Kiedy trafi do obiegu nowy banknot 1000 zł?.

Nowy banknot 1000 złWprowadzenie w przyszłości do obiegu banknotu o nominale 1000 zł zapowiedział w połowie stycznia Prezes NBP Adam Glapiński. Teraz Krzysztof Kowalczyk, zastępca dyrektora Departamentu Emisyjno-Skarbcowego Narodowego Banku Polskiego poinformował, że około 2025-2026 r. istnieje możliwość, że banknot o wartości 1000 zł pojawi się w obiegu.

Jednocześnie Krzysztof Kowalczyk dodaje, że zapowiedź Adama Glapińskiego należy traktować jako zamiar zbadania celowości uzasadnienia wprowadzenia do obiegu takiego banknotu. Kolejna kadencja prezesa NBP przypada na lata 2022-2028, dlatego jest jeszcze dużo czasu. Podkreślił on także, że na razie nie są prowadzone prace nad tym projektem i nic nie jest jeszcze przesądzone.

Plany wprowadzenia nowego banknotu do obiegu wynikają z kwestii wzmożonego zapotrzebowania na gotówkę, która objawiła się wyraźnie w trakcie obecnego kryzysu wywołanego koronawirusem. Dla NBP jest to także ważne dlatego, że trzymanie rezerw w banknotach o wyższych nominałach oznacza m.in. oszczędności. Bank centralny ma ograniczone możliwości ich składowania. A jak mówił przed tygodniem Prezes Glapiński - nie możemy trzymać wszystkich rezerw w 500 złotowych banknotach.

Jednak część ekspertów nie przyjęła tych zapowiedzi zbyt entuzjastycznie. Obserwatorzy zwracają uwagę, że ostatnie wystąpienia banku centralnego charakteryzują się tym, że jeżeli już są, to są trudno zrozumiałe. Dotyczy to również kwestii banknotu 1000 zł i konieczności posiadania gotówki.

<< Blog KantorEkspert.pl