Inwestowanie w pigułce

Inwestowanie pieniędzy - tylko w taki sposób, aby przy jak najmniejszym ryzyku osiągać możliwie wysoki procent zysku.Zarabiając i regularnie odkładając pieniądze, po pewnym czasie zgromadzi nam się większa lub mniejsza suma. W takiej sytuacji warto wiedzieć co robić ze zdobytym kapitałem.

Mamy wtedy do wyboru dwie możliwości. Pierwszą jest trzymanie gotówki w przysłowiowej skarpecie. Plusem tej metody jest niskie ryzyko, natomiast minusem inflacja, która wraz z upływającym czasem uszczupla zaoszczędzone środki. Drugą opcją jest inwestowanie pieniędzy, jednak należy to robić tylko i wyłącznie w taki sposób, aby przy jak najmniejszym ryzyku osiągać możliwie wysoki procent zysku.
Wielu ekspertów zajmujących się tematyką inwestowania zgadza się, że stosunek ryzyka do zakładanego zysku powinien wynosić 2:1 lub 3:1. Błędem jest zakładać, że w krótkim czasie osiągniemy bardzo wysoki zysk. Zazwyczaj przy takim założeniu się traci. Doświadczeni gracze giełdowi polecają podejście długoterminowe, polegające na powolnym, stopniowym budowaniu swojego kapitału. Przed zaangażowaniem środków w jakikolwiek instrument należy bardzo dokładnie poznać specyfikę rynku, zagrożenia, jakie na nim występują, a także oszacować wspomniany wcześniej stosunek R:R. Inwestować można dosłownie we wszystko, od znaczków pocztowych po różnego rodzaju profesjonalne instrumenty finansowe. Wybór jest ogromny. Ciekawą możliwością związaną z kantorem internetowym jest handel walutą. Posiadając odpowiednio wysokie oszczędności można przy stosunkowo niskim ryzyku, powoli powiększać swój portfel. Zasada jest bardzo prosta, kupujemy walutę tanio, a sprzedajemy drogo. Różnica pomiędzy wartością transakcji kupna i sprzedaży to zysk (lub strata, jeżeli kurs pójdzie w dół). Ważne, aby bez zbędnych szaleństw, roztropnie wybierać moment kupna i sprzedaży. Od tego zależy powodzenie całej operacji. Złotą zasadą jest wstrzymanie się z zakupem waluty, kiedy jej cena jest wysoka, a na wykresie widoczne są szczyty. Nie stosowanie się do tego prowadzi nieuchronnie do strat. Decydując się na zarabianie w ten sposób należy zapoznać się z prawem podatkowym, ponieważ od profitów uzyskanych na drodze spekulacji walutowych należy odprowadzić podatek. Warto też wybrać odpowiedni kantor internetowy oferujący możliwie jak najniższe spready. Im niższy spread, tym mniejsza różnica między kursem kupna i sprzedaży, a więc większe bezpieczeństwo i możliwość zarobienia pieniędzy. Jednym z najlepszych kantorów online do prowadzenia takich operacji jest Kantor Ekspert, który ma duże doświadczenie we współpracy ze spekulantami.
Warto na koniec, ku przestrodze, przytoczyć opinie jednego z miliarderów Marka Cuban, który twierdzi, że jeśli nie przeszliśmy odpowiedniego procesu edukacyjnego i nie posiadamy wiedzy na temat inwestowania oraz instrumentów, na których zamierzamy działać, powinniśmy się z tym wstrzymać ponieważ najważniejsza jest ochrona kapitału. Nikt przecież nie lubi tracić pieniędzy.

 

Powyższy tekst nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien być podstawą do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor Ekspert nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w powyższym tekście.

<< Edukacja Finansowa