Firma w Niemczech ? rodzaje działalności gospodarczej, koszty i formalności

Czy założenie firmy w Niemczech się opłaca? Na te pytanie odpowiada internetowy kantor Dzięki przynależności Polski do UE, wszyscy Polacy mogą zakładać firmy na terenie Niemiec na takich samych zasadach co obywatele niemieccy. Najwięcej osób w Niemczech zakłada Gewerbe (jednoosobowa działalność gospodarcza) oraz spółki.

 

Kluczową kwestią jeśli chodzi o zakładanie działalności gospodarczej w Niemczech jest znajomość (przynajmniej podstawowa) języka niemieckiego. Jest on niezbędny przy wypełnianiu wymaganych dokumentów i podczas rozmów weryfikacyjnych z urzędnikami. Jaki rodzaj działalności gospodarczej można założyć w Niemczech? Jakie są koszty? Jakie inne, oprócz znajomości języka, wymagania należy spełnić?

Rodzaje działalności i koszty założenia

Na terenie Niemiec można prowadzić gewerbe (Gewerbeanmeldung) - jednoosobową działalność gospodarczą, związaną np. z rzemiosłem lub handlem oraz usługami. Koszt założenia tej działalności to od 15 do 65 EUR (w zależności od landu i miasta rejestracji).

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością – UG („mini-GmbH”) można założyć za ok. 240-300 euro. Jej kapitał zakładowy może być równy 1 euro. Minusem prowadzenia tego rodzaju działalności jest to, że należy gromadzić rezerwy na kapitał, które muszą wynosić ¼ zysków. Rezerwy muszą być gromadzone aż do uzyskania kwoty 25 000 euro.

Spółkę z o.o. – GmbH, założysz za ok. 500-100 EUR. Wymaga to posiadania kapitału zakładowego w wysokości min. 25 000 EUR.

Inne podstawowe rodzaje spółek dostępne w Niemczech to: akcyjna (AG), jawna (OHG) i komandytowa (KG).

Formalności

Wszelkie formalności dot. Założenia jednoosobowej działalności gospodarczej i spółek należy załatwiać w niemieckim Urzędzie do Spraw Gospodarczych (Gewerbeamt).

Aby założyć firmę w Niemczech potrzebne będą:

  • kopia dowodu osobistego lub paszportu,
  • adres przyszłej firmy (oraz ew. umowę najmu)
  • dokumenty potwierdzające prawo do wykonywania danego zawodu,
  • wpis do rejestru handlowego lub izby rzemieślniczej (zaświadczenie),
  • potwierdzenie zameldowania (o ile chcemy rozliczać się wg. niemieckiego systemu podatkowego).
  • zaświadczenie o korzystaniu z prawa swobodnego przemieszczania się (Freizügigkeitsbescheinigung)

Rejestracja firmy wymaga też posiadania konta w niemieckim banku i niemieckiego numeru telefonu. Nie trzeba jednak zakładać firmowego konta bankowego, wystarczy osobiste.

W którym kraju się rozliczać – w Niemczech, czy w Polsce?

Jeśli wybierzesz pierwszą z tych opcji, to musisz wiedzieć, że aby zarabiać w euro i rozliczać się (także w euro) z niemieckim urzędem należy przebywać w Niemczech przez okres dłuższy niż 183 dni w roku.

Gdy nie spełnisz powyższego warunku, musisz rozliczać podatek w Polsce.

Rozliczanie podatku w Polsce

Nie możesz rozliczać się w EUR z Urzędem Skarbowym. Podatek od przychodów musi zostać zapłacony w polskich złotych. Jak to zrobić? Wystarczy, że wymienisz euro na polskie złote po korzystnym kursie, oferowanym przez KantorEkspert.pl – kantor online. Przelejemy PLN na wskazany przez Ciebie rachunek prowadzony w złotówkach. Dzięki temu oszczędzisz czas i nie stracisz na niekorzystnym kursie.

Firma w Niemczech – rodzaje działalności gospodarczej, koszty i formalności

<< Edukacja Finansowa