Skutki nieprawidłowego żywienia

Każde kolejne badania naukowe dotyczące diety dostarczają dowody na to, że nasze dzisiejsze wybory żywieniowe mają ogromny wpływ na nasze zdrowie i życie w przyszłości.

Jemy, aby żyć, nie żyjemy, aby jeść — mówi pewna sentencja, którą przypisuje się jednemu z wielkich, greckich filozofów, Sokratesowi. To zdanie zawiera w sobie całą filozofię żywienia. Powinniśmy dbać o to, aby dostarczać swojemu organizmowi substancji, niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania, nic ponadto. Niestety wielu ludzi odżywia się nieprawidłowo, doprowadzając do przedawkowania niektórych substancji, co prowadzi do zaburzenia równowagi w ustroju człowieka lub przeciwnie, prowadząc do ich niedoboru, które także wpływa negatywnie na zdrowie.
Zgodnie ze statystykami, co roku 11 milionów ludzi umiera z powodu nieprawidłowego odżywiania się. Co ciekawe z badań wynika, że to nie cukier i mięso, tak demonizowane ostatnio w mediach, są główną przyczyną zgonów związanych z dietą. Do najbardziej niebezpiecznych nawyków żywieniowych należy:
1. Spożywanie zbyt dużej ilości soli
2. Zjadanie za mało produktów pełnoziarnistych
3. Zbyt mało owoców w diecie
4. Dieta uboga w orzechy i nasiona
5. Dieta uboga w warzywa
Dieta sama w sobie nie zabija. Złe żywienie przyczynia się za to w dużym stopniu do rozwoju groźnych dla życia chorób. Przykładowo spożywana w nadmiarze sól powoduje wzrost ciśnienia, a w dalszej kolejności rozwój chorób układu krążenia i większe prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu czy też zawału serca.
Według badań najlepiej odżywiają się obywatele Francji, Hiszpanii oraz Izraela. Tam śmiertelność wynikająca z nieprawidłowej diety jest najniższa. Najgorzej jedzą ludzie żyjący na wschodzie Europy, w Azji oraz w północnej i środkowej Afryce.
Należy przykładać jak największą uwagę do swojego żywienia. Niestety świadomość to nie jedyny czynnik, od którego zależy nasza dieta. Najistotniejsze pozostają pieniądze. Z obliczeń wynika, że dobrze zbilansowana dieta, bogata w warzywa, owoce i orzechy, pochłania ok 60% pensji w krajach się rozwijających. Jest to powód, dla którego większości ludzi nie będzie stać na zdrowe jedzenie, a zatem będą bardziej narażeni na choroby z tego wynikające i przedwczesną śmierć.

<< Blog KantorEkspert.pl

Aplikacja KantorEkspert

Pobierz aplikację
szybko i wygodnie sprawdzaj kursy
aplikacja kantorekspert.pl google
aplikacja kantorekspert.pl apple
aplikacja kantorekspert.pl

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.3900 4.4155
Flaga USDUSD3.9415 3.9660
Flaga GBPGBP4.9304 4.9559
Flaga CHFCHF4.0998 4.1293
Flaga NOKNOK0.4081 0.4141
Flaga SEKSEK0.4191 0.4251
2020-06-01 21:32:16
Kurs na żywo: włącz
więcej walut
zamknij