Statua Wolności

Statua Wolności to jedna z wizytówek Stanów Zjednoczonych. Z tą fascynującą budową wiąże się ciekawa historia warta poznania.

Historia powstania Statuy Wolności wiąże się nierozerwalnie z osobą Frederica Auguste Bartholdi, jej autora. Bartholdi był francuskim rzeźbiarzem, wolnomularzem, którego marzeniem było postawienie wielkiej rzeźby egipskiej bogini słońca Izydy przy wejściu do kanału sueskiego. Miała ona pełnić również funkcję latarni morskiej. Nigdy do tego nie doszło. Postawienie takiej rzeźby udało się wiele lat później na drugim końcu świata. Pomysł wybudowania Statuy Wolności zrodził się w 1865 roku podczas rozmowy Bartodliego z Edouardem Rene de Laboulaye, także wolnomularzem, który zasugerował artyście stworzenie rzeźby będącej prezentem dla Stanów Zjednoczonych. Oficjalnie idea została upubliczniona w 1875 roku. Podano wtedy szczegóły inwestycji. Koszty wznoszenia posągu pokryć mieli Francuzi natomiast zadaniem Amerykanów było znalezienie i przygotowanie miejsca pod budowę. Tworzenie posągu rozpoczęto w 1876 roku pod okiem Bartholdiego. Początkowo przygotowywaniem projektu zajmował się wolnomularz Viollet-le-Duc. Po jego śmierci w 1879 roku zajęli się tym inni architekci, wolnomularze Gustav Eiffel, autor wieży Eiffla oraz Maurice Koechlin. Zaproponowali oni by cała konstrukcja wykonana była ze stali, która później miała być obudowana miedzianymi płytami. W środku statuy znajdować się miały dwie klatki schodowe prowadzące do głowy i do pochodni rzeźby. Cała konstrukcja została zaprojektowana w taki sposób, żeby zachować jak największą elastyczność. Taka cecha była konieczna ze względu na silnie wiejące wiatry w nowojorskiej zatoce, którym posąg miał się opierać.

W tym samym czasie amerykanie wybrali na miejsce, w którym miała stanąć rzeźba wyspę Bedloe's Island, która obecnie nosi nazwę Liberty Island. Wybrano ją ze względu na jej umiejscowienie przy ujściu rzeki Hudson, w centrum nowojorskiej zatoki, przy której istniał wówczas największy port na wschodnim wybrzeżu. Na wyspie istniał wcześniej mały fort - Fort Wood, który zdecydowano się przebudować w taki sposób, aby można było na nim postawić statuę. W krótkim czasie po rozpoczęciu prac pojawiły się problemy finansowe, przez które niemożliwe było ukończenie budowy. Z pomocą przyszedł amerykański dziennikarz, wolnomularz Joseph Pulitzer. Na łamach swojej gazety New York World ogłosił, że opublikuje w gazecie imiona i nazwiska każdego, kto wesprze finansowo przebudowę fortu. Dzięki temu w krótkim czasie zebrano całą potrzebną kwotę. Przebudowę skończono w 1886 roku i od razu rozpoczęto montaż statuy. Uroczyste odsłonięcie Statuy Wolności odbyło się 28 października 1886 roku po cichu, bez blasku kamer i aparatów. Udział w nim brało niewielkie grono osób zaangażowanych w projekt zarówno ze strony Francuskiej, jak i Amerykańskiej.

Sama statua prezentuje wizerunek kobiety stojącej na zerwanym łańcuchu, która trzyma w swojej prawej ręce pochodnię a w lewej tablicę z napisem 4 lipca 1776 Dzień Niepodległości Ameryki. Rzeźba ma 46,5 m wysokości a razem z cokołem wznosi się aż na 93 metry. Statua obita jest miedzianymi płytami, które na samym początku jej istnienia nadawały jej miedzianego koloru, takiego, jaki mają nowe monety kilkugroszowe. Po wielu latach płyty w wyniku wpływu czynników atmosferycznych okryły się patyną i zmieniły kolor na zielony.

Żeby dostać się na statuę wolności trzeba zaopatrzyć się w bilet, których liczba jest ograniczona. Na wyspie znajduje się sklep, w którym można kupić pamiątki oraz centrum turystyczne. Żeby zaoszczędzić można nabyć dolary przez kantor internetowy taki jak Kantor Ekspert.

<< Blog KantorEkspert.pl