Jakie jest najpopularniejsze hasło?. Aż trudno uwierzyć, że to wciąż jest 123456.

Wyniki raportu studentów Wydziału Inżynierii Komputerowej Uniwersytetu Cypryjskiego powstały na podstawie analizy ponad miliarda kombinacji nazw użytkowników oraz haseł, które wyciekły w związku z różnymi rodzajami naruszeń. Kombinacje zastosowane przez użytkowników zawierały 170 milionów haseł oraz prawie 400 milionów loginów. Oznacza to, że loginy i hasła często się powtarzają.

Najpopularniejszym hasłem, jak wynika z analiz, jest 123456. Tego hasła użyto w 7 milionach przypadków na miliard. Co czwarty kod zabezpieczający składał się tylko z liter, a prawie 30% wyłącznie z małych liter. Autorzy analizy uważają, że tylko około 8% haseł można uznać za unikalne. 

Z raportu także wynika, że długość przeciętna hasła wynosi 9 znaków. 12% haseł zawiera znaki specjalne, a 13% składa się wyłącznie z liczb, natomiast 34% kończy się cyframi i tylko 4% haseł zaczyna od cyfr. 

Studenci Uniwersytetu Cypryjskiego dokonali analizy w oparciu o dane pochodzące z pięciu lat. Ich zdaniem zachowania użytkowników w tym okresie nie uległy zasadniczej zmianie. Cyberprzestępcy wciąż mają ułatwione zadanie i skrzętnie wykorzystują nieostrożność użytkowników.

Eksperci od dłuższego czasu powtarzają, że silne hasło to podstawa bezpieczeństwa, ale użytkownicy nie przejmują się tym zbytnio. Z drugiej jednak strony użytkownicy przyznają, że boją się utraty danych uwierzytelniających. Warto w tym miejscu przytoczyć wyniki majowego raportu LastPass, według którego 80% respondentów obawia się kradzieży haseł, ale 66% deklaruje, że używa tego samego hasła do swoich kont internetowych, a ponad połowa użytkowników nie zmieniła swoich haseł w ciągu 12 miesięcy.

KantorEkspert.pl stosuje zabezpieczenia techniczne, które są standardem dla instytucji finansowych. Przed adresem strony w wyszukiwarce znajduje się przedrostek https://. Jest to tzw. połączenie SSL, które oznacza, że połączenie między serwerem kantor online i przeglądarką klienta jest szyfrowane. Takie zabezpieczenie daje nam pewność, że nikt nie będzie mógł śledzić naszej komunikacji ani zmienić numeru konta, który podajemy. Identyczny sposób szyfrowania stosują banki. Jest to istotne, gdyż taki system gwarantuje zabezpieczenie danych klientów i transakcji przed napaścią hakerów i wirusami. Oczywiście kantor internetowy KantorEkspert.pl. stosuje dodatkowe systemy zabezpieczeń, które wspomagają bezpieczeństwo, np. potwierdzenie wszelkich zmian na koncie dodatkowym hasłem lub SMS-em. Jednak jak wyżej opisano, użytkownicy nie powinni lekceważyć zaleceń ekspertów w sprawie wytycznych dotyczących tworzenia silnych haseł dostępu.

<< Blog KantorEkspert.pl