Sposób na szybką realizację przelewów.

System Elixir oznacza, że banki mają sesje przychodzące i wychodzące. W dni robocze w systemie Elixir odbywają się trzy sesje rozliczeniowe.

Zastanawiałeś się kiedyś czemu jeden przelew jest realizowany w czasie rzeczywistym a inny po paru godzinach lub dniach? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule. 

 

Bardzo często zdaża się, że w ostatniej chwili przypominamy sobie o niezapłaconej racie kredytu. Więc szybko logujemy się do naszego banku i dokonujemy przelewu. Zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, reszta należy do banku. Teraz zaczynają się wątpliwości kiedy środki zostaną zaksięgowane i kiedy wpłyną na rachunek odbiorcy.

Otóż za wszystko odpowiedzialny jest Elixir. System Elixir oznacza nic innego jak to, że banki mają sesje przychodzące i wychodzące. W dni robocze w systemie Elixir odbywają się trzy sesje rozliczeniowe, co znacznie usprawnia przesył środków pomiędzy bankami. Taki przelew jest realizowany w ciągu kilku godzin. Wysyłając środki przelewem Elixir przed południem  jeszcze tego samego dnia znajdą się na wskazanym rachunku. Natomiast dokonując przelewu popołudniem środki zostaną zaksięgowane na rachunku odbiorcy rano następnego dnia roboczego. System działa w Polsce pod nadzorem Krajowej Izby Rozliczeniowej ale niestety wiele instytucji nie przestrzega godzin wyznaczonych przez KIR.

Niestety każdy bank może ustalić indywidualny czas zamykania sesji wejściowych co naturalnie pomaga zapanować nad płynnością finansową. Niestety takie rozwiąznie nie jest korzystne dla klientów ponieważ przelew może zostać zrealizowany z opóźnieniem jeśli został wykonany po zamknięciu sesji. Poniżej  przykładowa tabela sesji bankowych:

 

                          Sesja wychodząca               Sesja przychodząca  

                    1 sesja   2 sesja   3 sesja

PKO BP        8:00      11:45     14:30            11:30   15:00   17:30

Alior              8:20      12:20     15:10            11:00   15:00   17:00 

Raiffeisen     8:00      12:15     15:00            11:30   15:15   18:00

mBank          5:55      9:55       13:25           11:30   15:15   18:00   

źródła: strony odpowiednich banków. KantorEkspert.pl nie ponosi odpowiedzialności za aktualność prezentowanych danych

 

Aby przyspieszyć transfer pieniędzy należy pamietać o 3 kwestiach:

* pamietamy o terminach sesji. Jeśli zdążymy przed pierwszym zamknięciem sesji jest szansa że środki trafią do odbiorcy jeszcze tego samego dnia.

* pamiętamy o dniach wolnych i świętach. Co prawda handel nigdy nie odpoczywa ale przelewy są realizowane w dni robocze.

* niektóre banki wprowadziły Elixir Express czyli możliwość natychmiastowego przelewu środków. Działa to jednak tylko wtedy gdy nasz bank i bank odbiorcy obsługuje przyspieszone transfery.

<< Edukacja Finansowa