Kierunek Chorwacja

Chorwacja jest stosunkowo niewielkim, ale interesującym państwem z ciekawą, zawiłą historią oraz mnóstwem urokliwych miejsc wartych odwiedzenia. Kraj z ciepłym klimatem, pięknymi plażami i krystalicznie czystą wodą? To Chorwacja!

Chorwacja jest stosunkowo niewielkim, ale interesującym państwem z ciekawą, zawiłą historią oraz mnóstwem urokliwych miejsc wartych odwiedzenia. W starożytności była rzymską prowincją Ilirii, podzieloną później na Dalmację oraz Panonię. Swoją niepodległość wywalczyła po raz pierwszy dopiero w 1941 roku. Chorwaci nie cieszyli się nią długo, ponieważ w 1945 roku Jugosławia najechała i zlikwidowała ich kraj, włączając pozostałe po nim terytorium w swoje granice. Ponowną walkę o wolność zaczęli toczyć w 1991 roku po ponownym ogłoszeniu niepodległości. Wojna z Jugosławią była krwawa i przyniosła bardzo duże straty jednak opłaciła się, ponieważ Chorwacja została uznana przez społeczność międzynarodową. Obecnie Chorwaci należą zarówno do NATO, jak i do Unii Europejskiej.

Chorwacja od kilku lat cieszy się wśród Polaków ogromną popularnością jako jedno z najatrakcyjniejszych miejsc turystycznych. Nic dziwnego, ponieważ jest naprawdę cudowna.

Wyjeżdżając tam warto zaopatrzyć się w odpowiednią ilość gotówki. Tamtejszą walutą narodową jest Kuna (1 kuna = 0,58 zł). W kurortach turystycznych można rozliczać się także w Euro. Warto wybrać sobie do tego celu kantor internetowy lub kantor stacjonarny, jeżeli oferuje podobne ceny jak kantor online. Ceny są troszkę wyższe niż w Polsce więc trzeba się na to przygotować.

Chorwacja słynie z pięknych plaż. Do jednej z najpiękniejszych należy Zlatni Rat na wyspie Brač. Choć na zdjęciach wygląda na piaszczystą w rzeczywistości jest żwirowa. Liczy sobie 158 metrów długości. Jej kształt zmienia się w zależności od kierunku pływów morskich oraz działania wiatru.

W granicach Chorwacji znajduje się wiele pięknych wysp. Na wielu z nich znajdują się kurorty i hotele, w których można miło spędzić czas. Do najczęściej odwiedzanych wysp należą: Mljet (jest długa na jedynie 37 metrów), Kornati oraz Hvar, nazywana potocznie lawendową wyspą od rozległych pól lawendy, która jest tam od wielu lat uprawiana. Jest też coś dla nudystów. Wyspa Rab jest dla nich rajem. Nie na wszystkich, ale na większości plaż jest możliwość opalania nago. Dla każdego coś dobrego :)

Chorwacja może pochwalić się bardzo bogatym dziedzictwem kulturowym. Tamtejsze miasta obfitują w zabytki z czasów Cesarstwa Rzymskiego i nie tylko. Wiele z nich jest wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warte zwiedzenia jest stare miasto w Dubrowniku. Otoczone murami miasto pełne wijących się uliczek, które na zmianę wznoszą się do góry i opadają tworząc niesamowity klimat, który potęgują stare mury kamienic pokrytych starą, pomarańczową dachówką. Z powietrza daje to niesamowity efekt.

Będąc w Splicie koniecznie trzeba się udać do Pałacu Dioklecjana. Kiedyś były to budowle, których wzniesienie było początkiem istnienia miasta. Niestety do czasów obecnie przetrwały jedynie mury niektórych z nich. Warto je zobaczyć, ponieważ zostały wniesione z wykorzystaniem marmuru i prezentują się obłędnie. Widząc jedynie namiastkę tych budynków można sobie wyobrazić jak wspaniale prezentowały się prawie 2 tysiące lat temu.

Wielbiciele natury mogą wybrać się nad Jeziora Plitwickie. Jest to jeden z chorwackich Parków Narowodych. Choć leży daleko od wybrzeża, w samym środku Chorwacji to naprawdę warto zobaczyć go na własne oczy. W parku znajduje się kilkanaście jezior z niesamowicie czystą, krystaliczną wodą. Wszystkie jeziora połączone są ze sobą niesamowicie pięknymi wodospadami. Największym z nich jest Veliki Spad. Ma aż 78 metrów wysokości. Park zwiedza się chodząc po specjalnie przygotowanych ścieżkach. Niestety nie wolno z nich zbaczać ani kąpać się w wodzie. Najlepiej wybrać się tam rano ponieważ wtedy jest jeszcze znośna temperatura. Poza tym samo przejście przez wszystkie ścieżki może zająć wiele godzin.

Nie sposób opisać wszystkich atrakcji turystycznych Chorwacji. Jest ich zbyt wiele. Każdy, kto lubi wygrzewać się na plaży, pływać, żeglować powinien się tam wybrać. Jest to stosunkowo blisko a wrażenia z takiej wyprawy będą na pewno niezapomniane.

 

<< Blog KantorEkspert.pl