Banknoty i korzyści z ich posiadania

Banknoty, które warto kupić ich wartość. Kantor internetowy da Ci najlepszy kurs walut Banknoty, które warto kolekcjonować

Wartość banknotów uznawanych za kolekcjonerskie często kilkukrotnie przewyższa ich nominał. Unikatowym banknotem może być ten uznawany za wiekowy bądź taki, który został wydrukowany w malej ilości. Banknoty kolekcjonerskie często są drukowane z okazji rocznic różnych wydarzeń historycznych. Które są warte najmniej, a które najwięcej?

Wartość banknotu

Wartość banknotu zależy nie tylko od jego stanu i wieku. Kolekcjonerzy doceniają też unikatowe serie i numery - wybierają banknoty albo z niskim numerem serii (np. 0000002) albo składające się z podobnych cyfr (3333333).

Dużym zainteresowaniem cieszą się banknoty, które zostały wprowadzone do obiegu w niewielkiej ilości. Wartościowe okazują się także nominały, które zostały wycofane z obiegu. Najdroższe banknoty na świecie były sprzedawane na aukcjach, a więc ich cena zależała od zamożności licytujących osób.

Banknoty kolekcjonerskie w Polsce

Banknoty kolekcjonerskie w Polsce są produkowane na zamówienie Narodowego Banku Polskiego przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych SA w Warszawie. Najczęściej upamiętniają one ważne dla historii Polski postacie i wydarzenia. Wydanymi przez NBP banknotami kolekcjonerskimi można posługiwać się tak jak obiegowymi - są prawnym środkiem płatniczym, ale banknoty kolekcjonerskie często osiągają na rynku kolekcjonerskim wartość wyższą niż ich nominał.

Pierwszym polskim banknotem kolekcjonerskim było 50 złotych z wizerunkiem Jana Pawła II. Został on wyemitowany z okazji 28. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża (2006 rok). Obecnie (na dzień 13.07.2021 r.) jego wartość to ok. 90 zł.

Zdecydowanie wyższą wartość ma banknot o nominale 20zł, wydany w 2015 roku z okazji 600 rocznicy urodzin Jana Długosza – obecnie jego cena to ok. 1900 zł. Jest on pierwszym banknotem, który został stworzony z wykorzystaniem techniki grawerowania laserowego i siódmym banknotem kolekcjonerskim wydanym przez NBP.

Za banknoty kolekcjonerskie uznawane są też nominały używane w PRL. Nie są one jednak zazwyczaj zbyt cenne, przykładowo banknot o nominale 1000 zł z 1975 roku w stanie idealnym (bankowym) można kupić za 59 zł. Banknot 20 zł, w stanie bankowym z 1982 roku jest obecnie warty ok. 10 zł.

Najdroższe banknoty kolekcjonerskie i ich ceny

Rzadko spotykane banknoty sprzedawane są na aukcjach. Ceny, jakie gotowi są za nie zapłacić kolekcjonerzy są bardzo wysokie.

Unikatowy na skale świata polski 500-złotowy banknot, który został wyemitowany w nakładzie 500 szt. w XVIII wieku (1794 rok) został sprzedany na aukcji za ponad 200 tys. zł w 2019 roku. Co czyniło go wyjątkowym? Nie tylko niski nakład. XVIII-wieczny pieniądz miał nadrukowany znak wodny, co nie było standardem i właśnie to sprawiło, że stał się „białym krukiem”.

Jednym z najdrożej sprzedanych banknotów na świecie jest ten o nominale tysiąca dolarów amerykańskich. Wyemitowano go w 1891 roku, a obecnie na świecie zostały tylko dwa egzemplarze banknotu. W związku z ich unikalnością, jeden z nich sprzedano za 2,12 miliona euro. Inny, również 1000 $ banknot, wyprodukowany w 1890 roku osiągnął na aukcji cenę niemal 2,8 mln euro. Jego cena jest spowodowana unikalnym sposobem zapisu zer na nominale – przypominają one arbuzy stąd w środowisku kolekcjonerów określany jest jako „Grand Watermelon”.

Kolejnym przykładem drogiego banknotu może być ten o nominalnej wartości 1 mln. funtów brytyjskich wydany przez Bank Anglii w 1948 roku. Nakład liczył jedynie 9 sztuk. Jeden z tych banknotów w 2011 roku został wyceniony na 131 tys. euro. Nieco droższy okazuje się Australijski banknot wyemitowany w ilości 100 sztuk w 1817 roku - pojedynczy banknot osiąga wartość ok. 186 tys. euro.

Gdzie sprzedać lub wycenić banknoty?

Jeśli jesteś posiadaczem banknotu, który Twoim zdaniem może mieć sporą wartość możesz próbować sprzedać go na internetowym portalu aukcyjnym. Jeśli nie chcesz go sprzedać a jedynie określić jego wartość, zawsze możesz też poszukać w internecie podobnych bądź identycznych banknotów, by dowiedzieć się jaką wartość ma ten z twojej kolekcji.

W internecie można znaleźć też wiele for pasjonatów numizmatyki, którzy chętnie pomagają w identyfikacji banknotów a także służą darmową wyceną. Można też skorzystać z usług oferowanych przez sklepy numizmatyczne – zajmują się one nie tylko wyceną, ale także skupem monet i banknotów.

Banknot zerowy - Euro Souvenir

Czy istnieje banknot o nominale 0? Okazuje się, że tak. Jest on produkowany przez drukarnię papierów wartościowych w Paryżu - Oberthur Technologies. Ta sama drukarnia odpowiada za wydruk oryginalnych banknotów euro.

Wszystkie banknoty 0 euro są produkowane z bawełnianego papieru, posiadają elementy ochronne (m.in. hologram i mikrodruk) oraz numerację taką samą jak banknoty obiegowe. Banknoty te zyskują na wartości poprzez ich produkcję w ograniczonym nakładzie. Ich ceny to od 20 do 600 zł za sztukę, w zależności od roku wydania i wizerunku (nadrukowanej grafiki).

<< Edukacja Finansowa