Ty też możesz polecieć w kosmos!

Od kilku lat trwa zawzięta rywalizacja na polu turystycznych lotów kosmicznych pomiędzy kilkoma graczami, którymi są Boeing, SpaceX (Elon Musk), Blue Origin (Jeff Bezos) oraz Virgin Galactic (Richard Branson). Kto wygra rywalizację?Kto, chociażby raz w życiu nie marzył o podróży w kosmos? Do tej pory marzenie to mogą zrealizować jedynie profesjonalni astronauci po wieloletnim przeszkoleniu. Niedługo jednak ta sytuacja się zmieni.

Od kilku lat trwa zawzięta rywalizacja na polu turystycznych lotów kosmicznych pomiędzy kilkoma graczami, którymi są Boeing, SpaceX (Elon Musk), Blue Origin (Jeff Bezos) oraz Virgin Galactic (Richard Branson). Co jakiś czas jesteśmy częstowani informacjami o postępach prac tych firm. Idą one dosyć powoli biorąc pod uwagę fakt, że już w 2014 roku zapowiadano pierwsze wycieczki w kosmos. Teraz sytuacja jest inna. W 2018 roku specjalnie skonstruowany pojazd VSS Unity firmy Virgin Galactic odbył pierwszy w historii suborbitalny lot załogowy, który trwał godzinę i zakończył się całkowitym sukcesem utwierdzając wszystkich w przekonaniu, że loty turystyczne zostaną uruchomione do 2020 roku. Do tej pory takich udanych, próbnych lotów było 4. Chętnych na zostanie pasażerami tej maszyny przy okazji kolejnych wypraw jest bardzo wielu. Warto zaznaczyć, że cena jednego biletu to 250 000 $. Lot suborbitalny oznacza wzniesienie się na wysokość 80 km. Nie jest to jeszcze przestrzeń kosmiczna, ale mimo to możliwe jest zaobserwowanie z tej odległości np. krzywizn Ziemi.

Pierwsza podróż w przestrzeń kosmiczną może się odbyć już za kilka lat, ponieważ obecnie trwają pracę nad projektem, w który zaangażowanych jest kilka dużych firm prywatnych oraz NASA. Projekt ten zakłada częste loty pasażerskie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ponadto pasażerowie każdego lotu będą mieli możliwość pobytu na stacji nieprzekraczającego 30 dni. Wizyta na stacji kosmicznej łączy się z niesamowitymi doświadczeniami, które według doświadczonych astronautów mają ogromny wpływ na postrzeganie świata. W ciągu roku w taką podróż będzie mogło się wybrać 12 osób. Wszyscy chętni będą musieli przejść przez szereg testów psychologicznych oraz sprawnościowych, w tym tzw. wirówkę gdzie zostaje się wystawionym na działanie olbrzymich przeciążeń, które występują np. podczas startu rakiety. Lot w obie strony ma kosztować 52 miliony dolarów. Polscy miliarderzy, wymieniając walutę przez kantor internetowy w dniu dzisiejszym tj. 21.08.2019 r. zapłaciliby za niego 204 256 000 zł. Kto wie, może niedługo Mirosław Hermaszewski straci miano jedynego Polaka, który odbył podróż kosmiczną.

<< Blog KantorEkspert.pl