Skutki nieprawidłowego żywienia

Jemy, aby żyć, nie żyjemy, aby jeść - to sentencja, którą przypisuje się jednemu z wielkich, greckich filozofów, Sokratesowi. Każde kolejne badania naukowe dotyczące diety dostarczają dowody na to, że nasze dzisiejsze wybory żywieniowe mają ogromny wpływ na nasze zdrowie i życie w przyszłości.

Jemy, aby żyć, nie żyjemy, aby jeść — mówi pewna sentencja, którą przypisuje się jednemu z wielkich, greckich filozofów, Sokratesowi. To zdanie zawiera w sobie całą filozofię żywienia. Powinniśmy dbać o to, aby dostarczać swojemu organizmowi substancji, niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania, nic ponadto. Niestety wielu ludzi odżywia się nieprawidłowo, doprowadzając do przedawkowania niektórych substancji, co prowadzi do zaburzenia równowagi w ustroju człowieka lub przeciwnie, prowadząc do ich niedoboru, które także wpływa negatywnie na zdrowie.
Zgodnie ze statystykami, co roku 11 milionów ludzi umiera z powodu nieprawidłowego odżywiania się. Co ciekawe z badań wynika, że to nie cukier i mięso, tak demonizowane ostatnio w mediach, są główną przyczyną zgonów związanych z dietą. Do najbardziej niebezpiecznych nawyków żywieniowych należy:
1. Spożywanie zbyt dużej ilości soli
2. Zjadanie za mało produktów pełnoziarnistych
3. Zbyt mało owoców w diecie
4. Dieta uboga w orzechy i nasiona
5. Dieta uboga w warzywa
Dieta sama w sobie nie zabija. Złe żywienie przyczynia się za to w dużym stopniu do rozwoju groźnych dla życia chorób. Przykładowo spożywana w nadmiarze sól powoduje wzrost ciśnienia, a w dalszej kolejności rozwój chorób układu krążenia i większe prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu czy też zawału serca.
Według badań najlepiej odżywiają się obywatele Francji, Hiszpanii oraz Izraela. Tam śmiertelność wynikająca z nieprawidłowej diety jest najniższa. Najgorzej jedzą ludzie żyjący na wschodzie Europy, w Azji oraz w północnej i środkowej Afryce.
Należy przykładać jak największą uwagę do swojego żywienia. Niestety świadomość to nie jedyny czynnik, od którego zależy nasza dieta. Najistotniejsze pozostają pieniądze. Z obliczeń wynika, że dobrze zbilansowana dieta, bogata w warzywa, owoce i orzechy, pochłania ok 60% pensji w krajach się rozwijających. Jest to powód, dla którego większości ludzi nie będzie stać na zdrowe jedzenie, a zatem będą bardziej narażeni na choroby z tego wynikające i przedwczesną śmierć.

<< Blog KantorEkspert.pl