Jak korzystnie płacić za granicą? Kartą czy gotówką?


Wakacje już trwają. Jeżeli ma się w planach wyjazd za granicę, warto zastanowić się w jaki sposób będzie się płaciło podczas zagranicznego urlopu.

Sezon wakacyjny w pełni. Planując wyjazd za granicę każdy z nas, zastanawia się gdzie pojechać, jakim środkiem transportu dotrzeć na miejsce czy też, w którym hotelu wynająć pokój. Są to podstawowe dylematy, przed którymi stajemy w takiej sytuacji. Kolejną bardzo ważną kwestią, którą powinniśmy przemyśleć, jest sposób, w jaki będziemy płacić podczas naszego wyjazdu.

Karta czy gotówka? - Jest to stały dylemat towarzyszący osobom planującym wyjazd za granicę. Tak postawione pytanie jest pewnym uogólnieniem, ponieważ w zasadzie mamy do wyboru trzy sposoby płatności, którymi są: płatność gotówką, płatność kartą złotową oraz płatność kartą walutową. Zaletą płatności gotówką jest z pewnością to, że aby się rozliczyć, nie potrzebujemy dostępu do terminali płatniczych. A więc możemy w ten sposób płacić wszędzie, także w takich miejscach jak bazar gdzie zazwyczaj nie możliwe jest zapłacenie kartą. Należy jednak być świadomym niedogodności i zagrożeń, które wiążą się z tym sposobem płatności. Są one spowodowane koniecznością przewożenia ze sobą dużej ilości gotówki. Narażamy się w ten sposób na kradzież. O ile skradzioną kartę możemy zablokować, zapobiegając stracie pieniędzy, o tyle utracona gotówka najczęściej przepada bezpowrotnie. Kolejną rzeczą, którą warto wziąć pod uwagę jest trudność w oszacowaniu, ile pieniędzy będzie nam potrzebne. Zdarzyć się może więc sytuacja, kiedy zabraknie nam funduszy i będziemy zmuszeni wypłacić pieniążki z bankomatu, ponosząc przy tym dodatkowe koszty przewalutowania lub odwrotnie, zostanie nam trochę gotówki, lecz tak mało, że nie będzie się opłacało wymieniać jej w kantorze.

Następną możliwością, jaką możemy wykorzystać przy rozliczaniu się za granicą, jest karta złotowa. Karta jest o wiele bezpieczniejsza od gotówki z racji tego, że istnieje możliwość jej zablokowania. Tutaj musimy pamiętać, że nasze pieniądze zostają przewalutowane po kursie obowiązującym w banku. Przewalutowanie w banku jest często znacznie droższe niż wymiana pieniędzy w kantorze stacjonarnym, nie mówiąc już o kantorze internetowym, gdzie kursy są najlepsze. Korzystając z karty złotowej, tracimy pieniądze. Sytuacja przedstawia się jeszcze gorzej, gdy korzystamy z bankomatów. Banki często pobierają za to dodatkową, wysoką prowizję.

Kolejną rozważaną przez nas możliwością jest płatność kartą walutową. Ta opcja wydaje się najlepsza. Wyjeżdżając za granicę warto wyrobić sobie kartę walutową w walucie obowiązującej w państwie, do którego się udajemy. Jak zasilić konto walutowe? Mamy dwie możliwości. Pierwszą jest przelanie pieniędzy z konta złotówkowego na walutowe po obowiązującym kursie banku. Drugą, jeśli posiadamy otwarte dwa konta, złotówkowe i walutowe, jest możliwość wymiany pieniędzy po bardzo dobrym kursie w kantorze internetowym. Możemy w ten sposób zaoszczędzić niemałą kwotę z racji tego, że jak już wcześniej wspomnieliśmy, kursy w bankach są wyższe niż te w kantorach internetowych. Mało tego, czasami banki naliczają dodatkową opłatę za przewalutowanie. Ten sposób wymiany jest bardzo wygodny, gdyż możemy ją dokonać zaledwie w kilka chwil, nie ruszając się z domu. Oszczędzamy więc nie tylko nasze pieniądze, ale też i czas. Ile możemy zaoszczędzić możemy sprawdzić za pomocą kalkulatora walutowego. Tę samą procedurę możemy bez problemu wykorzystać w sytuacji, gdy podczas wyjazdu zabraknie nam środków na koncie. Warto jednak przed wyjazdem dowiedzieć się, jaki typ płatności jest preferowany w danym kraju. W takich państwach jak Niemcy czy Szwecja bez problemu wszędzie zapłacimy kartą, natomiast w Egipcie czy Tunezji, poza kartą walutową, potrzebne nam będzie trochę gotówki do płacenia w małych sklepikach czy na targu.

 

<< Edukacja Finansowa

Aplikacja KantorEkspert

Pobierz aplikację
szybko i wygodnie sprawdzaj kursy
aplikacja kantorekspert.pl google
aplikacja kantorekspert.pl apple
aplikacja kantorekspert.pl

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.2681 4.2841
Flaga USDUSD3.8585 3.8745
Flaga GBPGBP5.0727 5.0887
Flaga CHFCHF3.8955 3.9115
Flaga NOKNOK0.4207 0.4267
Flaga SEKSEK0.4043 0.4103
2019-12-06 22:59:57
Kurs na żywo: włącz
więcej walut
zamknij