Giełda to miejsce, w którym handluje się określonymi produktami po cenach zamieszczonych w notowaniach publikowanych każdego dnia.
Handel odbywa się zgodnie z regulaminem gdzie wyznaczone są zasady przeprowadzania transakcji. Giełdy dzieli się ze względu na zasięg ( regionalne, krajowe ( GPW, MOEX), międzynarodowe) oraz zakres produktów, którymi się handluje (towarowa, instrumentów finansowych, usług).
Giełda papierów wartościowych to miejsce, w którym dochodzi do wymiany lub handlu akcjami, obligacjami, ETF-ami, certyfikatami inwestycyjnymi, prawem poboru, prawem pierwszeństwa, opcjami oraz kontraktami terminowymi. W Polsce indeksami giełdowymi z największymi obrotami są WIG, WIG20 oraz WIG30.
Największymi indeksami giełdowymi świata są bez wątpienia te amerykańskie. Zaliczają się do nich:
1. NYSE (New York Stock Exchange) - największa giełda świata o obrocie 1,5 mld dziennie. Kapitalizacja: ok. 17 bilionów USD.
2. Dow30 (Dow Jones Industrial Average) - zawiera 30 największych spółek w USA
2. S&P 500 - zawiera 500 spółek z największą kapitalizacją obecnych na indksach NYSE oraz NASDAQ
3. NASDAQ - pierwsza giełda, która oferowała handel akcjami drogą elektroniczną
Na giełdzie handlować może każdy. Wystarczy posiadać odpowiednią ilość pieniędzy do zakupu wybranych przez siebie akcji lub innych instrumentów finansowych. W przypadku zakupów na polskim WIG-u wystarczy operować złotówkami. Jeżeli natomiast naszym celem jest handel np. akcjami spółek amerykańskich czy też niemieckich będziemy musieli założyć konto u brokera i zaopatrzyć się w Dolary lub Euro, najlepiej przez kantor internetowy, gdzie wymiana walut odbywa się po najlepszych kursach. Kiedy już mamy środki u brokera możemy zacząć handlować. Handel na różnych giełdach odbywa się w odpowiednich dla nich godzinach np. sesja amerykańska (dla większości indeksów) odbywa się pomiędzy 15:30 a 22:00 czasu polskiego. W Polsce handlować możemy pomiędzy 6:00 a 16:20. Decyzje o kupnie bądź sprzedaży akcji itp. podejmuje się na podstawie analizy fundamentalnej (raporty oraz bieżące informacje o zmianach w spółce, oraz jej produktach) oraz analizy technicznej ( linie trendu, średnie, wskaźniki np. MACD). Bardzo ważne jest również to, czy mamy aktualnie hossę, czy bessę na rynku. Statystycznie podczas hossy cena ok. 75% instrumentów finansowych rośnie natomiast w przypadku bessy aż 90% notuje spadki. Dostosowując się do rynku można teoretycznie zwiększyć prawdopodobieństwo osiągnięcia zysku. Przydatną dla niektórych osób strategią jest zabezpieczanie swoich pozycji poprzez stosowanie tzw. hedgingu. W ten sposób można zredukować lub nawet uniknąć ewentualnej straty.
Handel na giełdzie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału dlatego przed zainwestowaniem jakichkolwiek pieniędzy należy bardzo dokładnie przeanalizować swoją decyzję.
<< Edukacja Finansowa