Czym jest „poduszka finansowa”? To oszczędności, które pozwolą na przetrwanie do kilku miesięcy bez żadnego źródła dochodu. Dzięki nim możesz poradzić sobie nawet w kryzysie, którego wcześniej nie dało się przewidzieć. Odłożone pieniądze są niezwykle ważną rzeczą – oprócz zapewnienia CI poczucia bezpieczeństwa, uratują Cię z nie jednej trudnej sytuacji.
Jaka powinna być oszczędzona kwota?
Mimo że nikt z góry nie określi idealnej dla Ciebie sumy pieniędzy, które musisz odłożyć, by poradzić sobie w sytuacjach, to opracowano kilka kwot, które mogą posłużyć za punkt odniesienia podczas tworzenia własnej poduszki finansowej.
Zakłada się, że poduszka finansowa powinna wystarczyć Ci na kilka miesięcy życia bez dochodów. W związku z tym utworzono następujące progi:
oszczędności w kwocie trzech miesięcznych pensji (na 3 miesiące życia bez dochodów, minimalna zalecana kwota poduszki finansowej)
oszczędności w kwocie 6-miesięcznych pensji (na 6 mies. życia bez dochodów, kwota polecana dla rodzin z dziećmi, przy czym zakłada się, że taką sumę odłoży każdy rodzic)
oszczędności w kwocie 12-miesięcznych pensji (na 12 miesięcy życia bez dochodów. Uznaje się, że jeśli ktoś może zgromadzić kapitał w tej wysokości, powinien zacząć inwestować i kupować akcje)
Jak stworzyć własną poduszkę finansową?
Przede wszystkim należy ustalić priorytety. Jedną z polecanych metod jest wyznawanie zasady „najpierw płać sobie, potem innym”. Według niej powinno się najpierw odłożyć pieniądze, np. przeznaczyć je na inwestycje, odłożyć pewną kwotę na lokacie itp., potem zapewnić sobie byt i uregulować zobowiązania – m.in. opłacić rachunki i czynsz za mieszkanie, kupić jedzenie. To, co zostanie, można przeznaczyć na inne wydatki, np. na przyjemności.
Regularność to klucz do sukcesu. Odkładając co miesiąc określoną sumę, z łatwością utworzysz swoją poduszkę finansową. Musisz pamiętać o jednym – to pieniądze na ciężki czas, a nie na okazje na wyprzedaży. Nie warto trwonić zgromadzonej sumy pod wpływem chwili.
Należy oszczędzać z rozsądkiem. Przede wszystkim dlatego, że pieniądze bardzo łatwo można stracić, gdy cały kapitał przeznaczy się na zakup niekorzystnych akcji bądź funduszy inwestycyjnych. Drugim powodem jest skłonność ludzi do popadania ze skrajności w skrajność – pamiętaj, że „oszczędny” nie znaczy „skąpy”! Bezpiecznym sposobem na gromadzenie oszczędności jest odkładanie ich na lokaty lub kupowanie obligacji Skarbu Państwa.
Poduszka finansowa – czy to obecnie konieczne?
Pandemia COVID-19 pokazała, że kryzys przychodzi niespodziewanie. Wiele osób straciło główne źródła dochodu, m.in. pracę w firmie bądź własny biznes. Niektóre branże zostały zamknięte na pewien okres (np. gastronomia, hotelarstwo), a właściciele firm już nigdy nie otworzyli ponownie swoich biznesów.
Jak pokazuje powyższy przykład, niespodziewane zdarzenia są w stanie nie tylko znacznie utrudnić życie, ale także doprowadzić do bankructwa. Poduszka finansowa wydaje się świetnym sposobem na zapobieganie konsekwencjom nieprzewidzianych zdarzeń, które wymagają dodatkowego wkładu pieniężnego. Na pewno jest lepszą alternatywą dla kredytów, które często są wysoko oprocentowane. W końcu lepiej być dłużnym samemu sobie niż komuś, zwłaszcza że kredyt w wysokiej kwocie trzeba spłacać nawet kilkadziesiąt lat.
<< Edukacja Finansowa