Praca w Szwecji ? najważniejsze informacje

Ile średnio zarabia się w Szwecji ?Szwecja jest krajem rozwiniętym, o niskiej stopie bezrobocia. Rozwój kraju sprzyja nowym przedsięwzięciom i inwestycjom z różnych obszarów. Wymagają one koordynacji i działań wykształconego w danej dziedzinie personelu, jednak w Szwecji wciąż brakuje wykwalifikowanych pracowników.

Kraj oferuje więc wysokie pensje i dobre warunki pracy, co jest sposobem na werbowanie i zatrzymywanie pracowników z innych krajów. Czy opłaca się pracować w Szwecji? Czy koszty życia w tym kraju są wysokie? Jaki zawód należy wykonywać, by dużo zarabiać? Jakie formalności należy dopełnić, by móc pracować w Szwecji?

Ile średnio zarabia się w Szwecji?

Pensja w Szwecji jest jedną z najwyższych w Europie. Średnia miesięczna pensja na szwedzkim rynku pracy wynosi około 35 000 koron szwedzkich brutto, czyli 15 782,59 złotych polskich brutto (wg. kursu w dniu 18.09.2021 r.). Dla porównania, w 2020 roku polska średnia pensja wynosiła 5 167,47 brutto (3732 zł netto). Wniosek? Szwedzi średnio zarabiają około 205% (!) więcej niż Polacy.

W Szwecji nie ma z góry określonej stawki płacy minimalnej – to związki zawodowe negocjują minimalne płace dla każdego z zawodów. Ustalenia co do minimalnej miesięcznej pensji nie dotyczą jednak osób, które nie pracują „na etacie”. Otrzymują one więc stawkę godzinową na poziomie 120-150 koron (ok. 54-68 zł).

Pensja zaraz po podjęciu zatrudnienia jest zazwyczaj trochę niższa, niż ta w kolejnych miesiącach. Wynagrodzenie wzrasta stopniowo – np. pensja zostanie podwyższona jeśli w pierwszych miesiącach pracownik dobrze wykonywał swoje obowiązki lub gdy odniesie znaczący sukces.

Koszty życia w Szwecji

Ceny w Szwecji są zdecydowanie wyższe niż w Polsce. Przykładowo kilogram ryżu białego w markecie w Polsce kosztuje średnio 4,06 zł. W Szwecji za ten sam produkt trzeba zapłacić ok. 11,60 zł. 

Szacunkowe miesięczne koszty utrzymania obliczone dla jednej osoby, bez uwzględnienia czynszu za mieszkanie to 3 753,95 zł (według kursu z dnia 18.09.2021 r.), co odpowiada 8 324,69 koronom szwedzkim (SEK). Dla porównania szacunkowe miesięczne koszty utrzymania liczone dla jednej osoby (bez uwzględnienia czynszu) w Polsce to 2 278,67 PLN, czyli 5 053,25 SEK (według kursu z dnia 18.09.2021 r.). Koszty życia w Szwecji są więc o ok. 65% większe niż w Polsce.

Jeśli policzymy jaki procent średniej pensji brutto stanowią wskazane powyżej koszty utrzymania, to otrzymamy następujące wyniki: Polska – ok. 44%, Szwecja – ok. 24% .

Wnioski? Mimo większych cen i kosztów życia osoby pracujące i żyjące w Szwecji mogą pozwolić sobie na więcej wydatków (a przynajmniej kupić więcej ryżu lub niemal dwukrotnie zwiększyć swoje koszty utrzymania) niż osoby żyjące i pracujące w Polsce.

Jakie zawody są w Szwecji najbardziej i najmniej opłacalne?

Najwyższe miesięczne zarobki osiągają (podobnie jak w Polsce) dyrektorzy banków i firm oraz lekarze. Ich zarobki kształtują się na poziomie ok. 64 000 zł (dyrektor) i ok. 35 000 zł (lekarz ze specjalizacją).  

Najniższe pensje – od 22 do 25 tysięcy koron szwedzkich/miesiąc, czyli od ok. 9 920 zł do ok. 11 270 zł miesięcznie, otrzymują pracownicy sklepów (kasjerzy) i sektora usługowego (branża gastronomiczna, fryzjerska etc.) oraz osoby sprzątające.  

Pobyt i praca w Szwecji - przepisy

Dzięki wejściu Polski do Unii Europejskiej, polscy obywatele nie potrzebują pozwolenia na pracę w Szwecji – mogą pracować już od pierwszego dnia pobytu, bez żadnych formalności związanych z legalizacją pobytu.

Pozwolenie na pobyt (residence permit) jest wymagane dopiero wtedy, gdy chcesz przebywać na terytorium Szwecji dłużej jak 90 dni.  Wniosek dotyczący takiego pozwolenia składa się bezpłatnie w wybranym biurze Urzędu ds. Migracji (Migrationsverket).

Pamiętaj, że w Szwecji obywatele Unii nie podlegają procedurze uzyskania pozwolenia na pracę – nawet, jeśli chcesz złożyć wniosek o pozwolenie na pobyt, możesz zacząć pracować jeszcze przed dopełnieniem koniecznych do jego uzyskania formalności.

Planując dłuższy pobyt w Szwecji pamiętaj o tym, że fakt podpisania umowy o pracę musisz zgłosić do Szwedzkiego Urzędu Podatkowego – to on nada Ci niezbędny do rozliczeń szwedzki numer podatkowy.

Szukanie pracy

Jeśli zdecydujesz się na szukanie pracy w Szwecji to musisz wiedzieć, że większe szanse na jej znalezienie ma osoba, która posługuje się językiem szwedzkim (a przynajmniej wykazuje podstawową znajomość tego języka) niż osoby, które w ogóle nie znają szwedzkiego. Pracodawcy doceniają też umiejętność komunikacji w języku angielskim.

Osobie zza granicy najłatwiej jest znaleźć dobrze płatną prace w Szwecji, gdy wykonuje ona zawód deficytowy na tamtejszym rynku pracy – poszukiwani są inżynierowie oraz architekci, a także pracownicy służby zdrowia (zwłaszcza lekarze specjaliści i pielęgniarki).

Jeśli jednak nie chcesz przebywać w Szwecji dłużej jak 90 dni, to dobrym rozwiązaniem będzie praca tymczasowa. W wielu szwedzkich firmach zatrudniani są pracownicy sezonowi, którzy pracują tylko przez krótki okres czasu – zazwyczaj kilka tygodni/miesięcy w roku.

Finanse

Decydując się na pracę w Szwecji, najtrudniejszą do pokonania barierą mogą okazać się kwestie finansowe. Żeby dostać się do Szwecji i zacząć tam szukać pracy potrzebna jest spora suma pieniędzy. Bilet na prom w jedną stronę to koszt około 200 zł (140 zł – opłata przewozowa + opłaty dodatkowe), a dodatkowo należy mieć też wystarczającą ilość koron szwedzkich, która wystarczy na pierwszy miesiąc pobytu, tj. taką sumę, która zabezpieczy podstawowe potrzeby jak wynajęcie zakwaterowania, wyżywienie itp.

Wiele osób wybiera pracę w Szwecji jako antidotum na problemy finansowe. Dzięki zarabianym tam pieniądzom są w stanie odkładać znaczne sumy pieniędzy, spłacać zaciągnięte w Polsce zobowiązania lub wspomagać finansowo swoją rodzinę. Niestety kursy wymiany SEK na PLN w stacjonarnych kantorach często są niekorzystne.

Powrót do Polski „wymusi” wymianę koron szwedzkich na polskie złote. Skorzystanie w takiej sytuacji z kantoru, który oferuje niską cenę za SEK, może przyczynić się do dużej straty pieniędzy.

Jak zatem najkorzystniej wymienić polskie złote na korony szwedzkie, i na odwrót – korony szwedzkie na polskie złote? Wybierz internetowy Kantor – KantorEksert.pl. Dzięki temu rozwiązaniu pieniądze szybko zasilą wskazane przez Ciebie konto (Twoje lub wskazanej przez Ciebie osoby), a Ty nie będziesz się martwić o niekorzystne kursy walutowe.

<< Blog KantorEkspert.pl