Aktualny Kurs Euro (EUR). Jak to rozumieć?

Co to znaczy aktualny kurs EURZ czego tak naprawdę wynika, że euro jest dziś o przykładowo 3 grosze droższe niż dzień wcześniej? Co powoduje wahania kursu i jak można je przewidzieć?.

Analitycy i eksperci walutowi zastrzegają, że niczego z całą pewnością nie da się przewidzieć, jednak warto znać trendy, które wpływają na zmiany kursu. Cały mechanizm wymiany walutowej opiera się o podaż i popyt walut na rynkach. Waluta jest takim samym towarem jak każdy inny i tym samym podlega wycenie w postaci kursu, po jakim właśnie wymieniono jedną walutę na inną. 

Przykładowo polscy eksporterzy oraz importerzy muszą wymieniać zarobioną walutę EUR na PLN ze względu, chociażby na wypłaty wynagrodzeń dla swoich pracowników. Banki zagraniczne kupują złotówki, jeżeli chcą kupić polskie obligacje skarbowe. Wiele podobnego typu transakcji kształtuje popyt i podaż, a co za tym idzie także i cenę waluty.

Bardzo duży wpływ na aktualne kursy walut mają spekulanci walutowi, którzy wymieniają walutę, aby zarobić na różnicy pomiędzy kupnem a sprzedażą danej waluty. W dużej mierze to właśnie spekulanci (typu fundusze inwestycyjne oraz banki), zdominowali hurtowy rynek wymiany walut Forex, na którym zawierają ponad 3/4 wszystkich transakcji. Duże wahania kursów powstają także po publikacji danych o PKB, znaczącego gospodarczo kraju lub po informacji o bezrobociu w tym kraju.

W jaki sposób dokonywana jest aktualizacja kursu?.
Kursy walut są płynne i podlegają zmianom tak często, jak dochodzi do jakiejkolwiek wymiany jednej waluty na drugą. Kursy aktualizowane są, odkąd tylko w niedzielę po 24:00 zaczną wymieniać waluty instytucje finansowe w Azji, aż do piątku do północy, kiedy to zostaną zamknięte banki w USA.

Informacje o kursach otrzymujemy dzięki agencjom takim jak Thomson Reuters, czy Bloomberg, które współpracują z największymi instytucjami na świecie zajmującymi się wymianą walut i gdy te dokonają wymiany, zgłaszają taki fakt do agencji w momencie jej zawarcia. To na podstawie tych informacji wylicza się dla każdej sekundy średni kurs ze wszystkich transakcji z tej chwili. Uśredniony kurs agencja podaje swoim klientom i na jego podstawie powstają wykresy wahań kursowych. Dokładnie można to zaobserwować w KantorEkspert.pl, który aktualizuje kursy co kilkanaście sekund.

<< Edukacja Finansowa

Aplikacja KantorEkspert

Pobierz aplikację
szybko i wygodnie sprawdzaj kursy
aplikacja kantorekspert.pl google
aplikacja kantorekspert.pl apple
aplikacja kantorekspert.pl

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.53204.5480
Flaga USDUSD3.75043.7664
Flaga GBPGBP5.09685.1128
Flaga CHFCHF4.20934.2253
Flaga NOKNOK0.43590.4413
Flaga SEKSEK0.44490.4503
2021-01-15 22:11:16
Kurs na żywo: włącz
więcej walut
zamknij