Wpłacanie pieniędzy na konto ? wpłatomat

Wpłatomat czy to opłacalne ? Jakie są koszty wpłatomatu ? Gdzie najkorzystniej wpłacać ?Czym jest wpłatomat? Jest to urządzenie podobne do bankomatu, umożliwia wpłacenie gotówki na rachunek bankowy. Często wpłatomat jest także bankomatem, przez co użytkownik ma możliwość nie tylko wpłacania ale i wypłacania gotówki. Z wpłatomatu możesz skorzystać o ile posiadasz rachunek bankowy i kartę debetową bądź telefon z aplikacją banku (BLIK).

Wpłaty we wpłatomacie – karta debetowa i BLIK

Aby wpłacić fizyczne pieniądze na swój rachunek należy najpierw przygotować. Wpłatomaty przyjmują jedynie banknoty o wszystkich nominałach (10 zł, 20 zł, 50 zł, 100 zł, 200 zł, 500 zł), nie mogą być one zniszczone. Zapamiętaj wartość wpłacanych banknotów!

Następnie należy postępować jak w przypadku wypłat w bankomacie - włożyć kartę do wpłatomatu i podać PIN. W związku z tym, że czasami wpłatomat pełni też funkcje wspomnianego bankomatu, może być potrzebne wybranie odpowiedniej opcji na ekranie, tj. „wpłatomat”.

Jeśli chcesz skorzystać z płatności BLIK, uruchom aplikację w smartfonie i wybierz opcję generowania kodu BLIK. Na ekranie wpłatomatu wybierz natomiast funkcję „wpłata BLIK” i wpisz kod z aplikacji. Następnie potwierdź wpłatę w aplikacji.

Wpłatomat posiada specjalne miejsce na banknoty – należ włożyć tam odliczoną sumę. Urządzenie rozpozna i przeliczy banknoty, a potem wyświetli komunikat o wartości wpłaconej gotówki. Wpłacając wiele banknotów należy podzielić wpłatę na mniejsze części – w ten sposób unikniesz możliwej awarii wpłatomatu i błędów przy liczeniu wpłacanej sumy.

Jeśli podana przez wpłatomat suma zgadza się z wartością wpłacanych banknotów, należy potwierdzić wpłatę. Jeżeli pieniądze zostały źle przeliczone, możesz anulować wpłatę.

Po wpłacie należy zakończyć transakcję. Warto skorzystać z opcji wydrukowania potwierdzenia dokonanej wpłaty. Jest ono niezbędne w przypadku zgłaszania ewentualnych reklamacji. Przykładowo, jeśli środki nie zostaną zaksięgowanie na koncie, będzie to jedyne potwierdzenie transakcji, co umożliwi zgłoszenie problemu do banku.

Koszty

Większość banków udostępnia własne wpłatomaty, dokonanie w nich transakcji zazwyczaj nie wiąże się z dodatkowymi opłatami. Prowizje od wpłat mogą jednak występować, gdy zechcesz skorzystać z wpłatomatu innego banku niż ten, w którym posiadasz rachunek bankowy (tzw. wpłata we wpłatomacie obcym).

Zalety i wady

Pieniądze możesz wpłacać także na poczcie, w banku i w sklepach „Żabka”. Dlaczego wpłatomat jest lepszym rozwiązaniem? Zaoszczędza czas – nie musisz stać w kolejkach oraz pieniądze – o ile tabela opłat w banku, w którym posiadasz rachunek bankowy nie przewiduje prowizji od wpłat we wpłatomacie. Ponadto wpłatomaty (tak jak bankomaty) działają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, co sprawia, że zasilisz swój rachunek w dowolnym czasie.

Największą wadą tego rozwiązania jest to, że mogą występować problemy techniczne – np. wpłatomat źle przeliczy pieniądze, może się zepsuć bądź wpłata nie zostanie zaksięgowana na koncie. Nawet jeśli tak się stanie to warto pamiętać, że transakcję zawsze można anulować, awarię szybko zgłosić na infolinii banku (numer telefonu podany jest zawsze na urządzeniu) a dzięki potwierdzeniu wpłaty wydrukowanemu przez wpłatomat łatwo będzie złożyć reklamację gdy gotówka nie zasili Twojego rachunku bankowego.

<< Edukacja Finansowa

Aplikacja KantorEkspert

Pobierz aplikację
szybko i wygodnie sprawdzaj kursy
aplikacja kantorekspert.pl google
aplikacja kantorekspert.pl apple
aplikacja kantorekspert.pl

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.59564.6096
Flaga USDUSD3.94533.9593
Flaga GBPGBP5.43115.4451
Flaga CHFCHF4.30734.3213
Flaga NOKNOK0.46990.4749
Flaga SEKSEK0.45790.4629
2021-10-22 22:59:57
Kurs na żywo: włącz
więcej walut
zamknij