Niedoceniany sen

Chcesz spać spokojnie?. Wymieniaj walutę w KantorEkspert.plWpływ snu na zdrowie i jakość funkcjonowania człowieka jest ogromny. W ciągu całego życia poświęcamy na sen ok. 25 lat. Brak snu lub sen złej jakości uniemożliwia pełny wypoczynek, a w ciągu dnia daje nam się we znaki utrudniając funkcjonowanie. 

Problemy ze snem mogą negatywnie odbić się na zdrowiu. Cienie i opuchlizna pod oczami to nie najgorsze skutki zaburzeń snu. Regularnie niewysypianie się powoduje osłabienie koncentracji, senność, obniżenie zdolności intelektualnej, większe ryzyko cukrzycy, otyłości, chorób układu krążenia, a także obniżoną odporność i większe ryzyko wystąpienia chorób psychicznych, zwłaszcza depresji. Sen ma bardzo pozytywny wpływ na psychikę oraz nasze samopoczucie. Redukuje napięcie i stres powstający w ciągu dnia. W jego trakcie dochodzi do regeneracji komórek, tkanek i centralnego układu nerwowego, który podczas snu zostaje "wyłączony". W tym samym czasie dokonuje się odświeżenie funkcji receptorowych, podczas których powstają nowe połączenia pomiędzy neuronami w CUN. Według naukowców w ciągu jednej przespanej nocy w naszym organizmie wymienia się 20 mln komórek co w przełożeniu na masę ciała daje 1.5 kg.
Czas, jaki powinniśmy przeznaczyć na sen jest sprawą indywidualną niemniej jednak zakłada się, że dorośli powinni na niego przeznaczać 6-8 godzin dziennie. Abyśmy mogli dobrze się wysypiać powinniśmy przestrzegać pewnych reguł. Podstawowym warunkiem, jaki musi zostać spełniony jest całkowita ciemność w sypialni, ponieważ to ona powoduje zwiększone wydzielanie hormonu, od którego zależy jakość snu — melatoniny. Kładąc się spać powinno się ponadto postarać o jak największą ciszę. Wieczorem warto przewietrzyć pokój i usunąć z niego niepotrzebne sprzęty AGD. Przed samym snem lepiej będzie zrezygnować z oglądania telewizji (zwłaszcza emocjonujących programów) oraz słuchania intensywnej, głośnej muzyki. Bardzo pomocne, a przez wiele osób lekceważone okaże się także wykonywanie regularnych ćwiczeń fizycznych oraz przebywanie jak najdłużej na świeżym powietrzu. Należy pamiętać, że nie powinno się wykonywać treningu w ciągu 7 godzin poprzedzających sen. Ważnym elementem życia, który wpływa na jakość snu jest sposób odżywiania. Ostatni posiłek należy zjeść najpóźniej 3 godziny przed snem. Warto unikać ciężkostrawnych potraw i spożywać produkty bogate w tryptofan, który w istotny sposób wpływa na produkcje serotoniny, której niski poziom powoduje zaburzenia snu oraz depresje. Źródłem wspomnianego wcześniej aminokwasu są: ryby, orzechy, mód, płatki owsiane, produkty mleczne oraz produkty pełnoziarniste. Dwa kolejne składniki, których potrzebuje nasz układ nerwowy są witaminy z grupy B oraz magnez. Źródłem niezbędnych witamin są orzechy, nasiona i produkty pełnoziarniste natomiast magnez odnajdziemy w szpinaku, mleku sojowym oraz sezamie i słoneczniku.
Nie sposób wymienić wszystkich zalet snu i konsekwencji jego zaburzeń. Należy dołożyć wszelkich starań, aby wysypiać się jak najlepiej, ponieważ jest on obok wody, powietrza i jedzenia najważniejszym elementem, od którego zależy nasze zdrowie i życie.

<< Blog KantorEkspert.pl