Podróżowanie samochodem po Europie

Planujesz wakacje za granicą? Najkorzystniejszy kurs wymiany walut uzyskasz przez kantor internetowy. Podróżowanie własnym samochodem to coraz popularniejsze rozwiązanie. Osoby wybierające ten środek transportu powinny zastanowić się nad wyborem trasy, upewnić się co do stanu technicznego samochodu oraz zwrócić szczególną uwagę na to, jakie przepisy obowiązujące w krajach, przez które będą przejeżdżać. 

Trasa

Wyjazd wiąże się z zaplanowaniem całej drogi. Warto skorzystać z nawigacji GPS bądź aplikacji na telefon, w których można zaplanować trasę przejazdu. Nawigacja zazwyczaj pokazuje kilka tras, którymi można przejechać. Przy wyborze najlepszej z nich warto uwzględnić nie tylko czas przejazdu, ale i rodzaje dróg, którymi trzeba będzie przejechać oraz dodatkowe opłaty (np. na autostradach). Dodatkowo należy wybrać trasę, która pozwoli na zatankowanie pojazdu i odpoczynek. W przypadku bardzo długich podróży należy pomyśleć, czy trzeba zarezerwować nocleg lub poprosić by auto prowadził drugi kierowca.

Stan techniczny, dokumenty i wyposażenie pojazdu

Upewnij się, że Twój samochód jest w dobrym stanie technicznym. Wykonaj przegląd techniczny auta i wszelkie potrzebne naprawy. Weź pod uwagę, że od stanu technicznego auta zależy nie tylko to, czy wyjazd będzie udany, ale też zdrowie i życie Twoje oraz osób podróżujących z Tobą.

W każdym kraju Europy należy posiadać wykupione OC. Niektóre kraje wymagają jego potwierdzenia - tzw. Zieloną kartę, czyli dokument potwierdzający za granicą, że właściciel ma w Polsce wykupione ubezpieczenie OC pojazdu.

Każdy kraj posiada własne przepisy regulujące obowiązkowe wyposażenie auta. Do podstawowych elementów należą:

  • apteczka

  • gaśnica 

  • koło zapasowe i rzeczy niezbędne do jego wymiany 

  • trójkąt ostrzegawczy 

  • kamizelki odblaskowe

  • bezpieczniki 

  • żarówki zapasowe

Przepisy ruchu drogowego na terenie innych krajów

Należy zwrócić uwagę na fakt, że poza Polską przepisy dotyczące np. dopuszczalnej prędkości są zazwyczaj bardziej rygorystyczne. W wielu krajach obowiązuje mniejsza niż w Polsce maksymalna dopuszczalna prędkość - 100 km/h (np. Austria, Niemcy) lub 110 km/h (np. Francja, Grecja).

We wszystkich krajach Unii Europejskiej trzeba zapinać pasy bezpieczeństwa, a dzieci powinny zostać odpowiednio zabezpieczone na czas podróży (np. fotelik). W większości krajów UE nie wolno korzystać z telefonów komórkowych podczas jazdy, jeśli kierowca nie używa zestawu głośnomówiącego. Dodatkowo w niektórych krajach należy włączać w dzień światła mijania.

Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi także jest różny – w niektórych krajach nie wolno prowadzić samochodu nawet jeśli spożyje się minimalną ilość alkoholu.

<< Blog KantorEkspert.pl