Nowy banknot 50 euro od 4 kwietnia 2017

W nowych wzorach banknotów euro uwzględniono kraje, które przystąpiły do Unii po 2002 roku.

Europejski Bank Centralny wprowadził do obiegu unowocześniony banknot 50 euro. Posiada nową szatę graficzną a także nowe zabezpieczenia, aby utrudnić fałszerstwo.Reinhold Gerstetter berliński grafik jest pomysłodawcą nowego banknotu.

W nowych wzorach uwzględniono kraje, które przystąpiły do Unii po 2002 roku. Obecnie mapa Unii obejmuje również Cypr i Maltę. Słowo „euro” zapisane jest nie tylko jak dotychczas łaciną i greką, ale i cyrylicą a skrót EBC występuje w dziesięciu, a nie jak wcześniej w pięciu językach.Stare banknoty, których jest na rynku około 9 mld będą stopniowo wycofywane z obiegu. Banknot 50 euro jest najczęściej używanym nominałem i stanowi 46% wszystkich banknotów używanych w strefie euro. Ponieważ jest to najpopularniejszy banknot EBC postanowił zwiększyć zabezpoieczenia, a także wprowadzić kilka nowości. W górnej części banknotu znajduje się hologram z okienkiem, które pod światło staje się przezroczyste i ukazuje twarz Europy -postaci mitologicznej. Widać to na obu stronach banknotu. Ta sama twarz widnieje również na znaku wodnym. Kolejnym zabezpieczeniem jest szmaragdowa liczba, czyli wartość nominału, które oglądane pod kątem wygląda jakby przesuwało się po nim światło. Z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku dodano nowe elementy wyczuwalne w dotyku umieszczone na krawędziach banknotu.

Innymi ale mnie widocznymi zabezpieczeniami są elementy mikrodruku (napisy do odczytu pod lupą) a także specyficzny widok w podczerwieni. Widać wówczas tylko szmaragdową cyfrę, część dużego oznaczenia nominału, prawą stronę głównego motywu i srebrny pasek.

Dodatkowym zabezpieczeniem jest wykorzystanie światła UV. Podświetlony banknot ukazuje na stronie przedniej gwiazdy na fladze Unii i koła świecące na żółto, zaś większe gwiazdy i kilka innych elementów  na pomarańczowo lub żółto. W środkowej części banknotu widać duży symbol €.

<< Edukacja Finansowa