Mieszkanie za granicą

Wiele osób marzy o domu lub mieszkaniu w ciepłym kraju gdzie można godzinami opalać się na balkonie, lub tarasie w blasku promieni słonecznych.Mieszkanie za granicą, w ciepłym kraju, gdzie w każdej chwili można wyjechać na wakację wydaje się być luksusem nie dla każdego. Czy na pewno tak jest?

Wiele osób marzy o domu lub mieszkaniu w ciepłym kraju gdzie można godzinami opalać się na balkonie, lub tarasie w blasku promieni słonecznych. Nie każdy jednak wie, że ten na pozór mało realny scenariusz jest jak najbardziej możliwy do zrealizowania. Według danych zebranych przez firmę Deloitte nieruchomości w Polsce należą do jednych z najtańszych w Europie. Taniej jest jedynie w Rosji, Węgrzech i Portugalii. Mimo tego po przejrzeniu rynku okazuje się, że istnieje wiele mieszkań w słonecznych krajach, które są w zasięgu Polaków.

Porównując ceny mieszkań w Warszawie gdzie za metr kwadratowy płaci się 6 500 zł - 10 000 zł do zagranicznych nieruchomości można się pozytywnie zaskoczyć. Za 80 - metrowe lokum w naszej stolicy trzeba zapłacić min. 520 000 zł natomiast w słonecznej i ciepłej Hiszpanii, w Alicante, w przeliczeniu na złotówki wyniosłoby nas jedynie 300 - 400 tysięcy zł. Chcąc zakupić nawet 140-metrowy dom na Costa Blanca czy też na portugalskiej Maderze musielibyśmy przygotować ok. 600 tyś złotych, czyli ok. 4500 zł/m2. To stosunkowo niewiele biorąc pod uwagę ceny w Polskich, nadmorskich kurortach. U nas za metr kwadratowy takiej nieruchomości płaci się od 7 000 do 10 000 zł. Jeżeli ktoś ceni sobie bałkański klimat to pewnie zainteresuje go przytulne mieszkanie w Słonecznym Brzegu znajdujące się w odległości jedynie 200 metrów od plaży. Takie lokum można nabyć za jedyne 113 tys. zł. Jest to niska cena jak na mieszkanie, mieszczące się w popularnym, turystycznym kurorcie. Posiadając tam nieruchomość można ją wynajmować przez np. airbnb. Może to być całkiem niezła inwestycja.

Planując zakup mieszkania za granicą warto wcześniej zapoznać się z formalnościami i kosztami takiej operacji. Po pierwsze powinno się zapoznać z ofertami banków dotyczącymi kredytów hipotecznych. Polskie banki mogą odmawiać takiej usługi pod zagraniczne nieruchomości. Ma to związek z kosztami podróży rzeczoznawcy do obcego Państwa, znajomością tamtejszego rynku oraz możliwych problemów z dochodzeniem należności w przypadku niespłacania rat. Rozwiązaniem może być tutaj pozyskanie pieniędzy przez polską nieruchomość. Po drugie, dobrze jest znaleźć dobry kantor online, w którym można zakupić walutę obcą po najkorzystniejszym dostępnym kursie. Taki kantor internetowy daje możliwość zaoszczędzenia nawet kilku tysięcy złotych przy dużych transakcjach. Po trzecie warto obliczyć sobie koszty utrzymania obiektu, ponieważ oprócz standardowych opłat jak np. czynsz, raz do roku właściciel ma obowiązek zapłacenia podatku katastralnego.

<< Blog KantorEkspert.pl