Paryż

Paryż to jedno z najpiękniejszych miast. Walutę najlepiej wymienić w kantorze internetowym.Paryż to niezwykle piękne miasto, które skupia w sobie wspaniałą architekturę oraz sztukę. Dla wielu osób jest ono symbolem miłości dlatego często jest wybierane jako cel podróży poślubnych.

Od zawsze było to miasto skrajności, w którym przeplatały się przeróżne kultury i poglądy. Z tego względu historia Paryża jest bardzo interesująca. Przykładem takiej niesamowitej historii jest przebudowa miasta. Wszyscy Polacy wiedzą o tym, że Warszawa została odbudowana z gruzów po drugiej wojnie światowej, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że Paryż również powstał z gruzów. Do połowy XIX wieku to miasto wyglądało zupełnie inaczej niż dzisiaj. Było pełne starych, drewnianych, rozsypujących się ruder oraz brzydko pachnących, spływających ściekami wąskich uliczek. W 1953 roku ówczesny cesarz Francji, Napoleon III podjął decyzję o jego przebudowie, którą zajął się baron Georges Haussmann. Zrównano wtedy z ziemią 60% miasta. Wyznaczono nowe ulice a w miejsce starych budynków wybudowano nowe, nowoczesne kamienice. Wszystkie budynki miały być tej samej wysokości. Rozbudowano sieć wodociągową i kanalizacyjną. Powstały liczne parki i skwery. Zgodnie z założeniami, biedni mieszkańcy zostali siłą przesiedleni na obrzeża miasta a centrum zostało przeznaczone dla najbogatszych. Po starym Paryżu nie został nawet ślad.
Odwiedzając stolicę Francji nie sposób zwiedzić wszystkich ciekawych miejsc, ponieważ jest ich naprawdę bardzo dużo. Spośród najpopularniejszych atrakcji można wybrać kilka najpiękniejszych. Jedną z nich z pewnością byłaby katedra Notre Dame, ale w ostatnim doszło do incydentu, w wyniku którego spaliła się część jej budynku. Aktualnie jest ona zamknięta dla turystów.
Będąc w Paryżu warto wybrać się do Luwru. Niegdyś był to piękny królewski pałac. Od czasów rewolucji francuskiej mieści się w nim muzeum, które jest jednym z najstarszych na świecie. Jego zbiory liczą ponad 300 tysięcy eksponatów. W 1983 roku dokonano przebudowy obiektu oraz utworzenia dodatkowych pomieszczeń pod dziedzińcem pałacu, nad którymi postawiono szklaną piramidę przykrywającą podziemne sale. Z piramidą od samego początku wiązały się kontrowersje, ponieważ już podczas budowy pojawiła się informacja jakoby liczba szklanych płyt, z których jest złożona liczyła 666. Okazało się to kłamstwem jednak tę ciekawostkę wykorzystał Dan Brown w swojej książce Kod Leonarda Da Vinci i tak plotka ta zyskała na olbrzymiej popularności. Nadal wiele osób w nią wierzy.
Kolejną atrakcją Paryża, jakiej nie można przegapić jest wieża Eiffla. W momencie jej powstania był to najwyższy obiekt na świecie liczący 300 m wysokości. Wbrew powszechnemu twierdzeniu, autorem konstruckji wieży nie był Eiffel, ale Maurice Koechlin i Emile Nouguier, od których ten pierwszy odkupił prawa autorskie i prawa do własności intelektualnej. Samą budową od samego początku również zajmował się głównie Koechlin. Budowę wieży rozpoczęto w 1886 roku a ukończono w 1889 roku. Od początku jej istnienia zwiedziło ją ponad 200 milionów turystów.
Oprócz wymienionych wcześniej zabytków wartych obejrzenia jest wiele innych. Wśród nich znajdują się: Katakumby (miejsce złożenia szczątków ok. 6 mln ludzi), Łuk Triumfalny (wzniesiony w geście uczczenia i upamiętnienia wielkich zwycięstw armii napoleońskiej), Pałac Luksemburski wraz z jego wspaniałymi ogrodami oraz najsłynniejszy kabaret na świecie - Moulin Rouge, w którym do dnia dzisiejszego odbywają się niezwykle widowiskowe i barwne przedstawienia.
Przed wyjazdem do Paryża warto zaopatrzyć się w odpowiednią ilość pieniędzy, ponieważ bilety do większości zabytkowych miejsc nie należą do najtańszych. Najmniejszym kosztem można zwiedzić katakumby. Cena za wejściówkę wynosi 13 EUR, ale na zwiedzanie trzeba czekać w kolejce ok. 2-3 godziny. Wejście bez kolejki to koszt ok. 35 EUR. Bilet wejściowy do Luwru to koszt 15 EUR. Chcąc zwiedzić wszystkie najpopularniejsze miejsca należy przygotować sobie ok. 100 EUR. Najtaniej jest kupić je przez kantor internetowy. W ten sposób można zaoszczędzić parę złotych.
Wyjazd do stolicy Francji może być bardzo interesujący i wciągający bowiem jej historia jest niesamowicie ciekawa. Warto przed wakacjami zapoznać się nią bliżej by później zobaczyć jej efekty na własne oczy.

<< Blog KantorEkspert.pl