Psia mądrość

Pies jest jednym z najczęściej przygarnianych przez ludzi zwierząt. Jest to zasługa jego sławnej wierności, sympatycznego zachowania i oczywiście inteligencji.

Powszechnie uważa się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka dlatego bardzo wielu ludzi posiada przynajmniej jednego czworonożnego towarzysza. Bardzo ciężko jest oszacować ile psów żyje na naszej planecie. Można jedynie z przybliżeniem podać ile jest ich w niektórych państwach. Przykładowo w Polsce żyje ich ok. 8 milionów a w Stanach Zjednoczonych ok. 75 milionów. Związek pomiędzy naszymi gatunkami liczy już 17 tysięcy lat. Właśnie wtedy nasi przodkowie zaczęli oswajać wilki, które pomagały im przy polowaniach. Od tamtego czasu nasze relacje ewoluowały. Rola psów się zmieniła. Stały się one naszymi przyjaciółmi. Rozwój nauki i coraz większa wiedza z zakresu genetyki pozwoliła ludziom na świadome manipulacje, które zaowocowały powstaniem nowych ras. W ten sposób każdy, w zależności od swoich potrzeb może wybrać odpowiedniego dla siebie pieska. Psy różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale również inteligencją. Naukowcy od lat starają się zbadać psią mądrość. Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że istnieje kilka odmian psiej inteligencji. Do najważniejszych należą inteligencja adaptywna, pracy, instynktowna, kinetyczna, interpersonalna i przestrzenna. W związku z tym tak powszechne ocenianie psa tylko i wyłącznie po zdolności rozumienia i wykonywania poleceń może być dla niego krzywdzące i bardzo odbiegać od faktycznej inteligencji czworonoga. Na przestrzeni ostatnich lat powstał ranking najinteligentniejszych psów świata. Pierwsze miejsce piastuje Border Collie — jest to uroczy, bardzo pojętny pies. Wspaniale zapamiętuje komendy, dzięki czemu jest w stanie w krótkim czasie nauczyć się ich bardzo wielu. Drugie miejsce należy do Pudla. Rasa ta w XV wieku umilała czas europejskiej arystokracji. Cechuje się bystrością oraz niezwykłym posłuszeństwem. Trzecie miejsce na podium zajmuje wszystkim dobrze znany Owczarek niemiecki. Jest to bardzo popularna rasa, ponieważ łączy w sobie wierność, posłuszeństwo i inteligencje.

Wielu ludzi zastanawiając się nad zakupem psa kieruje się jego wyglądem i inteligencją. To jednak nie wszystko. Nie można też zapominać o jego potrzebach. Niektóre psy, takie jak Border Collie czy Owczarek niemiecki potrzebują dużo ruchu, który należy im zapewnić. Jego brak może spowodować wiele problemów u psa, zarówno zdrowotnych, jak i dotyczących jego zachowania.

Pies może przynieść wiele satysfakcji i radości, ale z jego posiadaniem wiążą się też obowiązki. Zawsze należy o tym pamiętać.

<< Blog KantorEkspert.pl

Aplikacja KantorEkspert

Pobierz aplikację
szybko i wygodnie sprawdzaj kursy
aplikacja kantorekspert.pl google
aplikacja kantorekspert.pl apple
aplikacja kantorekspert.pl

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.2681 4.2841
Flaga USDUSD3.8585 3.8745
Flaga GBPGBP5.0727 5.0887
Flaga CHFCHF3.8955 3.9115
Flaga NOKNOK0.4207 0.4267
Flaga SEKSEK0.4043 0.4103
2019-12-06 22:59:57
Kurs na żywo: włącz
więcej walut
zamknij