Bankowa wpadka na prawie 1 miliard dolarów.

Bankowa pomyłkaJeden z największych błędów w historii bankowości w konsekwencji spowoduje, że Citigroup nie odzyska prawie pół miliarda dolarów, które przypadkowo wysłał wierzycielom firmy kosmetycznej Revlon.

Wynika to z wyroku sądu okręgowego w Nowym Jorku. Amerykański gigant bankowy zamierza się odwoływać.

Do tego zdarzenia doszło w ubiegłym roku. Bank przypadkowo przelał 900 mln dolarów wierzycielom firmy kosmetycznej Revlon. Citigroup działając jako agent pożyczkowy Revlon, miał przelać jedynie odsetki w wysokości 8 mln dolarów. Bank tłumaczył, że tak duża nadpłata była spowodowana błędem operacyjnym.

Amerykańska prasa zwróciła uwagę, że prawo zwykle nakazuje w takich sytuacjach zwrot przypadkowo zaksięgowanych środków na kontach. Błędy w przelewach zdarzają się w erze cyfrowej i większość z nich można cofnąć natychmiast. W tym przypadku prawo nowojorskie ma wyjątki od tej reguły. Jeżeli beneficjentowi przysługują pieniądze i nie wiedział, że zostały one przypadkowo przekazane, może je zatrzymać.

Wierzyciele Revlon pożyczyli firmie 1,8 mld dolarów w 2016 roku, aby pomóc w przejęciu marki kosmetyków Elizabeth Arden. Spłata zobowiązania miała nastąpić w 2023 roku. Część z firm zwróciła otrzymane pieniądze, jednak dziesięć firm (w tym: Brigade Capital i HPS Investment Partners) zwlekało z oddaniem środków. Bank nie otrzymał 500 mln dolarów i dlatego sprawa trafiła do sądu. 

Kilka dni temu sąd w Nowym Jorku orzekł, że Brigade Capital Management i inni pożyczkodawcy Revlon mogą zatrzymać pieniądze, które otrzymali od Citigroup. Sąd uznał, że pożyczkodawcy mogli uznać, iż płatność była zamierzona. Jak zauważono, sama instytucja zdała sobie sprawę z rozmiarów błędu dopiero dzień później. Dlatego sąd uznał za nieracjonalne, że jedna z największych instytucji finansowych na świecie popełniła błąd na kwotę prawie 1 miliarda dolarów.

<< Blog KantorEkspert.pl

Aplikacja KantorEkspert

Pobierz aplikację
szybko i wygodnie sprawdzaj kursy
aplikacja kantorekspert.pl google
aplikacja kantorekspert.pl apple
aplikacja kantorekspert.pl

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.56874.5827
Flaga USDUSD3.87853.8925
Flaga GBPGBP5.33705.3510
Flaga CHFCHF4.21954.2335
Flaga NOKNOK0.43540.4408
Flaga SEKSEK0.44470.4501
2021-07-23 22:59:45
Kurs na żywo: włącz
więcej walut
zamknij