Dzięki przynależności Polski do UE, wszyscy Polacy mogą zakładać firmy na terenie Niemiec na takich samych zasadach co obywatele niemieccy. Najwięcej osób w Niemczech zakłada Gewerbe (jednoosobowa działalność gospodarcza) oraz spółki.
Kluczową kwestią jeśli chodzi o zakładanie działalności gospodarczej w Niemczech jest znajomość (przynajmniej podstawowa) języka niemieckiego. Jest on niezbędny przy wypełnianiu wymaganych dokumentów i podczas rozmów weryfikacyjnych z urzędnikami. Jaki rodzaj działalności gospodarczej można założyć w Niemczech? Jakie są koszty? Jakie inne, oprócz znajomości języka, wymagania należy spełnić?
Rodzaje działalności i koszty założenia
Na terenie Niemiec można prowadzić gewerbe (Gewerbeanmeldung) - jednoosobową działalność gospodarczą, związaną np. z rzemiosłem lub handlem oraz usługami. Koszt założenia tej działalności to od 15 do 65 EUR (w zależności od landu i miasta rejestracji).
Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością – UG („mini-GmbH”) można założyć za ok. 240-300 euro. Jej kapitał zakładowy może być równy 1 euro. Minusem prowadzenia tego rodzaju działalności jest to, że należy gromadzić rezerwy na kapitał, które muszą wynosić ¼ zysków. Rezerwy muszą być gromadzone aż do uzyskania kwoty 25 000 euro.
Spółkę z o.o. – GmbH, założysz za ok. 500-100 EUR. Wymaga to posiadania kapitału zakładowego w wysokości min. 25 000 EUR.
Inne podstawowe rodzaje spółek dostępne w Niemczech to: akcyjna (AG), jawna (OHG) i komandytowa (KG).
Formalności
Wszelkie formalności dot. Założenia jednoosobowej działalności gospodarczej i spółek należy załatwiać w niemieckim Urzędzie do Spraw Gospodarczych (Gewerbeamt).
Aby założyć firmę w Niemczech potrzebne będą:
Rejestracja firmy wymaga też posiadania konta w niemieckim banku i niemieckiego numeru telefonu. Nie trzeba jednak zakładać firmowego konta bankowego, wystarczy osobiste.
W którym kraju się rozliczać – w Niemczech, czy w Polsce?
Jeśli wybierzesz pierwszą z tych opcji, to musisz wiedzieć, że aby zarabiać w euro i rozliczać się (także w euro) z niemieckim urzędem należy przebywać w Niemczech przez okres dłuższy niż 183 dni w roku.
Gdy nie spełnisz powyższego warunku, musisz rozliczać podatek w Polsce.
Rozliczanie podatku w Polsce
Nie możesz rozliczać się w EUR z Urzędem Skarbowym. Podatek od przychodów musi zostać zapłacony w polskich złotych. Jak to zrobić? Wystarczy, że wymienisz euro na polskie złote po korzystnym kursie, oferowanym przez KantorEkspert.pl – kantor online. Przelejemy PLN na wskazany przez Ciebie rachunek prowadzony w złotówkach. Dzięki temu oszczędzisz czas i nie stracisz na niekorzystnym kursie.