Kilka słów o giełdzie

Giełdy dzielą się ze względu na zasięg ( regionalne, krajowe ( GPW, MOEX), międzynarodowe) oraz zakres produktów, którymi się handluje (towarowa, instrumentów finansowych, usług).Giełda to miejsce, w którym handluje się określonymi produktami po cenach zamieszczonych w notowaniach publikowanych każdego dnia.

Handel odbywa się zgodnie z regulaminem gdzie wyznaczone są zasady przeprowadzania transakcji. Giełdy dzieli się ze względu na zasięg ( regionalne, krajowe ( GPW, MOEX), międzynarodowe) oraz zakres produktów, którymi się handluje (towarowa, instrumentów finansowych, usług).

Giełda papierów wartościowych to miejsce, w którym dochodzi do wymiany lub handlu akcjami, obligacjami, ETF-ami, certyfikatami inwestycyjnymi, prawem poboru, prawem pierwszeństwa, opcjami oraz kontraktami terminowymi. W Polsce indeksami giełdowymi z największymi obrotami są WIG, WIG20 oraz WIG30.

Największymi indeksami giełdowymi świata są bez wątpienia te amerykańskie. Zaliczają się do nich:

1. NYSE (New York Stock Exchange) - największa giełda świata o obrocie 1,5 mld dziennie. Kapitalizacja: ok. 17 bilionów USD.

2. Dow30 (Dow Jones Industrial Average) - zawiera 30 największych spółek w USA

2. S&P 500 - zawiera 500 spółek z największą kapitalizacją obecnych na indksach NYSE oraz NASDAQ

3. NASDAQ - pierwsza giełda, która oferowała handel akcjami drogą elektroniczną

Na giełdzie handlować może każdy. Wystarczy posiadać odpowiednią ilość pieniędzy do zakupu wybranych przez siebie akcji lub innych instrumentów finansowych. W przypadku zakupów na polskim WIG-u wystarczy operować złotówkami. Jeżeli natomiast naszym celem jest handel np. akcjami spółek amerykańskich czy też niemieckich będziemy musieli założyć konto u brokera i zaopatrzyć się w Dolary lub Euro, najlepiej przez kantor internetowy, gdzie wymiana walut odbywa się po najlepszych kursach. Kiedy już mamy środki u brokera możemy zacząć handlować. Handel na różnych giełdach odbywa się w odpowiednich dla nich godzinach np. sesja amerykańska (dla większości indeksów) odbywa się pomiędzy 15:30 a 22:00 czasu polskiego. W Polsce handlować możemy pomiędzy 6:00 a 16:20. Decyzje o kupnie bądź sprzedaży akcji itp. podejmuje się na podstawie analizy fundamentalnej (raporty oraz bieżące informacje o zmianach w spółce, oraz jej produktach) oraz analizy technicznej ( linie trendu, średnie, wskaźniki np. MACD). Bardzo ważne jest również to, czy mamy aktualnie hossę, czy bessę na rynku. Statystycznie podczas hossy cena ok. 75% instrumentów finansowych rośnie natomiast w przypadku bessy aż 90% notuje spadki. Dostosowując się do rynku można teoretycznie zwiększyć prawdopodobieństwo osiągnięcia zysku. Przydatną dla niektórych osób strategią jest zabezpieczanie swoich pozycji poprzez stosowanie tzw. hedgingu. W ten sposób można zredukować lub nawet uniknąć ewentualnej straty.

Handel na giełdzie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału dlatego przed zainwestowaniem jakichkolwiek pieniędzy należy bardzo dokładnie przeanalizować swoją decyzję.

 

 

 

<< Edukacja Finansowa

Aplikacja KantorEkspert

Pobierz aplikację
szybko i wygodnie sprawdzaj kursy
aplikacja kantorekspert.pl google
aplikacja kantorekspert.pl apple
aplikacja kantorekspert.pl

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.4644 4.4884
Flaga USDUSD3.9366 3.9606
Flaga GBPGBP4.9640 4.9900
Flaga CHFCHF4.1818 4.2118
Flaga NOKNOK0.4171 0.4231
Flaga SEKSEK0.4283 0.4343
2020-07-13 14:00:02
Kurs na żywo: włącz
więcej walut
zamknij