Sztuczna Inteligencja

Sztuczna inteligencja jak do tej pory znalazła zastosowanie w branży informatycznej i finansowej. Jesteśmy coraz bliżej stworzenia sztuczna inteligencji rodem z filmów Science Fiction. Już teraz, często nieświadomie korzystamy z AI na codzień. 

Sztuczną inteligencją (AI) nazywane są potocznie systemy symulujące zachowania inteligentne tzn. posiadające zdolność do przyjmowania danych z zewnątrz, analizowania ich, wyciągania wniosków i wykorzystywania nabytej w ten sposób wiedzy do wykonania określonych zadań. Celem naukowców jest stworzenie sztucznej inteligencji odpowiadającej ludzkiej. Jest to arcytrudne zadanie, ponieważ bardzo wiele funkcji naszego mózgu a tym bardziej umysłu jest niemożliwe do zalgorytmizowania. Istnieją dwa podejścia do pracy nad AI:

1. Symboliczne - polega na tworzeniu specjalnych algorytmów zdolnym do wykonywania działań odpowiadających funkcjom ludzkiego umysłu.

2. Subsymboliczne - polega na tworzeniu programów zdolnych do 'samonauki', opartych na strukturach sieci neuronowej oraz asocjacyjnej. Dzięki umiejętności 'samouczenia się' potrafią szukać odpowiedzi i rozwiązywać przeróżne zadania.

Sztuczna inteligencja znalazła do tej pory zastosowanie głównie w branży informatycznej i finansowej. Ze sztuczną inteligencją większość z nas miała do czynienia przy okazji grania w gry komputerowe bowiem jest ona wykorzystywana do tworzenia inteligentnych przeciwników. W niektórych grach np. szachach czy warcabach AI osiągnęła poziom arcymistrzowski i jest w stanie pokonać najlepszych ludzkich graczy na świecie. Poza tym z AI stykamy się tłumacząc teksty w 'Google tłumacz'. Sztuczna inteligencja odpowiada tam nie tylko za dosłowne oddanie znaczenia zdania w obcym języku, ale również za odczytywanie tekstów z obrazów (jeśli tłumaczymy tekst ze zdjęcia) oraz z mowy. Od jakiegoś czasu używa się jej także w branży finansowej, między innymi w bankach np. do oceny zdolności kredytowej. Naukowcy przewidują, że do 2050 roku AI powinna dorównać a może nawet przewyższyć ludzkie możliwości.

Wiele osób dostrzega niebezpieczeństwo rozwoju sztucznej inteligencji. Od kilku lat postępuje rozwój maszyn i oprogramowania dostosowanych do pracy w fabrykach lub urzędach. Taka zmiana powoduje wyparcie ludzkiej siły roboczej z rynku a tym samym wzrost bezrobocia. Niedawno naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego stworzyli algorytm, który tworzy fałszywe nagrania video, na których wybrane elementy obrazu i dźwięk są wykreowane przez program. Swoje możliwości zaprezentował podczas pokazu, na którym stworzył orędzie Baracka Obamy tak realne, że nie sposób na pierwszy rzut oka określić czy jest ono prawdziwe, czy też nie. Stąd powstał pomysł na tworzenie specjalnych podpisów elektronicznych w plikach z prawdziwym filmem tak, żeby nie można było fabrykować fake video. Prawdziwe zagrożenie dla ludzkości może pojawić się w momencie osiągnięcia przez AI wyższego poziomu inteligencji od najtęższych ludzkich umysłów. Sztuczna inteligencja od samego początku tworzona jest z zaszczepionym dążeniem do doskonałości. Istnieje niebezpieczeństwo, że uzna nas za obiekty, które można wykorzystać do własnych celów lub po prostu za zbędne elementy układanki, jaką jest świat i zostaniemy z niej 'usunięci'. W związku z tym wszyscy naukowcy są zgodni co do tego, że już teraz należy utrzymywać kontrolę nad tą technologią i nie można pozwolić by w posiadanie super AI weszła jedna korporacja.

<< Blog KantorEkspert.pl