Jak korzystnie płacić za granicą? Kartą czy gotówką?

Wszystkie formy płatności mają swoje zalety i słabsze strony.
Wakacje już trwają. Jeżeli ma się w planach wyjazd za granicę, warto zastanowić się w jaki sposób będzie się płaciło podczas zagranicznego urlopu.

Sezon wakacyjny w pełni. Planując wyjazd za granicę każdy z nas, zastanawia się gdzie pojechać, jakim środkiem transportu dotrzeć na miejsce czy też, w którym hotelu wynająć pokój. Są to podstawowe dylematy, przed którymi stajemy w takiej sytuacji. Kolejną bardzo ważną kwestią, którą powinniśmy przemyśleć, jest sposób, w jaki będziemy płacić podczas naszego wyjazdu.

Karta czy gotówka? - Jest to stały dylemat towarzyszący osobom planującym wyjazd za granicę. Tak postawione pytanie jest pewnym uogólnieniem, ponieważ w zasadzie mamy do wyboru trzy sposoby płatności, którymi są: płatność gotówką, płatność kartą złotową oraz płatność kartą walutową. Zaletą płatności gotówką jest z pewnością to, że aby się rozliczyć, nie potrzebujemy dostępu do terminali płatniczych. A więc możemy w ten sposób płacić wszędzie, także w takich miejscach jak bazar gdzie zazwyczaj nie możliwe jest zapłacenie kartą. Należy jednak być świadomym niedogodności i zagrożeń, które wiążą się z tym sposobem płatności. Są one spowodowane koniecznością przewożenia ze sobą dużej ilości gotówki. Narażamy się w ten sposób na kradzież. O ile skradzioną kartę możemy zablokować, zapobiegając stracie pieniędzy, o tyle utracona gotówka najczęściej przepada bezpowrotnie. Kolejną rzeczą, którą warto wziąć pod uwagę jest trudność w oszacowaniu, ile pieniędzy będzie nam potrzebne. Zdarzyć się może więc sytuacja, kiedy zabraknie nam funduszy i będziemy zmuszeni wypłacić pieniążki z bankomatu, ponosząc przy tym dodatkowe koszty przewalutowania lub odwrotnie, zostanie nam trochę gotówki, lecz tak mało, że nie będzie się opłacało wymieniać jej w kantorze.

Następną możliwością, jaką możemy wykorzystać przy rozliczaniu się za granicą, jest karta złotowa. Karta jest o wiele bezpieczniejsza od gotówki z racji tego, że istnieje możliwość jej zablokowania. Tutaj musimy pamiętać, że nasze pieniądze zostają przewalutowane po kursie obowiązującym w banku. Przewalutowanie w banku jest często znacznie droższe niż wymiana pieniędzy w kantorze stacjonarnym, nie mówiąc już o kantorze internetowym, gdzie kursy są najlepsze. Korzystając z karty złotowej, tracimy pieniądze. Sytuacja przedstawia się jeszcze gorzej, gdy korzystamy z bankomatów. Banki często pobierają za to dodatkową, wysoką prowizję.

Kolejną rozważaną przez nas możliwością jest płatność kartą walutową. Ta opcja wydaje się najlepsza. Wyjeżdżając za granicę warto wyrobić sobie kartę walutową w walucie obowiązującej w państwie, do którego się udajemy. Jak zasilić konto walutowe? Mamy dwie możliwości. Pierwszą jest przelanie pieniędzy z konta złotówkowego na walutowe po obowiązującym kursie banku. Drugą, jeśli posiadamy otwarte dwa konta, złotówkowe i walutowe, jest możliwość wymiany pieniędzy po bardzo dobrym kursie w kantorze internetowym. Możemy w ten sposób zaoszczędzić niemałą kwotę z racji tego, że jak już wcześniej wspomnieliśmy, kursy w bankach są wyższe niż te w kantorach internetowych. Mało tego, czasami banki naliczają dodatkową opłatę za przewalutowanie. Ten sposób wymiany jest bardzo wygodny, gdyż możemy ją dokonać zaledwie w kilka chwil, nie ruszając się z domu. Oszczędzamy więc nie tylko nasze pieniądze, ale też i czas. Ile możemy zaoszczędzić możemy sprawdzić za pomocą kalkulatora walutowego. Tę samą procedurę możemy bez problemu wykorzystać w sytuacji, gdy podczas wyjazdu zabraknie nam środków na koncie. Warto jednak przed wyjazdem dowiedzieć się, jaki typ płatności jest preferowany w danym kraju. W takich państwach jak Niemcy czy Szwecja bez problemu wszędzie zapłacimy kartą, natomiast w Egipcie czy Tunezji, poza kartą walutową, potrzebne nam będzie trochę gotówki do płacenia w małych sklepikach czy na targu.

 

<< Edukacja Finansowa