Kilka ciekawostek o EURO

Historia Euro sięga lat pięćdziesiątych. Warto poczytać.Najczęściej wymienianą walutą w Polsce jest euro. Jest to prawny środek płatniczy w niemal całej Unii Europejskiej. Warto więc wiedzieć o nim trochę więcej.

Historia Euro sięga lat pięćdziesiątych kiedy w 1958 roku powstała Europejska Wspólnota Gospodarcza. Projekt ten był napędzany przez chęć pogłębiania integracji ekonomicznej pomiędzy członkami wspólnoty, którymi wówczas było 6 państw: RFN, Holandia, Włochy, Luksemburg, Francja oraz Belgia. Zaczęto wówczas pracować nad utworzeniem wspólnego rynku, który pozbawiony barier i opłat towarzyszących handlowi międzynarodowemu pozwoliłby na harmonijny rozwój we wszystkich państwach członkowskich. Każdy kraj posiadał wtedy swoją odrębną walutę co stanowiło w okresach dużej zmienności na rynkach nie lada problem. Zaczęto więc myśleć o stworzeniu nowego wspólnego pieniądza. Po paru latach prac nad tym projektem został on oficjalnie zatwierdzony jako część traktatu z Maastricht. W 1995 roku nadano nowemu środkowi płatniczemu nazwę – Euro. W 1999 roku weszło ono do użycia w transakcjach bezgotówkowych a w 2002 roku wprowadzono je w formie gotówki.

Obecnie euro jest w użyciu przez 19 państw. Szacuje się, że w obiegu znajduje się ok. 751 mld jednostek tej waluty. Bilon jest wypuszczany w nominałach: 1 cent, 2 cent, 5 cent, 10 cent, 20 cent, 50 cent, 1 euro oraz 2 euro. Jego rewers przedstawia nominał oraz mapę Europy i jest jednakowy dla wszystkich monet bez względu na kraj pochodzenia. Awers natomiast jest uznawany za stronę narodową. Na niej każde państwo umieszcza własne symbole. Monety są wytłaczane przez 19 banków narodowych.

Banknoty w przeciwieństwie do bilonu są jednakowe dla wszystkich państw strefy euro. Drukowane są w nominałach: 5 euro, 10 euro, 20 euro, 50 euro, 100 euro, 200 euro oraz 500 euro. Każdy nominał ma inny kolor oraz most w stylu odpowiadającym różnym okresom np. renesans, gotyk itd. Ciekawe jest to, że w rzeczywistości żaden z tych mostów nie istnieje. Jest to celowy zabieg, który wyeliminował spory pomiędzy członkami strefy euro o to, co ma się znaleźć na banknotach.

Banknoty są bardzo dobrze zabezpieczone jednak oszuści często je podrabiają dlatego warto wiedzieć jak rozpoznać fałszywki. Po pierwsze należy zwrócić uwagę na gramaturę papieru. Powinien być sztywny i wydawać szeleszczący dźwięk. Po drugie należy ustawić banknot pod światło i sprawdzić, czy widoczne są:

- znak wodny pod flagą Unii Europejskiej znajdującej się po lewej stronie (powinien przedstawiać obraz oraz nominał)

- nitka zabezpieczająca powinna przebiegać przez środek banknotu. Na niej powinien być wypisany nominał

Poza tymi zabezpieczeniami na banknocie muszą znajdować się:

- hologram, który ustawiony pod różnym kątem przedstawia na przemian nominał oraz okno lub też bramę (znajduje się po prawej stronie)

- oglądając banknot pod kątem powinniśmy zauważyć zmianę barw nominału zapisanego dużymi cyframi po prawej stronie banknotu.

Jeżeli podczas sprawdzania autentyczności okaże się, że ma się do czynienia z fałszywką należy natychmiast zgłosić ten fakt na policję.

Kurs waluty euro niemal od 10 lat pozostaje w kanale wahając się od 4zł do 4,50zł za 1 EUR. Najlepszym miejscem do wymiany EUR na PLN jest obecnie kantor internetowy. Wymiana walut przez internet pozwala uzyskać lepszą cenę.

<< Edukacja Finansowa