BLIK - prosty sposób na płatność

BLIK - polski system płatności mobilnych, który został stworzony z inicjatywy paru banków. Wiele osób wzbraniało się do tej pory przed płatnościami online. Teraz jest na nie nowy sposób z którym warto się zapoznać - BLIK.

Zakupy w internecie robi już ponad połowa Polaków. 45% naszych rodaków wciąż woli kupować w tradycyjny sposób. Jako jeden z głównych powodów podają obawę o bezpieczeństwo płatności wykonywanych przez internet. Doskonałym i coraz bardziej popularnym rozwiązaniem tego problemu jest BLIK-nowy sposób płatności, który jest wygodny, prosty i co najważniejsze bezpieczny.
BLIK jest polskim systemem płatności mobilnych, który został stworzony z inicjatywy paru banków. Do tej pory klienci sklepów internetowych mogli płacić za swoje zakupy przy odbiorze, szybkim przelewem lub kartą. Te dwa ostatnie metody płatności były do tej pory najpopularniejsze jednak wymagają od użytkowników podawania poufnych danych takich jak login i hasło do banku czy też numer karty. Z tego względu wielu ludzi odstępowało od rozliczania się ze sklepem online.
W tej chwili kupujący korzystają głównie z BLIKA. W tej chwili jest on udostępniony przez banki: PKO BP, Pekao SA, ING Bank Śląski, mBank, Bank Millenium, Satnader Bank Polska, Alior Bank, Orange Finanse, Getin Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, BGŻ BNP Paribas oraz Credit Agricole. Żeby móc go używać trzeba posiadać w swoim telefonie bankową aplikację. Jeżeli podczas zakupów zdecydujemy się go użyć, wystarczy pobrać z aplikacji jednorazowy kod BLIK, wpisać w odpowiednią rubrykę w sklepie i zatwierdzić transakcję w smartfonie. Podczas płatności możemy zapisać sklep jako odbiorcę zaufanego. Jeżeli to zrobimy, następnym razem, gdy będziemy robili zakupy w tym miejscu wystarczy, że wybierzemy jako sposób płatności BLIK i zatwierdzimy operacje w aplikacji. Ta możliwość bardzo upraszcza robienie zakupów w sieci.
Korzystać z BLIKA można nie tylko w sklepach internetowych, ale także w stacjonarnych. Przy jego pomocy możliwe jest wypłacenie i wpłacanie pieniędzy w bankomatach i płatomatach. Ciekawą opcją są także przelewy na telefon. Znając tylko i wyłącznie numer telefonu odbiorcy możemy w prosty sposób przesłać do niego pieniądze.
BLIK to bardzo wygodny sposób dokonywania płatności. Nic dziwnego, że rok temu Polacy zapłacili nim prawie 20 mln razy. Biorąc pod uwagę jego prostotę i funkcjonalność, za rok ta liczba będzie najprawdopodobniej jeszcze większa.

<< Edukacja Finansowa