Oszustwo na Blika

Oszustwo na BlikaGorzowscy policjanci w ostatnich dniach odnotowali liczne oszustwa za pomocą "Blika" połączone z włamaniem na konta profili społecznościowych. Niedawno przed oszustwami na "Blika" ostrzegała także zamojska komenda.

Na stronie Komendy Głównej Policji został zamieszczony komunikat, w którym można przeczytać, że na policję zgłosiło się kilkunastu pokrzywdzonych, którym z kont znikły kwoty od 500 złotych do 1500 złotych. Łączna wartość tych oszustw to kilkanaście tysięcy złotych.

Sposób działania przestępców w przypadku tych oszustw jest podobny. Wszystko rozpoczyna się od przejęcia konta na profilu społecznościowym. Głównym powodem są zbyt proste hasła, często powtarzające się w wielu miejscach.

Po przejęciu konta w mediach społecznościowych oszuści wysyłają do znajomych prośbę o błyskawiczną pożyczkę, bo przykładowo zabrakło na koncie, albo stoję przy kasie i muszę natychmiast zapłacić. Informacje te często nie są weryfikowane, bo przecież napisał ją znajomy. 

Blik to mobilnym system płatności, który umożliwia dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych z wykorzystaniem sześciocyfrowych kodów. Za pomocą aplikacji Blika możliwe są również wypłaty z bankomatów oraz płatności w sklepach internetowych.

Eksperci zalecają, by dostęp do mediów społecznościowych był dobrze zabezpieczany silnym hasłem. Należy stosować litery duże i małe, cyfry oraz znaki specjalne. Taka kombinacja może uchronić nas przed nieprzyjemnym sytuacjami.

<< Edukacja Finansowa