Krótka historia powstania pieniądza.

Pierwszą formą pieniądza były towary takie jak sól czy zboże. Wraz z rozwojem cywilizacji i gospodarki miejsce tych produktów zajęły metale.
Wielu z nas chociaż raz w życiu zastanawiało się jak to możliwe, że za kawałek papieru można kupić ziemię czy też samochód. Czym są pieniądze i skąd się bierze ich wartość? 
Pieniądze na przestrzeni tysiącleci stale ewoluują, a ich forma ulegała wielokrotnie zmianie. Pierwotną formą pieniądza były towary konsumpcyjne takie jak sól czy zboże, które ludzie wymieniali na inne towary. Wraz z rozwojem cywilizacji i gospodarki miejsce tych produktów zajęły metale. Na początku nieszlachetne, takie jak miedź, brąz czy żelazo, później szlachetne: złoto, srebro. Wytwarzanie pieniędzy z tych kruszców było jednak kosztowne, a ich ilość nie wystarczała do zaspokojenia istniejącego zapotrzebowania. Ludzie zaczęli więc zostawiać swoje oszczędności u złotników, którzy wydawali w zamian kwity depozytowe będące dowodem na posiadanie określonej ilości złotych lub srebrnych monet. Owe kwity stały się podstawową formą płatności. W ten sposób narodził się pieniądz papierowy. Stosunkowo nową formą pieniądza jest pieniądz bezgotówkowy, będący zapisem na rachunku bankowym. W jego skład wchodzi także pieniądz elektroniczny definiowany jako elektroniczny zasób wartości pieniężnych w urządzeniu technicznym oraz z góry opłaconych kartach. Warto w tym miejscu wspomnieć o kryptowalutach. Są one rozproszonym systemem księgowym, który jest oparty na kryptografii. Przechowuje on informację o naszym stanie posiadania w umownych jednostkach np. Bitcoin.  
 
Dawniej pieniądze papierowe miały pokrycie w złocie i można było je na ten metal wymienić. W tej chwili posługujemy się tzw. pieniądzem fiducjarnym, który nie podlega takiej wymianie. Pierwsze pieniądze przedstawiały wagę danego kruszcu. Tak więc przykładowo funt szterling odpowiadał jednemu funtowi srebra, z kolei dolar oznaczał jedną uncję srebra. Aktualnie papier banknotowy jest praktycznie bezwartościowy. Dlaczego więc możemy za niego kupować różne towary i usługi? Ponieważ my wierzymy w to, że ma wartość i nie zmieni się ona z upływem czasu. Dzięki temu w przyszłości będziemy go mogli wymienić na jakieś inne dobro, towar, czyjąś prace itd. Gwarantem tego ma być bank centralny, którego głównym działaniem jest kontrola poziomu inflacji. Dokonuje tego głównie oddziaływając na kurs walutowy oraz zmieniając stopy procentowe.  Warte zaznaczenia jest też to, że pieniądze jako towar możemy wymieniać także na inne pieniądze. Jest to możliwe dzięki temu, że każde Państwo posiada własną walutę. Każda waluta ma inną wartość, która jest nadawana w tym przypadku, przez instytucje finansowe na podstawie szeregu czynników takich jak, chociażby poziom stóp procentowych, poziom inflacji, tempo wzrostu gospodarczego czy stopa bezrobocia. Gospodarka Stanów Zjednoczonych jest najpotężniejsza na świecie, a ich waluta uznawana jest za najważniejszy pieniądz międzynarodowy. W porównaniu do USA nasz kraj wypada skromnie pod względem ekonomicznym, dlatego chcąc kupić 1 dolara, musimy wydać 3.60 zł. Wymiany walut możemy dokonywać w bankach oraz kantorach. Coraz większym powodzeniem w ostatnich czasach cieszą się kantory internetowe. Wszystko dzięki temu, że mają minimalne spready, dzięki czemu ich kursy są bardzo atrakcyjne. Wymieniając w nich walutę, można zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale też czas. Większość transakcji odbywa się w czasie rzeczywistym, dzięki czemu nasze środki wracają do nas bardzo szybko. 
 
Pieniądz jest więc, ogólnie rzecz biorąc, pojęciem abstrakcyjnym. Jest to towar, który został umownie, w wyniku ogólnej zgody uznany za środek wymiany owoców naszej pracy. Jest wygodny i znacznie ułatwia handel. Stanowi miernik wartości cen, dzięki czemu możliwe jest ustalenie cen towarów i usług. Pieniądz jest także środkiem tezauryzacji, gdy nie jest wydawany a przechowywany jako oszczędności. Stał się on nieodłącznym elementem funkcjonowania naszego systemu.
<< Blog KantorEkspert.pl