Bank Anglii podnosi stopy procentowe. Na rynkach odnotowano spadki spowodowane niepewnością związaną ze sporem między USA i Chinami. Wartość Apple przekroczyła bilion dolarów. W Polsce brakuje rąk do pracy. Więcej informacji znajdziesz w artykule.
1. Zgodnie z oczekiwaniami ekspertów Bank Anglii (BoE) wczoraj zdecydował się na podniesienie stóp procentowych, zaznaczając jednocześnie, że konieczne będą kolejne podwyżki w tym roku. Komitet Polityki Pieniężnej Banku Anglii podjął decyzję o podwyższeniu stóp procentowych o 0,25 pkt procentowego. Stopy procentowe zostały podniesione, ponieważ gospodarka Wielkiej Brytanii zaczyna wykazywać oznaki ożywienia po spowolnieniu na początku tego roku. Kolejnym powodem był fakt, że pomimo powolnego wzrostu gospodarczego, inflacja rośnie szybciej niż jej poziom docelowy.
2. Na globalnych rynkach są notowane minusy, których przyczyną są nowe obawy o handlowe spory pomiędzy głównymi graczami światowej gospodarki. Prezydent USA wywiera z każdym dniem coraz większą presję na Chinach w związku z koncesjami handlowymi. Trump chce podwyższyć do 25% taryfy celne na chińskie towary o wartości ponad 200 mld USD. Zalecenie podwyższenia przez Prezydenta USA taryf z 10% na 25% wynika z reakcji na działania odwetowe Chin na amerykańskie towary importowe. Chiny po raz kolejny odpowiedziały na te doniesienia stwierdzając, że szantaż na nich nie zadziała, jednocześnie ostrzegając, że zostaną zastosowane kolejne środki odwetowe. Obawy przed wojną handlową powodują blokowanie wzrostów na rynkach, ponieważ inwestorzy obawiają się wpływu taryf na globalną gospodarkę.
3. Firma Apple została pierwszą amerykańską spółką, której wartość na giełdzie przekroczyła bilion dolarów. Przekroczenie tej symbolicznej bariery nastąpiło w momencie, gdy w czwartek akcje zyskały 2,8 procent, osiągając cenę 207,05 dolara. Co prawda Apple nie jest pierwszą firmą na świecie, której kapitalizacja przekroczyła bilion dolarów. W 2007 roku w momencie debiutu giełdowego barierę biliona dolarów przekroczyła na krótko chińska spółka gazowa i naftowa PetroChina. Drugi kwartał dla Firmy Apple zakończył się wzrostem wartości akcji o 28% rok do roku. Ponadto miniony kwartał był już 7 z rzędu, kiedy firma mogła pochwalić się dużym wzrostem przychodów. Wyniósł on 17% i przekroczył oczekiwania analityków, a zyski wzrosły o 32%. Według analityków wzrost sprzedaży urządzeń amerykańskiej spółki jest możliwy ze względu na zapowiedziane na jesień tego roku premiery nowych modeli. Eksperci zaznaczają, że cena 999 dolarów za podstawowy model iPhone'a X spowodowała zwiększenie średniej ceny, jaką klienci płacą za telefon tej marki, o niemal 20%.
4. W I połowie 2018 roku zarejestrowano w Polsce ponad 270 tysięcy nowych samochodów osobowych, czyli o ponad 10% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Liderem jest Skoda - 35,8 tys. aut (plus 14%), na drugim miejscu znalazła się Toyota - 29,3 tys. (plus 7%), a na trzecim Volkswagen - 28,5 tys. (plus 16%). Ponadto w I półroczu zarejestrowano ponad 35 tys. nowych samochodów osobowych marek premium. Liderem w tej grupie jest Mercedes z 8,4 tys. pojazdów (plus 23%), na drugim miejscu znajduję się Audi - 7,9 tys. (plus 24%), a na trzecim miejscu podium jest BMW z 7,0 tys. (ze spadkiem o 3%).
5. Na polskim rynku pracy coraz bardziej odczuwa się brak chętnych do pracy. Głównym powodem tego stanu rzeczy są zbyt wysokie oczekiwania finansowe oraz brak odpowiedniego doświadczenia kandydatów na danym stanowisku. W obecnym roku na brak właściwych kandydatów narzeka ponad połowa pracodawców. Ten problem najbardziej doskwiera przedsiębiorcom z południowej Polski, gdzie wskaźnik niedoboru pracowników wynosi ponad 58%. Zmniejszająca się stopa bezrobocia wynika w głównej mierze z koniunktury gospodarczej, która powoduje coraz bardziej odczuwalne braki w sferze kadrowej. Jeśli badanie niedoboru talentów zostałoby przeprowadzone w chwili obecnej to wynik ten mógłby przekroczyć nawet 70%. Taka sytuacja na pewno wpłynie na polską gospodarkę. Walka o pracownika spowoduje wzrost wynagrodzeń oraz liczbę benefitów. Jednocześnie poprawi się koniunktura, która odzwierciedlona zostanie we wzrostach w sprzedaży detalicznej.