Wizja świata bez pieniędzy

Czy system, w którym dzisiaj żyjemy możemy uznać za idealny? Jeżeli nie, czy możliwe jest stworzenie takiego systemu? Nad odpowiedzią na to pytanie — projektem Venus, nową utopią, przez 42 lata pracował Jacque Fresco. Jego futurystyczna wizja cywilizacji jest bardzo ciekawa i warta poznania.

Świat zdaje się rozwijać w bardzo szybkim tempie. Rozwój technologiczny i intelektualny pozwolił na polepszenie warunków życia części ludzi. Mimo to zmagamy się obecnie z wieloma istotnymi problemami. Z roku na rok odnotowuje się coraz większą liczbę przestępstw, ludność gnębi plaga chorób, coraz większa bieda i idący za nią głód. Wydaje się, że postęp powinien przynosić odwrotne rezultaty. Zdaniem Fresco źródłem większości problemów obecnego systemu jest system monetarny. Pieniądze hamują rozwój cywilizacyjny, a ludzie są więźniami pracy, konsumpcji i niekończących się długów.
Jacque Fresco twierdził, że żyjemy w czasach, w których technologia stoi na wystarczająco wysokim poziomie, abyśmy przy jej pomocy oraz przy mądrym wykorzystywaniu bogactw naturalnych mogli stworzyć nowy świat, wolny od niedoskonałości wynikających z niedostatku.
Główną przeszkodę stanowi jednak pieniądz. Obecnie, przy tworzeniu jakiejkolwiek nowej rzeczy ludzie zadają sobie pytania: „Jak dużo będzie to kosztować” oraz „Czy wystarczy nam pieniędzy na zrealizowanie tego pomysłu?” Zdaniem naszego wizjonera pytanie powinno brzmieć inaczej, a mianowicie: „Czy obecnie mamy wiedzę i środki do stworzenia danej technologii?” Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak.
Według projektu Venus, korzystając z istniejącej już technologii możemy zbudować od podstaw miasta, w których będziemy poruszać się automatycznymi, elektrycznymi samochodami, żywność będzie dostępna dla każdego, a praca w takiej formie, w jakiej znamy ją dzisiaj, czyli jako źródło utrzymania, stanie się przeszłością. Już dzisiaj obserwujemy coraz powszechniej wprowadzane przez korporacje maszyny zastępujące ludzi np. przy liniach produkcyjnych. Niestety w systemie monetarnym automatyzacja pracy jest odbierana negatywnie, ponieważ odbiera osobom miejsca pracy a co za tym idzie źródło pieniędzy, które są w takim świecie potrzebne do życia. Zupełnie inaczej wygląda to w projekcie Venus, gdzie maszyny zajmują się pracą, a my możemy skupić się w tym czasie na sobie, rodzinie oraz swoim hobby. Jest to możliwe dzięki technologii. Już dzisiaj istnieją drukarki 3D, które umożliwiają postawienie budynku w jeden dzień, materiały, z których możemy tworzyć urządzenia trwałe przez dziesiątki lat oraz sposób na uprawę roślin bez użycia gleby oszczędzający zużycie wody o 75% (taka uprawa nie wymaga użycia chemii). Obecnie nasze komputery, lodówki, pralki działają średnio 2 – 5 lat. Jest tak tylko i wyłącznie dlatego, że opłaca się to producentom. Gdyby maszyny produkowały trwały i przyjazny środowisku sprzęt człowiek przestałby być potrzebny jako siła robocza (oczywiście z pewnymi wyjątkami).
Projekt Venus jest bardzo szczegółowy. Jego istotnym elementem jest pozyskiwanie energii z wykorzystaniem energii pochodzącej z promieni słonecznych, wody, powietrza, a także źródeł geotermalnych. Według naukowców, jeśli zebralibyśmy całą energię słoneczną w ciągu jednej popołudniowej godziny byłoby jej więcej niż potrzebuje cała ludzkości przez cały rok US Department of Energy twierdzi, że postawienie wiatraków w jedynie 3 stanach wystarczy, aby zaspokoić zapotrzebowanie całej Ameryki. Bardzo duży potencjał drzemie także w energii geotermalnej, która mogłaby zasilać świat przez nawet 4000 lat. Te wszystkie alternatywne źródła energii mogą być teoretycznie wykorzystywane bez końca.
W świecie, w którym nie ma konieczności pracy, a dostęp do żywności i innych dóbr jest mimo tego nieograniczony przestępczość jest rzadkością. Większość przestępstw popełnianych jest dla pieniędzy lub przez pieniądze. W świecie bez środków płatniczych nie ma przyczyn wykraczania poza prawo.
Ludzie wychowani w obecnym systemie są przekonani, że to pieniądze są główną rzeczą, jaka ich motywuje do działania. W takim przypadki pytanie brzmi: Co im pozostanie, kiedy będą mieć dostęp do wszystkiego?” Jacque Fresco jest przekonany, że ludzkość bardzo szybko sobie z tym poradzi. Zamiast skupiać się na pracy i zarabianiu pieniędzy będziemy mogli skoncentrować się na tych rzeczach, które nas interesują i z których czerpiemy prawdziwą radość.
Trzeba przyznać, że projekt Venus prezentuje fascynującą wizję świata, która tak jak każda inna inicjatywa ma swoich zwolenników i przeciwników. Zapewne minie wiele lat, zanim życie na Ziemi upodobni się do tego przedstawianego przez Jacqu'a Fresco. Ludzkość musi najpierw kompletnie zmienić swoje wartości i podejście do życia. Czy tak się stanie?

<< Blog KantorEkspert.pl

Aplikacja KantorEkspert

Pobierz aplikację
szybko i wygodnie sprawdzaj kursy
aplikacja kantorekspert.pl google
aplikacja kantorekspert.pl apple
aplikacja kantorekspert.pl

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.4292 4.4492
Flaga USDUSD4.0402 4.0602
Flaga GBPGBP4.9785 4.9985
Flaga CHFCHF4.1815 4.2015
Flaga NOKNOK0.4051 0.4111
Flaga SEKSEK0.4169 0.4229
2020-05-27 04:33:16
Kurs na żywo: włącz
więcej walut
zamknij