Wiadomości gospodarcze 30.07.2018

Honkong pozostaje autonomią.Chiny proponują Wielkiej Brytanii współprace handlową. Honkong pozostaje autonomią. Chiny potępiają USA za rozpętanie wojny celnej. Prezydent USA domaga się budowy muru granicznego. Więcej informacji znajdziesz w artykule

1. Chiny proponują Wielkiej Brytanii rozmowy na temat przyszłej umowy o wolnym handlu, która miałaby obowiązywać po wystąpieniu tego kraju z Unii Europejskiej. Rozpoczęcie dyskusji w sprawie przyszłego porozumienia zostało zaproponowane przez stronę chińską. Wielka Brytania z zadowoleniem przyjęła tę propozycję. Natomiast same negocjacje mają rozpocząć się po brexicie. Jak zauważają angielskie media, umowa handlowa z Chinami byłaby politycznym sukcesem rządu brytyjskiego, ale formalne negocjacje nie mogą się rozpocząć, dopóki Wielka Brytania nie wystąpi oficjalnie z UE.

2. Autonomia Hongkongu.
Według oświadczenia przedstawicieli rządu Chin autonomia Hongkongu będzie konsekwentnie wspierana zgodnie z zasadą "jeden kraj, dwa systemy”. Należy przypomnieć, że autonomia ma bardzo szeroki zakres. Oświadczenie rządu Chin zostało wydane w związku z nasilającymi się obawami, że komunistyczne władze stopniowo ograniczają autonomię tego regionu. Takie obawy zgłaszał m.in. Boris Johnson podczas styczniowej wizyty szefowej brytyjskiego rządu Theresy May w Pekinie. Aktualnie Chiny poszukują sojuszników w sporze handlowym z USA, rozpoczętym przez prezydenta USA. Dlatego wydaje się, że idealnym partnerem w realizacji tego planu jest Wielka Brytania.

3. Na konferencji prasowej rząd Chiński ponownie potępił działanie USA i powtórzył swoje stanowisko, że odpowiedzialność za wywołanie wojny celnej ponosi Waszyngton. W związku z tym Chiny nie mają innego wyjścia jak zastosowanie odwetowych środków. Jednocześnie zostało podkreślone, że Pekin jest w każdej chwili rozpocząć dialog i negocjacje, ale oparty na równości i wzajemnym szacunku. Zaznaczono także, że jakiekolwiek groźby będą miały skutek odwrotny do zamierzonego.

4. Prezydent USA wezwał Kongres do przeprowadzenia reformy imigracyjnej oraz podjęcie decyzji w kwestii budowy muru granicznego. W przeciwnym przypadku zagroził zawieszeniem pracy rządu federalnego, gdyby Demokraci odmówili poparcia jego propozycji. W porannych niedzielnych postach na Twitterze, prezydent skrytykował Kongres za brak działań zmierzających do przeprowadzenia reformy imigracyjnej.

<< Informacje Gospodarcze