Nowy banknot 500 zł już od lutego 2017 roku.

Narodowy Bank Polski zaprezentował nowy banknot o nominale 500 zł, który wejdzie do obiegu w lutym 2017 roku.  Banknot został zaprojektowany przez Andrzeja Heidricha, który jest również pomysłodawcą pozostałych polskich banknotów.

W lutym 2017 roku wejdzie do obiegu nowy banknot  500 zł. Aby poznać historię nowego banknotu a także jakie korzyści niesie ze sobą wprowadzenie banknotu o nominale wyższym niż 200 zł.Kliknij poniżej "Czytaj więcej".

6 czerwca br. Narodowy Bank Polski zaprezentowł nowy banknot o nominale 500 zł, który wejdzie do obiegu w lutym 2017 roku.

Banknot został zaprojektowany przez Andrzeja Heidricha, który jest równiez pomysłodawcą pozostałych polskich banknotów.
Na awersie 500 zł widnieje wizerunek Jana III Sobieskiego, zas na rewersie wizerunek pałacu w Wilanowie.
Banknot 500zł będzie posiadał najnowsze zabezpieczenia, tj. zmieniająca kolory nitka okienkowa. Zabezpieczenia pozostałych polskich banknotów równiez zostaną zmodernizowane a od lutego br. możemy posługiwać sie unowocześnionym banknotem 200zł. 

Bank centralny rozważał emisję banknotu o takim nominale już w latach 90 tych  przygotowując się do denominacji.Wówczas jednak banknot wyglądał inaczej. Nosił wizerunek królowej Jadwigi Andegaweńskiej również autorstwa Heidricha.
 
Teraz jednak NBP nie zdecydował się na ten projekt, aby nie zaburzać chronologicznej ciągłości serii banknotów "Władcy polscy".

Emisja banknotu to odpowiedz NBP na rosnące zapotrzebowanie na gotówkę, wiążące się z niskimi stopami procentowymi (sprawiają one, że rodacy swoje oszczędności trzymają w gotówce zamiast w bankach). W maju br. wartość gotówki w obiegu przekraczała 170 mld zł, oznacza to iż w ciągu roku wzrosła o 16 proc. a także wzrósł popyt na największe z dotychczasowych nominałów. wartość obrotu banknotu 200 zł zwiększyła się w ciągu roku o 28 proc. Względy oszczędnościowe przemawiają równiez za zmianą nominału polskiego banknotu. Na początku banknot 500 zł będzie służył głównie do przechowywania zapasu strategicznego NBP. Zapas strategiczny jest to pula banknotów , którą każdy bank centralny utrzymuje na wypadek nagłęgo skoku popytu na gotówkę, więc nie spotkamy go w obiegu. Nowy nominał obniży koszty zamawiania i przechowywania zapasu strategicznego w banku. To z kolei obniży wydatki w funkcjonowaniu NBP. Nie są to jedyne korzyści z wprowadzenia nowego nominału. Modernizacja banknotu przyniesie również efekty w postaci spadku liczby falsyfikatów. Obecnie Bank Centralny wykrywa 4,6 sztuk fałszywych banknotów na milion, w porównaniu do około 7-10 sztuk w latach ubiegłych

Dzisiejszy największy banknot złotowy (200 zł) ma najniższą siłę nabywczą wśród najwyższych nominałów walut stosowanych w UE.
Europejski Bank Centralny podjał decyzje o wstrzymaniu emisji banknotu 500 euro, gdyż jest on w znacznym stopniu wykorzystywany przez organizacje terrorystyczne i przestepcze. EBC wciąż emituje banknoty 200 euro , których wartość jest wyższa,niż wartość nowego nominału polskiego.

 

<< Edukacja Finansowa