Ocena bezpieczeństwa kantorów internetowych.

Należy sprawdzać wiarygodność każdej instytucji finansowej.

Sprawdź od czego zależy bezpieczeństwo Twoich pieniędzy w kantorze internetowym. 

W ostatnim czasie pojawiło się dużo informacji związanych z funkcjonowaniem oraz bezpieczeństwem wymiany waluty w kantorach internetowych. Kantory internetowe najczęściej prowadzą działalność w oparciu o kantory stacjonarne, ale ich forma prawna nie jest jednolita. Są one prowadzone przez podmioty gospodarcze, a wśród nich są też spółki prawa handlowego. Niektóre kantory internetowe posiadają status krajowych instytucji płatniczych. Ale jak w ostatnim czasie życie nam pokazało, nie zawsze firma posiadająca licencję na świadczenie usług płatniczych jest w 100% bezpieczna. Można tu również przytoczyć kryzys z 2008, kiedy to wielki amerykański bank, kontrolowany przez najważniejsze instytucje na świecie upadł, wywołując największy krach finansowy ostatnich lat.

Aby korzystnie wymienić walutę przez internet, nie jesteśmy skazani na mało korzystne kursy w bankach. Alternatywą są kantory stacjonarne, ale i one mają swoje ograniczenie zwłaszcza dla osób, które cenią sobie mobilność oraz szybkość realizacji transakcji po atrakcyjnych kursach. Powstaje pytanie — czy można ufać kantorom internetowym? Zdecydowana większość z nich prowadzona jest przez sprawdzone i wiarygodne firmy, które zajmują się wymianą walut od wielu lat. Poniżej przedstawimy najważniejsze kwestie związane z wyborem właściwego kantoru internetowego.

Na początku należy sprawdzić wiarygodność danej firmy. Internetowy Kantor powinien mieć zamieszczone na swojej stronie informacje takie jak NIP, REGON oraz adres. Posiadając te podstawowe dane możemy na stronie https://ems.ms.gov.pl/ sprawdzić szczegóły dotyczące firmy, a zwłaszcza to czy nie jest ona w stanie upadłości, czy likwidacji.
Czas funkcjonowania kantoru wpływa w bardzo dużym stopniu na poziom bezpieczeństwa. Wraz z dłuższym okresem działalności firmy na rynku wzrasta poziom bezpieczeństwa, gdyć lata pracy skutkują uzyskaniem stabilnej pozycji oraz nieposzlakowanej opinii. Dodatkowe informacje takie jak certyfikaty, niezależne opinie klientów lub partnerów biznesowych, pozwalają zastanowić się nad podjęciem pierwszych kroków do wymiany waluty za pośrednictwem danej firmy.

Lecz czy to wystarczy? NIE !

Tylko odpowiedzialne kierowanie firmą przez osoby zarządzające daje nam największe bezpieczeństwo.

Kantory Internetowe działające w oparciu o kantory stacjonarne takie jak KantorEkspert.pl są zwolennikami wprowadzenia dodatkowych szczegółowych uregulowań dotyczących rynku wymiany walut przez internet, zwłaszcza w zakresie podnoszenia bezpieczeństwa środków pieniężnych Klientów. Nasz kantor, który od ponad 10 lat posiada zezwolenie na prowadzenie działalności kantorowej wydawanej przez NARODOWY BANK POLSKI jest objęty stałym nadzorem w zakresie prowadzenia działalności wymiany waluty. To wszystko ma wpływ na fakt, że jesteśmy przejrzystą i transparentną firmą. Ponadto, raz na kwartał Kantor zobligowany jest do wysyłania szyfrowanego sprawozdania dotyczącego obrotu dewizowego.
Dodatkowo należy zaznaczyć, że kantory stacjonarne działają na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, a także na podstawie prawa dewizowego.
Bardzo ważną kwestią, którą należy podkreślić jest to, że właściciele kantorów stacjonarnych muszą być osobami niekaranymi, dotyczy to także wszystkich pracowników, którzy muszą posiadać zaświadczenie o niekaralności, z coroczną aktualizacją. Wyżej wymienione osoby są również odpowiedzialne za aktualizacje szkoleń, które są wymagane przez NARODOWY BANK POLSKI.

Czy wymiana w kantorze internetowym jest korzystniejsza niż kantorze stacjonarnym?
TAK ! Tylko zależy w którym.

Z doświadczenia wiemy, że Kantory Stacjonarne potrafią oferować takie same kursy jak kantory internetowe, lecz dla klienta wiąże się to z innymi kwestiami:
- czasem poświęconym na dojazd i znalezieniem kantoru z dobrymi kursami,
- jeżeli wymieniamy gotówkę to należy zadbać o swoje bezpieczeństwo,
- czas na wymianę jest ograniczony czasem pracy kantoru.

Za pośrednictwem kantoru internetowego KantorEkspert.pl możemy:
- dokonać wymiany przez internet z każdego miejsca przez cały tydzień,
- środki zostaną rozliczone i wysłane w kilka minut po zawarciu transakcji,
- kursy walut aktualizowane są na bieżąco, dlatego jest on zawsze korzystny dla klienta.

Na rynku istnieje również możliwość wymiany walut na giełdach społecznościowych. Należy jednak pamiętać, żę kurs oferowany jest zawsze pomniejszony o prowizji, która wynosi 0,2%. 
Chcemy uświadomić Państwu różnicę kurs wymiany, który zostanie określony np. EUR/PLN - 4.3000  to w rzeczywistości po odjęciu prowizji rzeczywisty kurs wymiany będzie wynosił 4,2914. 
Oblicza się to w ten sposób, że od podanego kursu odejmujemy 0,2% PROWIZJI ( 4,30 - 0,2% = 4,2914).
W tym przypadku warto porównać kursy walut w innym kantorze, gdzie można wymienić walutę od razu, bez prowizji, bez czekania na drugiego oferenta. Decyzję pozostawiamy Państwu.  

Na koniec należy zaznaczyć, że z roku na rok kantory internetowe cieszą się coraz większą popularnością. Tylko w 2017 roku obrót na rynku wyniósł około 40.000.000.000 PLN (40 miliardów) i jest to wzrost o ponad 20%. Oznacza to, że Polacy coraz chętniej wymieniają walutę online, ponieważ jest to najwygodniejsza, szybka i korzystna forma wymiany waluty

<< Blog KantorEkspert.pl