Szlachetne zdrowie, ile Cię trzeba cenić...

 Ponad 30% kobiet i 20% mężczyzn na świecie nie jest aktywnych fizycznie w stopniu, który pozwalałby chronić się przed chorobami serca, cukrzycy, nadciśnienia, wysokim poziomem cholesterolu oraz oczywiście nadwagą.

1,4 miliarda ludzi na świecie jest narażonych na przewlekłe choroby z powodu braku ruchu. Ty też jesteś w tym gronie? Zmień to!

Niska aktywność fizyczna osiągnęła rozmiar światowej pandemii (wg WHO). Wniosek ten został wyciągnięty po przeanalizowaniu badań z ponad 160 krajów świata. Ponad 30% kobiet i 20% mężczyzn na świecie nie jest aktywnych fizycznie w stopniu, który pozwalałby chronić się przed chorobami serca, cukrzycy, nadciśnienia, wysokim poziomem cholesterolu oraz oczywiście nadwagą.
Pojawiają się tu pytania:
1. Ile trzeba ćwiczyć, by chronić się przed tymi groźnymi chorobami?
2. Co oznacza termin: „wystarczająca aktywność fizyczna”?

Umiarkowana aktywność fizyczna oznacza poświęcenie 2,5 godziny tygodniowo na ćwiczenia. Jeżeli alternatywnie wolimy intensywny trening, wówczas wystarczy ćwiczyć 75 minut tygodniowo. Ponadto przez dwa dni w tygodniu należy dbać o wzmocnienie mięśni. WHO informuje także, że najbardziej "aktywne" kraje na świecie to Uganda i Mozambik. Tylko kilka procent ich mieszkańców prowadzi siedzący tryb życia. Na tym tle źle wypadają takie kraje jak Kuwejt i Arabia Saudyjska. W tych państwach ponad 50% społeczeństwa prowadzi mało aktywny tryb życia. Tendencja do unikania aktywności fizycznej pojawiła się również w zamożnych krajach, takich jak USA i Niemcy. Duży spadek liczby osób będących aktywnych fizycznie jest także w Brazylii, Argentynie i na Karaibach.

<< Blog KantorEkspert.pl