Podwyżki i nowe opłaty w 2021 roku. Lista zmian, które wpłyną na portfele Polaków.

Jakie podwyżki czekają nas podatków i opłat w 2021 roku?Nowy rok będzie dużym obciążeniem dla portfeli Polaków. Zmiany w 2021 roku obejmować będą nowe podatki oraz wzrost opłat m.in. za energię elektryczną, wywóz śmieci oraz posiadanie psa. 

1. Nowy podatek od cukru.
Podatek jest pobierany od napojów z cukrem, substancją słodzącą (w tym napoje alkoholowe) oraz zawierających substancje aktywne – kofeinę lub taurynę. Podatek od cukru składa się z części zmiennej tj.: każdy gram powyżej 5 gram/100 ml to koszt 5 gr oraz części stałej:
- 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej,
- 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna).

2. Nową opłatę od „małpek” (alkoholu w opakowaniach do 300 ml) w wysokości 25 zł od 1 litra 100-procentowego alkoholu. 

3. Wyższe wynagrodzenie minimalne i składki ZUS w 2021 r.
W 2021 r. minimalne wynagrodzenie osoby zatrudnionej na umowę o pracę to 2800 zł brutto, czyli o 200 zł więcej niż w poprzednim roku. Minimalna stawka godzinowa obowiązująca dla określonych umów cywilnoprawnych w 2021 r. wynosi 18,30 zł brutto.

Jednocześnie w związku z przyjęciem nowego rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2021 r. Polacy zapłacą wyższe składki ZUS. W przyszłym roku osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłacą składki ZUS w wysokości 1447,08 zł.

4. Droższy prąd.
Od 2021 r. gospodarstwa domowe zapłacą od 1,87 do 10,46 zł więcej za prąd w związku z wprowadzeniem nowej opłaty mocowej. Koszty wzrosną także dla pozostałych odbiorców energii elektrycznej – 0,0762 zł za kWh energii pobranej pomiędzy godziną 7:00 a 22:00 w dni robocze.

5. VAT od zakupów spoza UE bez zwolnienia
Od 1 lipca 2021 r. wchodzą w życie przepisy wprowadzające VAT dla towarów spoza Unii Europejskiej wysyłanych do klientów z państw Wspólnoty. Unijny podatek obejmie zamówienia ze sklepów internetowych takich jak AliExpress, Amazon czy eBay. Opodatkowane są wszystkie przesyłki niezależnie od ich wartości. Do tej pory paczki, w których łączna cena towarów nie przekraczała 22 euro, były zwolnione z płacenia podatku VAT.

6. Podwyżka podatku od nieruchomości.
Wzrośnie wysokość podatku od nieruchomości. Więcej zapłacą osoby, które posiadają własne grunty, mieszkania oraz domy, niezależnie od tego, jakie jest wykorzystanie danej nieruchomości. Każda gmina samodzielnie wskazuje wysokość podatku, która jednak nie może przekroczyć górnej granicy ustalonej przez rząd.

7. Drożeje wywóz śmieci.
Od 2021 r. podrożeją opłaty za wywóz śmieci. Część miejscowości w Polsce zmienia sposób naliczania kosztów za odpady wytworzone w gospodarstwach domowych, z ryczałtowej stawki na system. Każda gmina samodzielnie ustala wysokość stawki za wywóz śmieci, wybierając jeden z czterech wariantów przewidzianych przez ustawodawcę: opłatę uzależnioną od powierzchni mieszkania, zużycia wody, gospodarstwa domowego lub liczny od osób mieszkających.

8. Wyższa opłata za psa.
Wzrasta opłata od psa. Górny limit wyniesie 130,30 zł rocznie, gdzie do tej pory opłata wynosiła 125,40 zł. Z obowiązku uiszczania podatku za psa zwolnieni są seniorzy powyżej 65 roku życia, samodzielnie prowadzący gospodarstwo domowe oraz osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub dowolnym stopniu, jeżeli pies jest psem asystującym.

9. Nowy podatek handlowy.
Na podstawie nowej ustawy, która weszła w życie od początku 2021 roku, przedsiębiorcy zapłacą podatek od sprzedaży detalicznej. Dla konsumenta może to oznaczać wzrost cen produktów w sklepach.

<< Blog KantorEkspert.pl