Minimalizm

 Minimalizm to pozbywanie się ze swojego życia wszystkiego, co niepotrzebne i ograniczanie się wyłącznie do tego, co niezbędne. Minimalizm to filozofia, która staje się coraz bardziej popularna. Wbrew pozorom obejmuje nie tylko architekture ale również życie człowieka. 

Dzisiejszy świat oparty jest na konsumpcjonizmie. Otoczeni ze wszystkich stron przez reklamy biegniemy w pogoni za kolejną nową rzeczą, która ma sprawić, że będziemy czuli się lepsi, wyjątkowi. Powoduje to powstanie poczucia dyskomfortu, ponieważ niemal zawsze czegoś nam brakuje. Zupełnie inne podejście proponuje minimalizm. Minimalizm to idea pozbywania się ze swojego życia wszystkiego, co niepotrzebne i ograniczanie się wyłącznie do tego, co niezbędne. Dla wielu osób kojarzy się on z pojęciem ascezy. Mimo że osoba praktykująca minimalistyczne podejście do życia dzieli z ascetą pewne cechy wspólne to jednak powody i cele, jakie kierują tymi dwoma osobami są zupełnie inne. Minimalista pragnie uporządkować swoje życie, przywrócić równowagę pomiędzy swoim życiem prywatnym a pracą, zdobyć więcej wolnego czasu i zaoszczędzić pieniądze. Motywacje są różne i wynikają z indywidualnych potrzeb. Choć zmiany, które obejmuje minimalizm dotyczą różnych aspektów życia to najbardziej widocznymi są te dotyczące naszego domu. Pozbywanie się zbędnych rzeczy ze swojego miejsca zamieszkania jest bardzo oczyszczające. Nie bez powodu mówi się, że nasze otoczenie jest odwzorowaniem stanu naszego wnętrza. Jeśli nawet nie jest to prawda absolutna to coś jest na rzeczy i można to odczuć samemu, gdy ma się okazję przebywać w pomieszczeniach, w których zachowany jest porządek i harmonia. Ograniczanie ilości przedmiotów może być ciekawym doświadczeniem, ponieważ większość ludzi jest wychowana w materialistycznym i konsumpcyjnym podejściu do życia. Z tego względu dużo osób gromadzi rzeczy, nawet jeśli te nie są już do niczego potrzebne lub używamy ich tylko od święta. Przykładem jest np. zbieractwo kubków i filiżanek. W niejednym domu jest ich nawet kilkadziesiąt! Warto wygospodarować sobie trochę czasu na introspekcję, żeby dowiedzieć się co tak naprawdę jest w naszym życiu niezbędne, czego potrzebujemy a z czego możemy śmiało zrezygnować. Minimalizm może i powinien obejmować także jedzenie. Może wydawać się to śmieszne jednak ma solidne podstawy. Chyba każdy zna powiedzenie: „Człowiek je, by żyć, nie żyje, by jeść”. Wyrzucenie ze swojego jadłospisu produktów niemających w sobie żadnych wartości odżywczych, jedynie puste kalorie, doprowadzi do wyraźnej poprawy sylwetki oraz stanu zdrowia. Warto się również pochylić nad własnym czasem. Może się okazać, że sporą jego część marnujemy na bezwartościowe aktywności typu: oglądanie telewizji czy też seriali na Netflixie. Zarządzanie czasem jest równoznaczne z zarządzaniem własnym życiem więc warto wykorzystywać go najlepiej jak się tylko potrafi. Podejście minimalistyczne można zastosować w każdym aspekcie życia, również tym dotyczącym finansów. Bank pobierający niskie opłaty za swoje usługi będzie doskonałym miejscem do przechowywania i obrotu pieniędzmi a kantor internetowy oferujący minimalistyczne spready będzie idealnym miejscem do przeprowadzenia transakcji wymiany walut.

Na koniec warto zaznaczyć, że minimalizm to nie wyścig w tym, kto pozbędzie się większej ilości przedmiotów itp. Dzięki niemu można nabrać dystansu do rzeczy, które się posiada i skończyć z emocjonalnym podejściem do zakupów.

<< Blog KantorEkspert.pl