w przejęciu marki kosmetyków Elizabeth Arden. Spłata zobowiązania miała nastąpić w 2023 roku. Część z firm zwróciła otrzymane pieniądze, jednak dziesięć firm (w tym: Brigade Capital i HPS Investment Partners) zwlekało z oddaniem środków. Bank nie otrzymał 500 mln dolarów i dlatego sprawa trafiła do sądu. 

Kilka dni temu sąd w Nowym Jorku orzekł, że Brigade Capital Management i inni pożyczkodawcy Revlon mogą zatrzymać pieniądze, które otrzymali od Citigroup. Sąd uznał, że pożyczkodawcy mogli uznać, iż płatność była zamierzona. Jak zauważono, sama instytucja zdała sobie sprawę z rozmiarów błędu dopiero dzień później. Dlatego sąd uznał za nieracjonalne, że jedna z największych instytucji finansowych na świecie popełniła błąd na kwotę prawie 1 miliarda dolarów.

<< Blog KantorEkspert.pl