W Polsce, w obiegu znajduje się ponad 2 miliadry banknotów. Większość z nich stanowią te o nominale 100 zł. Są one chętnie podrabiane więc warto nauczyć się jak odróżnić oryginał od falsyfikatu.
Nasza cywilizacja od tysięcy lat oparta jest na pieniądzu jako środku płatniczym. Od tego, czy go mamy, czy też nie zależy standard naszego życia. Jego brak to dla wielu osób istotny problem. Nic więc dziwnego, że od samego początku istnienia pieniądza dochodzi do jego fałszerstw.
W Polsce najchętniej podrabianymi banknotami są te o nominałach 50 i 100 zł. Należy zwracać uwagę na to, jakie banknoty otrzymujemy np. w sklepie. Bardzo rzadko zdarza się otrzymać fałszywkę od banku czy kantoru, ponieważ te dwie instytucje są niezwykle wyczulone na wyłapywanie nieprawdziwych pieniędzy.
Polskie banknoty są dobrze chronione. Bardzo ciężko jest oszustom odtworzyć wszystkie zabezpieczenia, jakie na nich występują dlatego często wystarczy rzut oka, by dostrzec elementy różniące się od oryginału. Po pierwsze uwagę należy zwrócić na papier, który w przypadku prawdziwych pieniędzy powinien posiadać na swojej powierzchni nierówności i wydawać charakterystyczny szeleszczący dźwięk. Fałszywki często drukowane są na zwykłym papierze, który łatwo jest zauważyć. Jeżeli ustawi się banknot pod światło można sprawdzić, czy widoczny jest znak wodny na jego przodzie, pod symbolem nominału znajdującego się po lewej stronie. W fałszywce ten znak widoczny jest bez konieczności patrzenia pod światło. Kolejnym wartym poznania zabezpieczeniem jest "recto-verso". Są to korony znajdujące się pod oznaczeniem nominału z przodu i z tyłu banknotu. Patrząc pod światło obie się uzupełniają, tworząc jedną całość. Tak jak poprzednio, jeśli widzimy je w każdym ułożeniu jest to falsyfikat. Należy mieć jednak na uwadze to, że coraz częściej zdarzają się udane podróbki tego symbolu. Na każdym banknocie znajduje się też nitka zabezpieczająca, na której nadrukowany jest małymi literami nominał. Nitka widoczna jest wyłącznie jeśli patrzymy pod światło. Jej brak lub dziwny wygląd może oznaczać oszustwo jednak zdarza się, że te prawdziwe są uszkodzone i również nie wyglądają wiarygodnie. Trzeba więc zawsze sprawdzać więcej niż jedno zabezpieczenie. Wtedy uzyskamy pewność co do tego, czy mamy do czynienia z falsyfikatem. Bardzo trudny do sfałszowania jest efekt kątowy. Na przedniej stronie banknotu, w lewym dolnym rogu znajdować się powinno kolejne oznaczenie nominału widoczne tylko i wyłącznie, wtedy gdy spojrzy się na niego pod odpowiednim kątem.
Od kilku lat promowane są płatności mobilne i powoli następuje odejście od pieniądza fizycznego. Na rynku walutowym nawet kantor stacjonarny zastąpiony został przez kantor internetowy. Mimo tego warto znać podstawowe zabezpieczenia banknotów, którymi się posługujemy, by móc się uchronić przed niemiłymi konsekwencjami pozyskania fałszywych pieniędzy.
Jeśli podejrzewasz, że posiadasz fałszywkę powinieneś zgłosić się z tym do banku. Pieniądz zostanie Ci odebrany i niestety nie otrzymasz jego równowartości. Jeśli zapłacisz takim banknotem w sklepie i kasjerka to zauważy, zgłosi sprawę na policję i będziesz musiał złożyć zeznania. Jeśli nie zrobiłeś tego świadomie konsekwencje Cię nie obejmą.