Gdzie zarabia się najwięcej, a gdzie najmniej ?

Pensja minimalna. Gdzie zarabia się najwięcej ?Gdzie zarabia się najwięcej, a gdzie najmniej? Płace i zawody w Polsce.

Pensje w Polsce są ciągle dla większości pracowników zbyt niskie by oszczędzać, kupić wymarzone mieszkanie czy nawet żyć komfortowo od jednej wypłaty do drugiej. W grudniu 2020 roku co piąty pracownik zarabiał kwotę nie większą niż pensja minimalna. Czy musimy pracować za „najniższą krajową”? Czy to prawda, że branża IT gwarantuje wysokie zarobki? Czy istnieją inne branże, dzięki którym „można się dorobić”?

Pensja minimalna

Polska pensja minimalna w 2021 roku wynosi 2800 zł brutto - ok. 610 euro (wg. kursu na dzień 30.06.2021 r.). Planowana w 2022 r. podwyżka płacy minimalnej zakłada, że minimalne miesięczne wynagrodzenie będzie wynosić 3000 zł brutto, czyli ok. 660 euro (wg. kursu na dzień 30.06.2021 r.).

Mimo, że kwoty pensji minimalnych w Polsce stale rosną, to nadal są jednymi z najniższych w Unii Europejskiej. Kraje UE, w których tak jak w Polsce pensja minimalna wynosi mniej niż 700 euro na miesiąc to: Bułgaria, Węgry, Rumunia, Łotwa, Chorwacja, Czechy, Estonia, Słowacja i Litwa. Zarobki w tej grupie wahają się od 332 euro (Bułgaria), do 642 euro (na Litwie).

Według danych Eurostat za 1 kwartał 2021 roku, pensje minimalne w krajach Unii Europejskiej wahają się od 332 euro (w Bułgarii) do 2 202 euro (w Luksemburgu).

Jak dogonić Europę? Najbardziej i najmniej opłacalne zawody.

Opublikowany przez GUS w 2020 roku raport dotyczący najbardziej opłacalnych zawodów w 2018 roku zakładał, że najlepiej zarabiały wtedy osoby pracujące w branży finansowej i IT. „Przegląd wynagrodzeń. Polska 2021” przygotowany przez firmę Devire pokazuje jednak, że w ostatnich latach opłacalnymi zawodami stały się także m.in. zawód analityka danych (e-commerce) oraz specjalisty ds. zakupu gruntów (nieruchomości). Raport ten zwraca też uwagę na stale rosnące zarobki w branży energetyki.

Dlaczego jedni zarabiają więcej, a inni mniej? Oprócz branży, niewątpliwy wpływ na zarobki ma także wykształcenie (najlepiej zarabiają osoby mające wykształcenie wyższe ze stopniem naukowym doktora lub lekarza), staż pracy oraz wielkość zakładu pracy (statystycznie, im większy zakład, tym większe są przychody z jego działalności, a więc i zarobki). Warto więc zwrócić uwagę na dane prezentowane przez serwis www.salaryexplorer.com, tworzący statystyki oparte na odpowiedziach internautów. Podaje on, że w pierwszej piątce najbardziej opłacalnych zawodów w Polsce znajdują się profesje jak: lekarz (14,900-42,800 zł brutto/mc), sędzia (12,500-35,900 zł brutto/mc), prawnik (10,100-29,100 zł brutto/mc), menadżer bankowy (9,540-27,400 zł brutto/mc), prezes (8,950-25,700 zł brutto/mc).

Statystycznie za najgorzej opłacalne zawody uważa się zawód fryzjera i kucharza. Dane udostępnione przez Sedlak & Sedlak (wynagrodzenia.pl) pokazują, że niskie zarobki mają też m.in. kasjerzy, pracownicy socjalni, kelnerzy, opiekunowie osób starszych, listonosze, sanitariusze oraz pracownicy sprzątający i pracownicy ochrony.

Wynagrodzenie w zagranicznej walucie

Wyższą pensję można uzyskać poprzez pracę w firmie zagranicznej. Coraz popularniejsza praca online wydaje się być szansą dla osób, które mało zarabiają. Polskie przepisy Kodeksu pracy nie regulują bezpośrednio kwestii wypłacania wynagrodzenia w walucie obcej. Zgodnie z art. 300 Kodeksu Pracy, zastosowanie mają w tym przypadku przepisy Kodeksu cywilnego. Dozwalają one wypłacanie wynagrodzenia w walucie innej niż polski złoty. Pracodawca może więc zobowiązać się do wypłacania pensji np. w euro, dolarach, frankach czy funtach.

O ile postanowienia umowy nie zobowiązują pracodawcy do wyłącznego wypłacania wynagrodzenia w walucie obcej, pracodawca może wypłacić należną pensję w polskich złotych, o ile przeliczy walutę obcą zgodnie z aktualnym kursem walut NBP (art. 358 § 1 Kodeksu cywilnego).

Co zrobić z wynagrodzeniem w walucie obcej?

Pensje w zagranicznej walucie z łatwością można wymienić na polskie złote w kantorze online. Kantor internetowy jest dobrym rozwiązaniem, gdy zależy nam na szybkiej wymianie walut po korzystnym kursie – m.in. dzięki uniknięciu przewalutowania wypłaty po nie zawsze korzystnym kursie oferowanym przez bank. Bezpośrednie przelewy z kantoru internetowego na wskazany przez klienta rachunek bankowy są w pełni bezpieczne.

 

<< Blog KantorEkspert.pl