Jeff Bezos rezygnuje.

Jeff Bezos nie chce być już CEO AmazanAmazon poinformował we wtorek, że Jeff Bezos ustąpi ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Założona przez niego w 1995 firma Amazon jest jednym z największych przedsiębiorstw na świecie. Jej wartość rynkowa szacowana jest na 1,66 biliona dolarów.

Bezos poinformował o swojej decyzji o ustąpieniu ze stanowiska prezesa Amazona w liście do pracowników. Ma to nastąpić w trzecim kwartale tego roku. Jego następcą będzie Andy Jassy, który obecnie zarządza Amazon Web Services. 

Pandemia koronawirusa spowodowała olbrzymi wzrost zapotrzebowania na zakupy online, co przełożyło się na wysokie zyski dziś największej platformy e-handlu na świecie. W efekcie wzrostu wartości akcji Amazona, jego majątek wynosi obecnie 193 mld dol. (stan na 22 stycznia 2021 roku).

Droga na szczyt Jeff Bezosa. 
Od małego był zafascynowany się kosmosem, czerpiąc inspirację z serialu "Star Trek". Jako dziecko uważał, że przyszłość ludzkości znajduje się na innych planetach. Teraz swoje marzenie o podboju kosmosu spełnia, dzięki założonej przez siebie firmie Blue Origin, która zajmuje się rozwojem technologii ułatwiającej podróże w kosmos. Jeff Bezos pierwszą pracę podjął w ramach start-upa informatycznego Fitel. Po odejściu z nowo utworzonego przedsiębiorstwa rozpoczął współpracę z Halseyem Minorem, późniejszym twórcą serwisu internetowego CNET. Jednak ich współpraca nie wypaliła. Ostatecznie Bezos trafił do funduszu hedgingowego, gdzie awansował na stanowisko wiceprezesa. 

Jednak postanowił porzucić tą posadę, żeby rozpocząć działalność w ramach własnego startupa. Widział olbrzymie możliwości w cyfrowej rewolucji i wybrał, jak uznał, najprostszy sposób na wzbogacenie się w globalnej sieci. Zaoferował możliwość kupowania na odległość. Na początku nie wiedział, czym ma handlować. Ostatecznie wybrał książki.

Witryna Amazon.com została stworzona w 1994 roku. Po pierwszym miesiącu funkcjonowania Amazon wysyłał książki do klientów z 46 krajów na świecie. Po 3 latach Amazon zadebiutował na giełdzie. Obecnie w serwisie można kupić praktycznie wszystko, od książek po rozwiązania technologiczne w chmurze.

Zyski wypracowywane przez Amazon, Bezos inwestuje w rozmaite przedsięwzięcia. Prawdopodobnie był jednym z pierwszych nabywców akcji Google i zakupił duży pakiet udziałów w tej firmie, jeszcze przed jej startem na giełdzie. Firma Bezosa kupiła także sieć supermarketów Whole Foods za prawie 14 mld dol. 

W lipcu 2017 r. Jeff Bezos stał się on najbogatszym człowiekiem na świecie, detronizując założyciela Microsoftu Billa Gatesa.

<< Blog KantorEkspert.pl