Czym jest e-TOLL?

Jak działa e-toll ? 1 października 2021 roku zastąpił obowiązujący od lipca 2011 r. system viaTOLLE-TOLL – nowy system poboru opłat drogowych

Chociaż system e-TOLL działał już od czerwca br., to od 1 października 2021 roku jest jedynym systemem obsługującym opłaty na drogach ekspresowych i autostradach. Zastąpił on dotychczasowy system viaTOLL, który po okresie przejściowym został wyłączony z użytku. Czym jest e-TOLL i kto musi z niego korzystać?

Czym jest e-TOLL?

Według strony etoll.gov.pl jest to: “nowoczesne rozwiązanie zbudowane, wdrażane, utrzymywane i nadzorowane przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, w celu realizacji poboru opłaty za przejazd po płatnych odcinkach dróg w Polsce, zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.” Co oznacza to w praktyce?

Jak działa e-TOLL?
System e-TOLL opiera się na sygnale satelitarnym i użyciu bezprzewodowej transmisji danych. Wirtualne bramownice są w stanie wyznaczyć pozycję samochodu i w ten sposób naliczyć odpowiednią opłatę. Swoją lokalizację do systemu można przekazać: poprzez aplikację zainstalowaną na telefonie/tablecie, lokalizator zamontowany w pojeździe (ZSL) lub urządzenia pokładowe (OBU).

Kto musi korzystać z e-TOLL?
Użytkowanie e-TOLL wymagane jest od użytkowników pojazdów samochodowych lub zespołów pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony. Opłaty w nowy sposób musza dokonywać też kierowcy autobusów -  niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej. Nie ma obowiązku z korzystania z e-TOLL podczas prowadzenia samochodu osobowego, chyba że samochód osobowy ciągnie przyczepę a DMC zestawu przekracza 3,5 tony.

Na jakich drogach obowiązuje?
E-TOLL służy do poboru opłaty za przejazd po niektórych drogach ekspresowych, odcinkach autostrad i krajowych zarządzanych przez GDDKiA. Osoby prowadzące pojazdy ciężarowe mogą go użytkować na sieci dróg płatnych dla pojazdów ciężkich (około 3 700 km).  Kierowcy samochodów (pojazdy lekkie) mogą używać e-TOLL jedynie na wybranych odcinkach autostrad tj. Konin-Stryków (A2) i Wrocław – Sośnica (A4).

Rejestracja
Zarejestrować w systemie e-TOLL muszą się osoby, które chcą poruszać się po odpłatnych odcinkach dróg i kierują pojazdami o DMC pojazdów (lub ich zestawów) powyżej 3.5 tony.

Udostępniono 3 sposoby rejestracji:

  • online
  • w Miejscach Obsługi Klienta
  • za pośrednictwem wybranego dostawcy kart flotowych

Dzięki dedykowanej stronie internetowej możliwe jest utworzenie Internetowego Konta Klienta (IKK).

Rejestracja online odbywa się za pomocą Profilu Zaufanego. Przy rejestracji niezbędny jest dowód rejestracyjny pojazdu i dokument potwierdzający klasę emisji spalin (o ile brakuje tej informacji w dowodzie rejestracyjnym).

W przypadku osób upoważnionych do reprezentowania firmy, potrzebne jest przygotowanie dokumentu potwierdzającego wspomniane upoważnienie.

Miejsca Obsługi Klienta znajdują się w ponad 200 lokalizacjach i są całodobowe. Aby zarejestrować się w Miejscu Obsługi Klienta potrzebne będą:

  • dowód osobisty
  • dowód rejestracyjny pojazdu oraz dokument potwierdzający klasę emisji spalin (jeżeli nie jest zawarta w dowodzie rejestracyjnym)
  • przypadku osób reprezentujących firmy - dokument potwierdzający upoważnienie do jej reprezentowania.

Dostawca kart flotowych sam rejestruje użytkownika w e-TOLL. Użytkownik zarejestrowany przez niego może zarządzać swoim kontem poprzez IKK.

Płatności
Już podczas rejestracji w e-TOLL trzeba określić sposób płatności za płatne przejazdy.  Do wyboru jest konto przedpłacone i konto z odroczonymi płatnościami.

Konto można zasilić:

  • przelewem
  • poprzez aplikację mobilną
  • poprzez Internetowe Konto Klienta
  • w Miejscu Obsługi Klienta

Funkcjonują dwa cenniki - dla dróg krajowych klasy A i S lub ich odcinków oraz klasy GP i G lub ich odcinków.  W obu z nich stawki za przejazdy różnią się miedzy sobą i są ustalane na podstawie rodzaju i klasy pojazdów (w EURO). Najniższą stawkę za 1km zapłacą kierowcy pojazdów z normą min. EURO 5 (max. 27 groszy za 1 km). Najdroższe stawki obowiązują kierujących pojazdami z normą niższa lub równą EURO 2  (max. 53 grosze za 1 km).

Aplikacja
Aplikacja dostępna jest w sklepach Google Play i AppStore. Dzięki niej możliwe jest uiszczenie opłaty przez kierowców wszystkich pojazdów, doładowywanie i sprawdzanie stanu konta w trybie przedpłaty.

<< Blog KantorEkspert.pl