Historia FED cz.1

Przed powstaniem FED, amerykanie założyli 2 narodowe banki. Warto zapoznać się z ich historią, która umożliwi lepsze zrozumienie tego czym jest Bank Rezerw Federalnych. 

Pierwszy Bank Stanów Zjednoczonych powstał w 1791 roku. Projekt utworzenia nowego podmiotu forsował Alexander Hamilton, który był wówczas pierwszym sekretarzem skarbu państwa. Uważał on, że powstanie banku narodowego wzmocni i ustabilizuje wiarygodność USA oraz usprawni działania rządu w obrębie polityki finansowej. Wiele osób było przeciwnych temu pomysłowi. Uważali, że taka instytucja byłaby niezgodna z konstytucją i działałaby w interesie biznesmenów i inwestorów kosztem całego narodu. Jednym z najzagorzalszych przeciwników był Thomas Jefferson. Ostatecznie w kongresie i senacie ustawa dotycząca powstania pierwszego banku narodowego została przegłosowana a później podpisana przez prezydenta Georga Washingtona. Bank narodowy USA był instytucją prywatną, ponieważ aż 80% akcji należało do prywatnych inwestorów. Został powołany na okres 20 lat i został zlikwidowany w 1811 roku.

W 1816 roku został założony Drugi Bank Stanów Zjednoczonych. Tym razem za powstaniem kolejnego banku narodowego optował Henry Clay. Jego idee poparło wielu finansistów oraz prezydent co umożliwiło bezproblemowe przegłosowanie i wprowadzenie w życie odpowiedniej ustawy. Tak samo, jak w przypadku pierwszego banku 4/5 jego kapitału pochodziło z rąk prywatnych. Bank wykorzystywał mniejsze banki rozsiane po wszystkich stanach do zwiększonej ponad normę emisji pieniędzy bez pokrycia w złocie, które wykorzystał do udzielania wysoko oprocentowanych pożyczek. W 1819 roku rozpoczął proces przejmowania ziem od osób, które nie były w stanie spłacić zaciągniętych długów. To doprowadziło do recesji gospodarczej i zamknięcia wielu fabryk. W 1832 roku Henry Clay rozpoczął działania zmierzające do przedłużenia działalności banku. Ostatecznie siódmy prezydent USA, Andrew Jackson zablokował ustawę poprzez weto w Kongresie. Jackson uważał, że bank jest niezgodny z konstytucją i niebezpieczny. Okazało się to nie być takie proste. Bankierzy walczyli o utrzymanie swojego statusu. Mimo decyzji prezydenta o wycofaniu depozytów federalnych żaden z sekretarzy skarbu nie chciał wykonać tego polecenia. Każdy z nich został zwolniony i dopiero 3 sekretarz wycofał środki państwowe z banku. Nicholas Biddle, prezes Drugiego Banku Stanów Zjednoczonych podjął wtedy decyzję o zaprzestaniu udzielania kredytów i rozpoczęciu procedury ściągania długów. Jego celem było wywarcie presji ekonomicznej jednak prezydent Jackson nie ugiął się i zmusił Biddle'a do odejścia ze stanowiska. Spór pomiędzy prezydentem a bankiem doprowadził do wielu bankructw, zarówno firm, jak i osób prywatnych oraz recesji gospodarczej. Sam bank, po wygaśnięciu 20-letniej licencji został rozwiązany.

<< Edukacja Finansowa

Aplikacja KantorEkspert

Pobierz aplikację
szybko i wygodnie sprawdzaj kursy
aplikacja kantorekspert.pl google
aplikacja kantorekspert.pl apple
aplikacja kantorekspert.pl

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.2681 4.2841
Flaga USDUSD3.8585 3.8745
Flaga GBPGBP5.0727 5.0887
Flaga CHFCHF3.8955 3.9115
Flaga NOKNOK0.4207 0.4267
Flaga SEKSEK0.4043 0.4103
2019-12-06 22:59:57
Kurs na żywo: włącz
więcej walut
zamknij